Jana Skučková "> Co se událo v únoru 2011 na Středisku ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVERu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-se-udalo-v-unoru-2011-na-stredisku-ekologicke-vychovy-a-etiky-rychory-severu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEVER - Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory: Co se událo v únoru 2011 na Středisku ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVERu

Česká republika:

Projekty zaměřené na práci s žáky a studenty

Škola pro udržitelný život
V únoru se rozběhla druhá řada seminářů v rámci vzdělávacího kurzu programu Škola pro udržitelný život v jednotlivých krajích celé ČR. Na druhý seminář si účastníci přinesli zpracovanou vizi a plán udržitelného rozvoje obce či okolí školy, která vzešla ze společného plánování s místní komunitou. Na základě těchto vizí byl modelově zpracován projekt řešící problém životního prostředí místa. Účastníci z Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Středočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje tak již mají vzdělávací modul úspěšně za sebou a nyní nastane čas pro sepsání a podání vlastního projektu, který by měl pomoci řešit zlepšení životního prostředí v místě.
Projekty v jednotlivých krajích, které byly v loňském roce podpořeny, mezitím úspěšně postupují v realizaci svého záměru a skutečné proměny vedoucí ke zlepšení životního prostředí.
Bližší informace: Lucie Tomášková, lucie.tomaskova@ekologickavychova.cz, 739 454 756, www.skolaprozivot.cz a na sever.ekologickavychova.cz.

Týden pro udržitelný život - vzdělávací pobytový program pro žáky ZŠ a SŠ
SEVER realizuje 36 měsíční projekt zaměřený na zkvalitňování environmentálních pobytových programů pro žáky základních a středních škol. Součástí projektu je např. vytvoření metodiky pro evaluaci pobytových programů, interaktivního webu a metodické příručky. Důležitým faktorem je spolupráce se školami, odborníky na evaluaci a dalšími organizacemi zabývajícími se environmentálními pobytovými programy (např.: sdruženými na www.ekopobyt.cz).
V únoru jsme se zaměřili na další propracovávání a zkvalitňování pobytového programu. Řešili jsme zpracování a možnosti realizace celodenního projektu zaměřeného na obnovitelné zdroje energie. Sestavovali jsme doplňující metodiku k simulační hře Jezero. Aktualizovali jsme aktivity v závěru programu, které mají žáky navést k návrhu řešení některých problémů životního prostředí. Snažili jsme se nahradit jeden blok tak, aby více reagoval na současné cíle pobytového programu. Diskuze také probíhaly k podobě vznikajícího webu.
Projekt je financován v rámci ESF - Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Bližší informace: Ing. Jaromír Kvasnička, 739203205, mirek.kvasnicka@ekologickavychova.cz

Putování prostorem a časem
V únoru jsme navštívili další školy zapojené do projektu. Žáci si připravili zprávy o stavu projektu. Během února začaly fungovat stránky projektu www.putovaniprostoremacasem.cz, kde má každá škola svojí složku, do níž vkládá zprávy z projektu, fotodvojice a další zajímavosti. Cílem je naučit žáky vyhledávat informace o minulosti dané lokality, komunikovat s pamětníky a rodinnými příslušníky, navázat komunikaci s různými institucemi (muzea, archivy), zachytit jejich komentáře, vytvářet fotografie míst kde žijí, porovnávat je s historickými snímky a vytvářet si vlastní názor k dokumentovaným změnám.
Všechny materiály písemné i obrazové budou zpracovávány pro knihu a výstavní panely.
Cílem tohoto projektu je vytvořit praktické výukové programy zaměřené na dokumentaci environmentálního a společenského rozvoje oblastí, ve kterých žáci a pedagogové žijí,
a realizovat tyto výukové programy na 16 školách v regionech Krkonoše a Kutnohorsko.
Projekt začal v listopadu 2009 a potrvá do ledna 2012. Do Projektu jsou zapojeny tyto školy z Krkonoš a Podkrkonoší – ZŠ Horní Maršov, ZŠ Strž Dvůr Králové nad Labem, ZŠ Žacléř, ZŠ Úpice – Lány.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz

SIEU - Schools for Inteligent Energy Use (Školy pro inteligentní využívání energie)
V tomto kole projektu žáci navrhují nejefektivnější řešení vytápění pro místnosti kostela v Úpici. V únoru jsme v rámci projektu navštívili všechny zúčastněné školy a zjišťovali jsme, jak pokračuje práce na projektu. Studenti nám představili výsledky svého dosavadního zkoumání a také problémy, se kterými se během práce setkali. Všechny skupiny dostaly kontakty na odborníky, kteří se zabývají alternativními zdroji energie a budou jim nápomocni při hledání odpovědí na složitější otázky. Několik studentů Střední průmyslové školy z Pardubic navštívilo také místo, kterého se projekt týká – husitský kostel v Úpici, aby si zjistili potřebné údaje. Studenti budou v následujícím období především počítat a zjišťovat detaily k různým druhům vytápění.
V projektu jsou v druhém kole zapojeny tyto školy: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Jičín, Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice, Střední průmyslová škola stavební Náchod, Střední odborná škola elektrotechnická a strojní Pardubice a Střední průmyslová škola Nové Město nad Metují. Projekt je podpořen Evropskou komisí, SEVER je zde partnerem.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz, www.sieu.info

Carbon Detectives Europe
Hlavním cílem tříletého mezinárodního projektu je začlenění hlavních zásad udržitelného rozvoje do výuky žáků ve věku 8-14 let. Projekt si klade za cíl žáky inspirovat ke snižování uhlíkové stopy jejich školy a současně bude zvyšovat jejich povědomí o klimatických změnách, možnostech využívání inteligentní energie a důležitosti šetrného nakládání s energiemi. Projekt finančně podpořila Evropská komise prostřednictvím programu Intelligent Energy Europe a Ministerstvo životního prostředí.
Bližší informace: Dita Gollová, 739 454 755, dita.gollova@ekologickavychova.cz

Projekty zaměřené na vzdělávání pedagogů

Specializační studium pro školní koordinátory EVVO
Studium se koná v rámci projektu Specializované činnosti v EV resp. Nastavení a ověření podmínek pro vzdělávání k výkonu specializované činnosti v oblasti environmentální výchovy podpořeného ESF v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, jehož příjemcem je SSEV Pavučina a SEVER zajišťuje toto studium dodavatelsky.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, 739203204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz

SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích.
Novinkou vzdělávání je v rámci tohoto projektu práce se školními pedagog. týmy, s nimiž je sestaven plán environmentálního vzdělávání „šitého na míru“. V novém roce se bude takto vzdělávat celkem 17 týmů (5 z Jihomoravského kraje, 2 z Olomouckého kraje, 3 z Pardubického kraje, 2 z Královéhradeckého, 2 ze Středočeského a 3 školy z Ústeckého kraje).
1. 2. proběhl seminář pro pedagogické týmy ZŠ Čeperka a ZŠ Srch na téma Úvod do ekologické výchovy, v němž se učitelé zabývali tím, co je to EV, jaké jsou její cíle a výstupy a zda akce a projekty, na nichž pracují, skutečně směřují k naplňování cílů EV.
11. - 12. 2. proběhl seminář pro tým pedagogů Gymnázia Benešov (Středočeský kraj) zaměřený na základní orientaci v problematice EVVO. Seminář se konal v prostorách SEV Kladno-Čabárna. Lektor SEVERu zde vedl výukový blok o simulačních hrách s ukázkou hry „Neviditelná ruka trhu“ a s více než 30 pedagogy udělal SWOT analýzu ekologické výchovy na škole.
25. - 26. 2. proběhl v prostorách Lipky Brno seminář pro tým pedagogů SOU zemědělského Loštice (Olomoucký kraj).
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz
Další akce a projekty

Pobytové programy na středisku ekologické výchovy
V únoru přijeli na pobytové středisko ekologické výchovy do Horního Maršova žáci ze Slovenska, vizte níže „Krkonoše a Trutnovsko“.

26 pracovníků SEVERu ze všech jeho pracovišť se sešlo 15. - 17. 2. na tradičním všeseverském srazu. Kromě plánování činnosti na rok 2011 byl prostor např. i na představení nejzajímavějších aktuálních projektů SEVERu a na společnou sehrávku hry.

Během února se SEVER zapojil do několika jednání – šlo o pracovní schůzky k chystané certifikaci středisek ekologické výchovy (SSEV Pavučina, Praha 9. 2.) a k financování ekologických aktivit (Zelený kruh, Praha 9. 2.), jednání výkonného výboru Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (Praha 21. 2.) a jednání nezávislé expertní skupiny pro vzdělávání pro udržitelný rozvoj (Praha 23. 2.)

Královéhradecký kraj:

Projekt Škola pro udržitelný život
Podpořené školy pokračují v realizaci svých projektů, vzhledem k ročnímu období probíhají přípravy prací, které naplno vypuknou na jaře.
7. 2. proběhl seminář v rámci vzdělávacího kurzu programu Škola pro udržitelný život pro pedagogy, kteří se chystají přihlásit své projekty do druhé výzvy programu. Pedagogové se učili zpracovávat vize a plán udržitelného rozvoje školy v obci a podrobně rozpracovávali konkrétní projekt. Seminář je podpořen e-learningovým kurzem určeným jeho účastníkům – www.elearning.skolaprozivot.cz.
Bližší informace: Mgr. Radka Urbánková, SEVER Hradec Králové, 739 203 210

Projekt Environmentální vzdělávání pedagogů
Projekt určený na podporu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje (Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost – OPVK, podpořený Evropským sociálním fondem). Jednou z klíčových aktivit je Specializační studium pro školní koordinátory EVVO.
V rámci tohoto projektu probíhá vzdělávání pedagogických týmů na 10 partnerských školách v Královéhradeckém kraji.
4. února proběhl v ZŠ Komenského Náchod seminář pro tým pedagogů Úvod do ekologické výchovy/Ekologické minimum pro pedagogické pracovníky, v němž bylo na příkladu tématu krajina ukázáno začlenění PT EV do více různých předmětů. Proškoleno bylo 53 pedagogů prvního a druhého stupně ZŠ.
8. února proběhl v Trutnově seminář na téma Globální změny klimatu pro zájemce ze všech partnerských škol. Lektorem byl RNDr. Ladislav Metelka z ČHMÚ Hradec Králové.
9. 2. proběhl v rámci projektu SEVER školám, školy sobě speciální seminář na téma Jak na ekologickou výchovu v malotřídkách. Lektorka Lenka Hronešová.
23. 2. proběhlo školení týmu pedagogů partnerské školy SOŠ Stěžery na téma globální problémy. Semináře se zúčastnilo 20 pedagogů školy, kteří uvítali zařazení drobných aktivit a simulačních her do programu semináře a ocenili předání kvalitně zpracovaných materiálů k tématu.
23. 2. se konal na Gymnáziu a SOŠ v Hořicích seminář Globální problémy se zaměřením na rozvojové vzdělávání. Škola pořádá 25. 3. pro své žáky projektový den zaměřený na rozvojovou pomoc a tento seminář měl napomoci přípravnému týmu projektového dne získat bližší informace k začlenění vybraných témat do programu.
24. 2. se konal seminář pro učitelky mateřských škol na téma EV v ročních obdobích, tentokrát zaměřený na jaro – léto.
Informace: www.sever.ekologickavychova.cz , www.skolaprozivot.cz. Mgr. Radka Urbánková, SEVER, Hradec Králové, 739 203 210, radka.urbankova@ekologickavychova.cz


Základní a střední školy Královéhradeckého kraje měly možnost zaregistrovat se do sítě škol rozvíjejících ekologickou výchovu, sítě M.R.K.E.V. Zaregistrovalo se na 80 škol.

V únoru bylo vydáno letošní první číslo bulletinu pro EVVO Ekoton.

SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších pedagog. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Novinkou vzdělávání je v rámci tohoto projektu práce se školními pedagog. týmy, s nimiž je sestaven plán environmentálního vzdělávání „šitého na míru“. V novém roce se bude takto vzdělávat celkem 17 týmů, přičemž 2 jsou z Královéhradeckého kraje - ZŠ a MŠ Smidary a ZŠ a MŠ Malšova Lhota.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz

Putování prostorem a časem
SEVER se jako partner podílí na projektu zaměřeném na praktické výukové programy pro ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií k dokumentaci environmentálního a společenského rozvoje oblastí, ve kterých žáci a pedagogové žijí, mj. též v Královéhradeckém kraji.
(podrobnosti vizte výše Česká republika). Projekt trvá od 1. 11. 2009 do ledna 2012.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz

Za Naturou na túru
V únoru byly spuštěny webové stránky projektu www.zanaturou.cz, byly finalizovány pracovní listy k programu s názvem Velký poklad v malém labyrintu. V současné době se připravuje finalizace metodiky programu.

Výukové programy
Proběhlo 20 environmentálně vzdělávacích programů realizovaných v rámci projektu Síť ekologických vzdělávacích a poradenských středisek v Královéhradeckém kraji – KAPKA21, podpořeného SFŽP a v rámci projektu Výchovou a osvětou k trvale udržitelnému životu. Oba projekty jsou též podpořeny Královéhradeckým krajem.

Hradec Králové:

Výukové programy pro Hradec Králové
Viz výše, Královéhradecký kraj.

Praxe studentů na SEVERu
V únoru pokračovaly další praxe studentů Univerzity Hradec Králové ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy SEVER.

Krkonoše, Trutnovsko:

Pobytové programy v únoru
V únoru navštívili pobytové středisko v Horním Maršově žáci z Bratislavského Gymnázia (19 osob). Prostory střediska posloužily pro setkání zaměstnanců Toulcova dvora s jejich zahraničními dobrovolníky.

Akce pro veřejnost
Pracovníci SEVERu navštívili mateřské školy v Horním Maršově, Žacléři, v Peci pod Sněžkou a v Mladých Bukách s programem o masopustním čase. Programem prošlo celkem 159 dětí.

Masopust v Horním Maršově
26. 2. se v Horním Maršově konala masopustní veselice, tentokrát zaměřená především na rodiče s dětmi. Součástí akce byl karneval, škola žonglování pod vedením klaunky Aduši, tombola, hry, soutěže, živá kapela. Akce se zúčastnilo přes 50 dětí v různých maskách a převlecích, nálada byla veselá.

Projekt DOTEK
V únoru byla podepsána smlouva s dodavatelem stavby na rekonstrukci bývalé fary.


Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horská 175, Horní Maršov 542 26, 499 874 280, 739 203 205, sever@ekologickavychova.cz, sever-hm@ekologickavychova.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel. 495 580 319, 739 203 209, sever-hk@ekologickavychova.cz
Sledujte také naše webové stránky: http://www.sever.ekologickavychova.cz/index.php
Navštivte také naši Facebook stránku!
http://www.facebook.com/pages/Stredisko-ekologicke-vychovy-SEVER/155420261668

Ústecký kraj:

SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Novinkou vzdělávání je v rámci tohoto projektu práce se školními týmy pedagogů, s nimiž je sestaven plán environmentálního vzdělávání „šitého na míru“. V novém roce se bude takto vzdělávat celkem 17 týmů, přičemž 3 jsou z Ústeckého kraje - ZŠ Na Valech, Litoměřice, ZŠ Karla IV., Ústí nad Labem, ZŠ Bohušovice nad Ohří.
Bližší informace: Mgr. Ivana Poláčková, SEVER, ivana.polackova@ekologickavychova.cz

Škola pro udržitelný život
25. 2. proběhl v prostorách SEVERu 2. seminář k programu Škola pro udržitelný život. Programem semináře bylo prověřit úkoly zadané účastníkům přes www.e-learning.skolaprozivot.cz, spojený s krátkou prezentací. Dalším bodem programu bylo cvičné zpracování a realizace místního projektu, příprava žádosti o podporu. Lektorkou druhé části semináře byla Mgr. Lucie Tomášková ze Střediska SEVER. Za Ústecký kraj byla přítomna koordinátorka programu ŠUŽ Leona Pekárová, ze SEVEu Litoměřice.
Kontaktní osoba: Leona Pekárová, leona.pekarova@ekologickavychova.cz.

Program Ekoškola
SEVER je krajským koordinátorem tohoto mezinárodního programu v Ústeckém kraji. V současné době pracuje v programu na území kraje 17 škol (13 základních a 4 školy střední).
V lednu budou pokračovat výukové programy a budou nadále poskytovány konzultace pedagogům ze škol zapojených v programu.
Bližší informace: Bc. Martin Vlček, SEVER, Litoměřice, 739 203 211, martin.vlcek@ekologickavychova.cz

Projekt Síť environmentálních center v severních Čechách
SEV SEVER v rámci projektu realizuje různé aktivity. Výukové programy pro mateřské a základní školy, semináře pro pedagogické pracovníky, setkávání členů Poradního sboru EVVO v Ústeckém kraji, osvětové akce.

Projekt Řeka Labe – naše společné dědictví
28. 2. se uskutečnilo v Litoměřicích setkání kooperačních partnerů projektu Řeka Labe – naše společné dědictví. Řešilo se především zapojení partnerských škol v Ústeckém kraji a Sasku a možnosti používání připravovaných výukových modulů. Byla diskutována finální podoba výukových programů, které budou v rámci projektu moci bezplatně čerpat školy v Ústeckém kraji a Sasku. Programy budou zajímavé tím, že jsou zaměřeny na problematiku vody a vodních toků a budou realizovány v přírodě za pomocí pojízdné laboratoře, která umožní kvalitní výuku mimo prostory školy.
Více informací: Petr Panaš, Martin Vlček (416 734 838).

Klub mateřských škol „SEVERKA“
22. 2. se uskutečnilo setkání s učiteli mateřských škol. Ačkoliv pozvaná lektorka Kateřina Schaffnerová z důvodu nemoci nemohla na setkání přijet, schůzka byla velmi přínosná. Učitelkám byly představeny nové publikace a výuková pomůcka Krabice vody.
Kontaktní osoba: Šárka Lepší, sarka.lepsi@ekologickavychova.cz.

Litoměřice:

Dětské zastupitelstvo
Sever byl osloven ze strany Národní sítě zdravých měst, aby uspořádal akci „Desatero problémů města očima dětí“. Osloveni jsme byli na základě loňské úspěšné akce, která byla realizována pro město Litoměřice. Tato akce by měla být uskutečněna pro 8 měst (Dobříš, Hodonín, Chrudim, Kopřivnice, Praha-Libuš, Prachatice, Vsetín) + Litoměřice, a to v roce 2011 a 2012.
4. 2. se v Praze uskutečnila první koordinační schůzka k této akci za účasti pracovníku SEVERu, Národní sítě Zdravých měst a koordinátorů z jednotlivých měst.
Více informací: Šárka Lepší, Petr Panaš, petr.panas@ekologickavychova.cz.

Výukové programy
Během měsíce února byl mateřským školám nabídnut výukový program s názvem Skřítek Kaštánek. Děti se seznámily se základními druhy stromů, jejich plody, životními projevy a poznali i skřítky-strážce stromů. Do 25 programů bylo zapojeno 368 dětí.

Sběrem mobilních telefonů pomáháme gorilám v Kamerunu
SEVER v Litoměřicích byl sběrným místem starých použitých mobilních telefonů v rámci akce "Pomáháme gorilám". Cílem je zajistit vybavení pro strážce v biosférické rezervaci Dja v Kamerunu. 28. 2. byla ukončena soutěž pro třídy škol se sběru mobilních telefonů. Vítězem prvního kola soutěže se stala mateřská škola Větrním Litoměřice, která nasbírala a odevzdala úctyhodných 111 ks mobilních telefonů. Podrobnosti ze prvního kola soutěže a informace ke druhému naleznete na http://www.sever.ekologickavychova.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1010%3Avyhlaeni-vysledk-soute-q-pomozte-gorilamq&catid=262%3Aaktuality-litomicko&Itemid=41.

Jednání k proměnám parku v Litoměřicích
23. 2. se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na novou tvář parku v závislosti na vyhodnocení ankety, kterou na přelomu ledna a února pořádalo město ve spolupráci s Nadací Proměny. Jejím cílem bylo zjistit, jak by měl park vypadat podle představ obyvatel města. Veřejné diskuze, vedené pracovnicí odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích Lenkou Brožovou, se zúčastnilo téměř 40 občanů. Hlavními řešenými tématy byly oblíbená místa v parku, názory na funkci parku, postrádané složky vybavení, otázka povrchu a vedení cestní sítě, problematika vandalismu, umělecká výzdoba.
Kontaktní osoba Petr Panaš, petr.panas@ekologickavychova.cz.

Další informace k výše uvedeným akcím v Ústeckém kraji: Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734 838, sever-ltm@ekologickavychova.cz
Sledujte také: http://www.sever.ekologickavychova.cz/index.php
Navštivte také naši Facebook stránku!
http://www.facebook.com/pages/Stredisko-ekologicke-vychovy-SEVER/155420261668

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist