Tiskové zprávy
Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER: Co se událo v září 2010 na SEVERu (Středisku ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER)
1. října 2010 | Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER
Autor: Jana Skučková
Autor: Jana Skučková
Česká republika:
Projekty zaměřené na vzdělávání pedagogů
SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Proběhly konzultační návštěvy na školách, které mají zájem o vzdělávání svých pedagogických týmů (ke spolupráci se přihlásilo zatím 8 škol – 3 z Ústeckého kraje, 1 z Libereckého, 2 z Královéhradeckého, 2 z Pardubického kraje), jednání s dodavatelem, vybraným na základě výběrového řízení, k zajištění vzdělávacích akcí pro moravské kraje (SEV Lipka, Brno).
V rámci tohoto projektu proběhla 23. 9. terénní exkurze pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ Po stopách dávného života aneb cesta do pravěku, zaměřená na poznání vyhynulých fosilních živočichů a rostlin z různých geologických útvarů podkrkonošské jezerní pánve mladších prvohor. Několika účastníkům se podařilo získat zajímavé geolog. nálezy. Lektorem a průvodcem byl RNDr. Stanislav Štamberg, CSc., Muzeum východních Čech.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz
Projekty zaměřené na práci s žáky a studenty
Týden pro udržitelný život - vzdělávací pobytový program pro žáky ZŠ a SŠ
V týdnu od 20. do 24. 9. realizovalo středisko ekologické výchovy SEVER první pilotní pobytový program z projektu podpořeného v rámci OPVK „Týden pro udržitelný život - vzdělávací pobytový program pro žáky ZŠ a SŠ“. Hlavním cílem programu je propracovat metodiku týdenních environmentálních pobytových výukových programů jako účinné formy realizace průřezových témat. V tomto týdnu se žáci 8. třídy základní školy Úprkova z Hradce Králové seznamovali s krkonošskou faunou i flórou, debatovali nad otázkou, zda ekonomické může být i ekologické, řešili, jak může každý z nás pomoci životnímu prostředí. Zjišťovali kvalitu vody v potoce a podnikli výlet za ohroženými či vyhynulými živočišnými druhy. Jelikož je jedním z dalších cílů získávání zpětné vazby pobytového programu, získávali jsme od žáků zpětnou vazbu různými způsoby, nejprve to byl dotazník, který si vyplnili žáci před kurzem ve škole a který dostanou v časovém odstupu po absolvování kurzu. Dále žáci vytvářeli myšlenkovou mapu na téma „Co mohu dělat pro ŽP“ a také se programu účastnil externí spolupracovník z Pedagogické fakulty univerzity Liberec Paedr. Jan Činčera, který prováděl rozhovory se studenty, s pedagogickým doprovodem i s lektory a hodnotil program z mnoha hledisek. Projekt je podpořen z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Bližší informace: Ing. Jaromír Kvasnička, 739203205, mirek.kvasnicka@ekologickavychova.cz
Putování prostorem a časem
Cílem tohoto projektu je vytvořit praktické výukové programy zaměřené na dokumentaci
environmentálního a společenského rozvoje oblastí, ve kterých žáci a pedagogové žijí, a realizovat tyto výukové programy na 16 školách v regionech Krkonoše a Kutnohorsko. Na těchto školách budou do vyučování zařazeny aktivity zaměřené na poznávání vývoje krajiny a aktivity k posílení vztahu žáků k místu, kde žijí.
V září se projekt opět rozběhl na všech zapojených školách.
Předkladatelem projektu podpořeného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je EKODOMOV, SEVER se na práci podílí jako partner.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
SIEU - Schools for Inteligent Energy Use (Školy pro inteligentní využívání energie)
Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER Horní Maršov se stalo partnerem mezinárodního projektu „Školy pro inteligentní využívání energie“ – SIEU. V rámci projektu, do něhož je zapojeno 11 partnerů a 90 středních odborných škol z 9 zemí Evropské unie, budou studenti řešit aktuální a skutečné zadání týkající se úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie. Studenti středních odborných škol za podpory odborných konzultantů hledají řešení energetických problémů v praxi. Na projektu pracovalo v minulém kole 6 středních odborných škol z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. V rámci projektu vyšla metodická publikace.
Projektu se mohou za Českou republiku zúčastnit ještě 4 SOŠ. V tuto chvíli jsou přihlášeny Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Jičín a Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice. V září proběhlo natáčení se zadavatelem projektu.
Výsledné video by mělo pomoci studentům k řešení problému vytápění kostela Církve československé husitské v Úpici. Žáci budou navrhovat nejefektivnější řešení vytápění pro místnosti kostela. Během školního roku bude SEVER zprostředkovávat komunikace se zadavatelem a s energetickými odborníky. Závěrečná konference projektu se bude konat v květnu 2011, kde žáci představí výsledky své práce.
Projekt je podpořen Evropskou komisí, SEVER je partnerem.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
Projekt Carbon Detectives Europe (Uhlíkoví detektivové)
V rámci projektu Carbon Detectives Europe v září nadále pokračovaly přípravné práce související se spuštěním projektových stránek www.carbondetectiveseurope.org, včetně jejich české verze. Hlavní pozornost se soustředila na finalizaci kalkulátoru uhlíkové stopy, akční plán a přípravu metodického textu, který bude pedagogy provázet projektem a jeho výukovými možnostmi. Zahájení mezinárodní školní soutěže, které bylo původně plánováno na začátek školního roku 2010/2011, bylo s ohledem na složitost projektu o několik týdnů posunuto. Středisko SEVER bude školy o zahájení soutěže včas informovat.
Hlavním cílem tříletého mezinárodního projektu je začlenění hlavních zásad udržitelného rozvoje do výuky žáků ve věku 8-14 let. Projekt si klade za cíl žáky inspirovat ke snižování uhlíkové stopy jejich školy a současně bude zvyšovat jejich povědomí o klimatických změnách, možnostech využívání inteligentní energie a důležitosti šetrného nakládání s energiemi.
Bližší informace: Dita Gollová, 739 454 755, dita.gollova@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
Na sklonku září začala 29 školám podpořeným v programu Škola pro udržitelný život náročná a zároveň zajímavá práce na projektech, které si naplánovaly. Po celý školní rok budou jejich žáci spolupracovat se svými rodiči, učiteli i dalšími partnery na zlepšení životního prostředí ve své obci. Nejen děti, ale i dospělí tak budou mít možnost přesvědčit se, že i s velmi rozdílnými skupinami je možné nacházet společná řešení. Nové, tematicky pestré projekty budou postupně realizovány na celém území ČR.
V září probíhaly schůzky k přípravě nového ročníku, především vzdělávacího kurzu nově akreditovaného MŠMT. 7. 9. se v Praze sešli lektoři kurzu, kteří jej budou od listopadu do března zajišťovat ve 13 krajích ČR a 23. 9. pak střediska ekologické výchovy, která program „Škola pro udržitelný život“ v jednotlivých krajích koordinují.
Bližší informace: Lucie Munzarová, lucie.munzarova@ekologickavychova.cz, 739 454 756
Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijeli žáci z Gymnázia Karla Čapka z Dobříše, Gymnázia J. Seiferta z Prahy, ZŠ a MŠ Úprkova Hradec Králové a ZŠ Litovel.
31. - 3. 9. pracovníci SEVERu se zúčastnili 17. ročníku Veletrhu EVP (ekologických vzdělávacích programů) v prostorách Centra Česká Kanada v Jihočeském kraji. Veletrh pořádali SSEV Pavučina a Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia. Součástí veletrhu byla i prezentace SEVERu a prodej publikací vydaných SEVERem. Seznamovali jsme se také s výukovými programy jiných středisek EV a čerpali inspiraci pro další práci.
Královéhradecký kraj:
Environmentální vzdělávání pedagogů
21. 9. na praktickém semináři, pořádaném v rámci projektu Environmentální vzdělávání pedagogů v Královéhradeckém kraji, podpořeném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, konaným v budově ZŠ Komenského v Náchodě se 10 pedagogů 1. stupně ZŠ seznámilo s možnostmi využití školní zahrady pro potřeby environmentální výchovy. Učitelé si odnesli nejen příjemné zážitky z venkovních aktivit na podzimním sluníčku, ale i spousty materiálů s náměty ověřenými v místní škole.
Bližší informace: Bc. Lenka Hronešová, SEVER, Hradec Králové, lenka.hronesova@ekologickavychova.cz
16. 9. proběhl v prostorách střediska SEVER na Kavčím plácku seminář EV v ročních obdobích I. pro pedagogické pracovníky MŠ. Poskytl praktické náměty pro environmentální výchovu v průběhu podzimu a zimy. V souladu s požadavky RVP PŠ na propojování vzdělávacích oblastí a k budování žádoucích kompetencí dětí nabídl pestrou škálu aktivit, mezi nimiž nechyběly náměty na vycházky, pokusy, dramatické a pohybové hry apod. V závěru semináře si 20 účastnic vyrobilo 2 nenáročné výtvarné objekty z přírodních materiálů a zbytků vlny.
Bližší informace: Mgr. Radka Urbánková, SEVER, Hradec Králové, 739 203 210,
radka.urbankova@ekologickavychova.cz
Projekt: SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER pokračoval v práci hlavního koordinátora projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ mimo jiné též v Královéhradeckém kraji.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz
Putování prostorem a časem
Projekt trvá od 1. 11. 2009 do ledna 2012. Další informace vizte výše, Česká republika.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
V Královéhradeckém kraji bylo podpořeno 5 projektů – tři z nich díky podpoře Královéhradeckého kraje. Projekt „Výuka i zábava, to je naše zahrada“ bude realizovat ZŠ a MŠ V České Čermné, „Na zahradu za hrou i dozvídáním“ se vypraví ZŠ a MŠ Kocbeře, „Z náměstí ke starým jabloním“ si budou hledat cestu ve škole v Machově, tématem Fair Trade se budou zabývat na ZŠ Školní ve Vrchlabí v projektu „Jsme fér!“ a přímo v Hradci Králové se do úprav veřejného prostranství - lesoparku pustí na SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova v projektu „Náš lesopark“. V rámci dnů dobrovolnictví se do realizace posledního ze zmiňovaných projektů v říjnu aktivně zapojí také zaměstnanci firmy TOYOTA, která je dlouhodobým generálním partnerem celého programu. Škola pro udržitelný život je společným programem Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy Sever. Generálním partnerem programu je společnost Toyota Motor Czech spol. s r. o.
Informace: www.sever.ekologickavychova.cz , www.skolaprozivot.cz, Mgr. Radka Urbánková, SEVER, Hradec Králové, 739 203 210, radka.urbankova@ekologickavychova.cz
Projekt „Za Naturou na túru“
V měsíci září proběhly 3. terénní programy s názvem Velký poklad v malém labyrintu, zaměřené na oblasti NATURA 2000, realizované v rámci projektu Za Naturou na túru.
Proběhlo druhé kolo výběrového řízení na dodavatele ekologických vzdělávacích programů a poradenských služeb do projektu KAPKA 21 - nového projektu na podporu programů pro děti a mládež, vzdělávání dospělých, ekoporadenství v Královéhradeckém kraji. Projekt byl podpořen SFŽP.
20. 9. se v Hradci Králové v tomto roce potřetí sešel poradní sbor pro ekologickou výchovu Královéhradeckého kraje. Mj. projednal nominace na cenu za ekologickou výchovu v Královéhradeckém kraji za tento rok.
Na Liberecku se 22. 9. uskutečnilo setkání tří krajů v rámci NUTS II Severovýchod (tj. Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického) k ekologické výchově. Zástupci SEVERu a Královéhradeckého kraje prezentovali příklady dobré praxe jako je např. ekologické vzdělávání veřejné správy, soutěž o ekologicky šetrný úřad či systematické financování středisek ekologické výchovy a ekologických poraden z krajského rozpočtu prostřednictvím projektu KAPKA 21.
Hradec Králové:
17. 9. se v areálu Šimkových sadů konal Den zemědělství. Pracovnice střediska SEVER již poněkolikáté připravily v rámci akce Královéhradeckého kraje a firmy CHOVSERVIS pro děti bohatý program týkající se zemědělských plodin a hospodářských zvířat. Poznávací, smyslové a hravé aktivity byly i tentokrát doplněny ruční výrobou z papíru a přírodních materiálů. V průběhu dne navštívilo stanoviště střediska SEVER 1025 dětí.
18. 9. probíhal na tomtéž místě v Hradci Králové Biojarmark IV. I v letošním roce zorganizovalo hradecké pracoviště střediska SEVER v rámci Královéhradeckých dožínek Biojarmark. V 10 stáncích mohlo 4 500 návštěvníků ochutnat biopotraviny, ovoce a zeleninu v kvalitě bio a zakoupit i ekologicky šetrné výrobky. Stánek střediska SEVER prezentoval činnost střediska, zejména však ekologické poradenství.
Krkonoše, Trutnovsko:
10. a 11. 9. Akce v rámci Dnů evropského dědictví Horní Maršov – Otevřené muzeum: všech akcí konaných v rámci netradičního seznámení s historickými památkami se zúčastnilo kolem 300 zájemců (vycházka s průvodcem „Co si pamatuje krajina“, přednáška Pavla Klimeše Záchrana krajinných prvků v Krkonoších, stezka Otevřené muzeum po maršovských památkách oživená různými zajímavostmi a hrou pro děti). Návštěvníci byli překvapeni dosud nepřístupnými budovami (jako např. mlýn, sklad lnu) a především noční dramaticko-hudební „site-specific“ performancí studentů v prostorách bývalé fary (projekt DOTEK).
Projekt DOTEK
V roce 2009 uzavřel SEVER s Katedrou konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT v Praze rámcovou smlouvu o partnerství a spolupráci při rozvoji, obnově a využívání areálu Ekocentra Dotek (bývalé fary v Horním Maršově) v souvislosti s odbornou praxí, ročníkovými a závěrečnými pracemi studentů. V minulém školním roce byly předmětem čtyř ročníkových prací studie nové budovy ekologického střediska na zahradě fary v Horním Maršově. Jedna práce se zabývala objektem pro ustájení koz a zpracováním mléka.
2. 9. zástupci SEVERu na Fakultě stavební ČVUT v Praze Dejvicích převzali výsledky těchto studentských prací. Práce se zabývaly dopadem stavby a provozu budovy na životní prostředí, především spotřebou energie a nakládáním s odpadní vodou nebo záborem půdy a zasazením objektu do okolního prostředí. Všechna navrhovaná řešení, počítají se splněním podmínek pro pasivní dům.
Tyto studentské práce poslouží jako podklady pro diskuzi v rámci SEVERu o podobě nového objektu vzdělávacího střediska a pro zadání projektu pro autorizovaného projektanta, který připraví regulérní projekt pro stavební povolení.
Pobytové programy pro školy
na SEVERU: vizte výše
27. 9. přijelo do Horního Maršova 50 žáků 3. a 4. třídy, z toho 35 ze základní školy Žacléř a 15 z partnerské školy v Polsku. Děti absolvovaly tříhodinový výukový program na téma „Zvířata v Krkonošském národním parku“. Program je podpořen z Euroregionu Glacensis a navazuje na program, který proběhl v květnu a věnoval se tématice rostlin.
24. 9. se ředitel SEVERu zúčastnil ve Vrchlabí zasedání rady KRNAP. Projednával se mj. plán monitoringu a koncepce péče o národní parky. Ředitel SEVERu je místopředsedou vědecké sekce Rady KRNAP.
Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horská 175, Horní Maršov 54226, 499 874 280, 739 203 205, sever@ekologickavychova.cz, sever-hm@ekologickavychova.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, 739 203 209, sever-hk@ekologickavychova.cz
Ústecký kraj:
Vzdělávání pedagogických pracovníků
SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Z 8 zatím přihlášených škol jsou 3 z Ústeckého kraje.
Bližší informace: Ivana Poláčková, SEVER Litoměřice, ivana.polackova@ekologickavychova.cz
Seminář „Škola pro život“, původně plánovaný na 22. 9. 2010, bude uskutečněn 8. 10. 2010.
Bližší informace: www.sever.ekologickavychova.cz a www.skolaprozivot.cz, Bc. Martin Vlček, SEVER,
Litoměřice, 739 203 211, sever- ltm@ekologickavychova.cz.
Projekt Ekoškola
SEVER je krajským koordinátorem tohoto mezinárodního programu v Ústeckém kraji. Na počátku bylo do programu v kraji zapojeno 12 škol, od listopadu 2009 se podařilo zapojit dalších 5 škol, takže v současné době pracuje v programu na území našeho kraje 17 škol (13 základních a 4 školy střední).
Bližší informace: Bc. Martin Vlček, SEVER, Litoměřice, 739 203 211, martin.vlcek@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
23. 9. 2010 proběhlo setkání krajských koordinátorů ŠUŽ v Praze. Jednalo se o blížícím se vyhlášení „ Výzvy“ ke vzdělávacímu kurzu ŠUŽ II. Hlavním bodem bylo načasování 2 seminářů a jejich program. Semináře by měly probíhat od listopadu 2010 do března 2011 s dvouměsíčním odstupem. K podání projektu bude pro každého účastníka povinné absolvovat oba semináře. Pedagogičtí pracovníci si budou moci vyzkoušet psát cvičně do systému Grantys v rámci e-learningu. Každá škola si vytvoří svůj zásobník projektů a vize témat k projektu. Budou smět podávat jen projekty, které vycházejí z jejich zásobníku a vizí. Oceněna bude originalita témat, zmapování stávajícího stavu a výhled do budoucna. Termíny seminářů pro severočeský region jsou 23. 11. 2010 a 25. 2. 2011.
Bližší informace: Bc. Martin Vlček, SEVER, Litoměřice, 739 203 211, martin.vlcek@ekologickavychova.cz
Litoměřice:
Akce pro veřejnost
2. 9. se uskutečnila akce „Netopýří noc“. Návštěvníci z řad široké veřejnosti se seznámili s druhy netopýrů, jejich významem, ochranou a poznatky o jejich životě. Do programu byla zařazena řada aktivit zaměřená na život netopýrů. Aktivity probíhali na zahradě v prostorách ZŠ Na Valech, večerní vypouštění živých netopýrů v městském parku. V prostorách střediska SEVER probíhala beseda s promítáním, kterou pro děti a rodiče připravil Ing. Borek Franěk ze správy CHKO České středohoří. Akce se navzdory nepříznivému počasí zúčastnilo 50 návštěvníků.
V rámci Evropského týdne mobility (16. - 22. 9.) středisko SEVER společně s Městem Litoměřice a Knihovnou K. H. Máchy organizovalo následující akce pro veřejnost pod heslem: „Prodluž si život - buď aktivní!".
16. 9. Dopolední program pro seniory. Účastníci byli dopraveni výletním vláčkem na Střelecký ostrov, kde pro ně byly připraveny úkoly, jejichž smyslem bylo poznávání základních rostlinných druhů, jejich plodů a listů, druhů hub, živočichů podle jejich stop. Účastníci si pochvalovali náročnost úkolů. Akce se zúčastnilo 56 seniorů.
17. 9. se konal Cyklohappenig 2010. Průjezd městem za plného provozu měl upozornit na úskalí městského provozu pro cyklisty. Akce byla určena žákům základních a studentům středních škol. Byla vyhlášena soutěž o nejvtipněji vyzdobenou cyklistickou helmu. Peloton ujel trasu cca 4 km. Na bezpečnost akce dohlížela městská policie společně se zdravotníky ČČK. Akce se zúčastnilo 68 cyklistů.
18. 9. Dopolední cyklistický výlet na Marinu s doprovodným programem, určen pro rodiny s dětmi. Na trase byla rozmístěna soutěžní stanoviště s ekologickou tématikou. Start zahájil starosta města Litoměřic v masce krále a přál každému cyklistovi šťastnou cestu. Cíl byl na veřejném přístavišti Marina Labe Píšťany s.r.o., kde na děti čekalo divadelní představení, malování na obličej a sportovní soutěže. Zábavného dopoledne se zúčastnilo 76 rodičů s dětmi.
Projekty
29. 9. Proběhlo setkání ředitele SEVERu a pracovníků SEVERu Litoměřice s partnerskou německou organizací LANU k nově zahajovanému projektu „Auto životní prostředí“.
Bližší informace: Ivana Poláčková, SEVER Litoměřice, ivana.polackova@ekologickavychova.cz
Výukové programy
Po celý měsíc září probíhal výukový program „Žabka Márinka“pro MŠ na téma vodní ekosystém. Výukovým programem prošlo přes dvě stě dětí.
Další informace k výše uvedeným akcím v Ústeckém kraji: Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734 838, sever-ltm@ekologickavychova.cz
Projekty zaměřené na vzdělávání pedagogů
SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Proběhly konzultační návštěvy na školách, které mají zájem o vzdělávání svých pedagogických týmů (ke spolupráci se přihlásilo zatím 8 škol – 3 z Ústeckého kraje, 1 z Libereckého, 2 z Královéhradeckého, 2 z Pardubického kraje), jednání s dodavatelem, vybraným na základě výběrového řízení, k zajištění vzdělávacích akcí pro moravské kraje (SEV Lipka, Brno).
V rámci tohoto projektu proběhla 23. 9. terénní exkurze pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ Po stopách dávného života aneb cesta do pravěku, zaměřená na poznání vyhynulých fosilních živočichů a rostlin z různých geologických útvarů podkrkonošské jezerní pánve mladších prvohor. Několika účastníkům se podařilo získat zajímavé geolog. nálezy. Lektorem a průvodcem byl RNDr. Stanislav Štamberg, CSc., Muzeum východních Čech.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz
Projekty zaměřené na práci s žáky a studenty
Týden pro udržitelný život - vzdělávací pobytový program pro žáky ZŠ a SŠ
V týdnu od 20. do 24. 9. realizovalo středisko ekologické výchovy SEVER první pilotní pobytový program z projektu podpořeného v rámci OPVK „Týden pro udržitelný život - vzdělávací pobytový program pro žáky ZŠ a SŠ“. Hlavním cílem programu je propracovat metodiku týdenních environmentálních pobytových výukových programů jako účinné formy realizace průřezových témat. V tomto týdnu se žáci 8. třídy základní školy Úprkova z Hradce Králové seznamovali s krkonošskou faunou i flórou, debatovali nad otázkou, zda ekonomické může být i ekologické, řešili, jak může každý z nás pomoci životnímu prostředí. Zjišťovali kvalitu vody v potoce a podnikli výlet za ohroženými či vyhynulými živočišnými druhy. Jelikož je jedním z dalších cílů získávání zpětné vazby pobytového programu, získávali jsme od žáků zpětnou vazbu různými způsoby, nejprve to byl dotazník, který si vyplnili žáci před kurzem ve škole a který dostanou v časovém odstupu po absolvování kurzu. Dále žáci vytvářeli myšlenkovou mapu na téma „Co mohu dělat pro ŽP“ a také se programu účastnil externí spolupracovník z Pedagogické fakulty univerzity Liberec Paedr. Jan Činčera, který prováděl rozhovory se studenty, s pedagogickým doprovodem i s lektory a hodnotil program z mnoha hledisek. Projekt je podpořen z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Bližší informace: Ing. Jaromír Kvasnička, 739203205, mirek.kvasnicka@ekologickavychova.cz
Putování prostorem a časem
Cílem tohoto projektu je vytvořit praktické výukové programy zaměřené na dokumentaci
environmentálního a společenského rozvoje oblastí, ve kterých žáci a pedagogové žijí, a realizovat tyto výukové programy na 16 školách v regionech Krkonoše a Kutnohorsko. Na těchto školách budou do vyučování zařazeny aktivity zaměřené na poznávání vývoje krajiny a aktivity k posílení vztahu žáků k místu, kde žijí.
V září se projekt opět rozběhl na všech zapojených školách.
Předkladatelem projektu podpořeného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je EKODOMOV, SEVER se na práci podílí jako partner.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
SIEU - Schools for Inteligent Energy Use (Školy pro inteligentní využívání energie)
Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER Horní Maršov se stalo partnerem mezinárodního projektu „Školy pro inteligentní využívání energie“ – SIEU. V rámci projektu, do něhož je zapojeno 11 partnerů a 90 středních odborných škol z 9 zemí Evropské unie, budou studenti řešit aktuální a skutečné zadání týkající se úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie. Studenti středních odborných škol za podpory odborných konzultantů hledají řešení energetických problémů v praxi. Na projektu pracovalo v minulém kole 6 středních odborných škol z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. V rámci projektu vyšla metodická publikace.
Projektu se mohou za Českou republiku zúčastnit ještě 4 SOŠ. V tuto chvíli jsou přihlášeny Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Jičín a Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice. V září proběhlo natáčení se zadavatelem projektu.
Výsledné video by mělo pomoci studentům k řešení problému vytápění kostela Církve československé husitské v Úpici. Žáci budou navrhovat nejefektivnější řešení vytápění pro místnosti kostela. Během školního roku bude SEVER zprostředkovávat komunikace se zadavatelem a s energetickými odborníky. Závěrečná konference projektu se bude konat v květnu 2011, kde žáci představí výsledky své práce.
Projekt je podpořen Evropskou komisí, SEVER je partnerem.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
Projekt Carbon Detectives Europe (Uhlíkoví detektivové)
V rámci projektu Carbon Detectives Europe v září nadále pokračovaly přípravné práce související se spuštěním projektových stránek www.carbondetectiveseurope.org, včetně jejich české verze. Hlavní pozornost se soustředila na finalizaci kalkulátoru uhlíkové stopy, akční plán a přípravu metodického textu, který bude pedagogy provázet projektem a jeho výukovými možnostmi. Zahájení mezinárodní školní soutěže, které bylo původně plánováno na začátek školního roku 2010/2011, bylo s ohledem na složitost projektu o několik týdnů posunuto. Středisko SEVER bude školy o zahájení soutěže včas informovat.
Hlavním cílem tříletého mezinárodního projektu je začlenění hlavních zásad udržitelného rozvoje do výuky žáků ve věku 8-14 let. Projekt si klade za cíl žáky inspirovat ke snižování uhlíkové stopy jejich školy a současně bude zvyšovat jejich povědomí o klimatických změnách, možnostech využívání inteligentní energie a důležitosti šetrného nakládání s energiemi.
Bližší informace: Dita Gollová, 739 454 755, dita.gollova@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
Na sklonku září začala 29 školám podpořeným v programu Škola pro udržitelný život náročná a zároveň zajímavá práce na projektech, které si naplánovaly. Po celý školní rok budou jejich žáci spolupracovat se svými rodiči, učiteli i dalšími partnery na zlepšení životního prostředí ve své obci. Nejen děti, ale i dospělí tak budou mít možnost přesvědčit se, že i s velmi rozdílnými skupinami je možné nacházet společná řešení. Nové, tematicky pestré projekty budou postupně realizovány na celém území ČR.
V září probíhaly schůzky k přípravě nového ročníku, především vzdělávacího kurzu nově akreditovaného MŠMT. 7. 9. se v Praze sešli lektoři kurzu, kteří jej budou od listopadu do března zajišťovat ve 13 krajích ČR a 23. 9. pak střediska ekologické výchovy, která program „Škola pro udržitelný život“ v jednotlivých krajích koordinují.
Bližší informace: Lucie Munzarová, lucie.munzarova@ekologickavychova.cz, 739 454 756
Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) do pobytového střediska v Horním Maršově přijeli žáci z Gymnázia Karla Čapka z Dobříše, Gymnázia J. Seiferta z Prahy, ZŠ a MŠ Úprkova Hradec Králové a ZŠ Litovel.
31. - 3. 9. pracovníci SEVERu se zúčastnili 17. ročníku Veletrhu EVP (ekologických vzdělávacích programů) v prostorách Centra Česká Kanada v Jihočeském kraji. Veletrh pořádali SSEV Pavučina a Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopeia. Součástí veletrhu byla i prezentace SEVERu a prodej publikací vydaných SEVERem. Seznamovali jsme se také s výukovými programy jiných středisek EV a čerpali inspiraci pro další práci.
Královéhradecký kraj:
Environmentální vzdělávání pedagogů
21. 9. na praktickém semináři, pořádaném v rámci projektu Environmentální vzdělávání pedagogů v Královéhradeckém kraji, podpořeném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost, konaným v budově ZŠ Komenského v Náchodě se 10 pedagogů 1. stupně ZŠ seznámilo s možnostmi využití školní zahrady pro potřeby environmentální výchovy. Učitelé si odnesli nejen příjemné zážitky z venkovních aktivit na podzimním sluníčku, ale i spousty materiálů s náměty ověřenými v místní škole.
Bližší informace: Bc. Lenka Hronešová, SEVER, Hradec Králové, lenka.hronesova@ekologickavychova.cz
16. 9. proběhl v prostorách střediska SEVER na Kavčím plácku seminář EV v ročních obdobích I. pro pedagogické pracovníky MŠ. Poskytl praktické náměty pro environmentální výchovu v průběhu podzimu a zimy. V souladu s požadavky RVP PŠ na propojování vzdělávacích oblastí a k budování žádoucích kompetencí dětí nabídl pestrou škálu aktivit, mezi nimiž nechyběly náměty na vycházky, pokusy, dramatické a pohybové hry apod. V závěru semináře si 20 účastnic vyrobilo 2 nenáročné výtvarné objekty z přírodních materiálů a zbytků vlny.
Bližší informace: Mgr. Radka Urbánková, SEVER, Hradec Králové, 739 203 210,
radka.urbankova@ekologickavychova.cz
Projekt: SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER pokračoval v práci hlavního koordinátora projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ mimo jiné též v Královéhradeckém kraji.
Bližší informace: Dr. Hana Kulichová, SEVER, 739 203 204, hana.kulichova@ekologickavychova.cz
Putování prostorem a časem
Projekt trvá od 1. 11. 2009 do ledna 2012. Další informace vizte výše, Česká republika.
Bližší informace: Ing. Eliška Knížková, 739 203 205, eliska.knizkova@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
V Královéhradeckém kraji bylo podpořeno 5 projektů – tři z nich díky podpoře Královéhradeckého kraje. Projekt „Výuka i zábava, to je naše zahrada“ bude realizovat ZŠ a MŠ V České Čermné, „Na zahradu za hrou i dozvídáním“ se vypraví ZŠ a MŠ Kocbeře, „Z náměstí ke starým jabloním“ si budou hledat cestu ve škole v Machově, tématem Fair Trade se budou zabývat na ZŠ Školní ve Vrchlabí v projektu „Jsme fér!“ a přímo v Hradci Králové se do úprav veřejného prostranství - lesoparku pustí na SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova v projektu „Náš lesopark“. V rámci dnů dobrovolnictví se do realizace posledního ze zmiňovaných projektů v říjnu aktivně zapojí také zaměstnanci firmy TOYOTA, která je dlouhodobým generálním partnerem celého programu. Škola pro udržitelný život je společným programem Nadace Partnerství a Střediska ekologické výchovy Sever. Generálním partnerem programu je společnost Toyota Motor Czech spol. s r. o.
Informace: www.sever.ekologickavychova.cz , www.skolaprozivot.cz, Mgr. Radka Urbánková, SEVER, Hradec Králové, 739 203 210, radka.urbankova@ekologickavychova.cz
Projekt „Za Naturou na túru“
V měsíci září proběhly 3. terénní programy s názvem Velký poklad v malém labyrintu, zaměřené na oblasti NATURA 2000, realizované v rámci projektu Za Naturou na túru.
Proběhlo druhé kolo výběrového řízení na dodavatele ekologických vzdělávacích programů a poradenských služeb do projektu KAPKA 21 - nového projektu na podporu programů pro děti a mládež, vzdělávání dospělých, ekoporadenství v Královéhradeckém kraji. Projekt byl podpořen SFŽP.
20. 9. se v Hradci Králové v tomto roce potřetí sešel poradní sbor pro ekologickou výchovu Královéhradeckého kraje. Mj. projednal nominace na cenu za ekologickou výchovu v Královéhradeckém kraji za tento rok.
Na Liberecku se 22. 9. uskutečnilo setkání tří krajů v rámci NUTS II Severovýchod (tj. Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického) k ekologické výchově. Zástupci SEVERu a Královéhradeckého kraje prezentovali příklady dobré praxe jako je např. ekologické vzdělávání veřejné správy, soutěž o ekologicky šetrný úřad či systematické financování středisek ekologické výchovy a ekologických poraden z krajského rozpočtu prostřednictvím projektu KAPKA 21.
Hradec Králové:
17. 9. se v areálu Šimkových sadů konal Den zemědělství. Pracovnice střediska SEVER již poněkolikáté připravily v rámci akce Královéhradeckého kraje a firmy CHOVSERVIS pro děti bohatý program týkající se zemědělských plodin a hospodářských zvířat. Poznávací, smyslové a hravé aktivity byly i tentokrát doplněny ruční výrobou z papíru a přírodních materiálů. V průběhu dne navštívilo stanoviště střediska SEVER 1025 dětí.
18. 9. probíhal na tomtéž místě v Hradci Králové Biojarmark IV. I v letošním roce zorganizovalo hradecké pracoviště střediska SEVER v rámci Královéhradeckých dožínek Biojarmark. V 10 stáncích mohlo 4 500 návštěvníků ochutnat biopotraviny, ovoce a zeleninu v kvalitě bio a zakoupit i ekologicky šetrné výrobky. Stánek střediska SEVER prezentoval činnost střediska, zejména však ekologické poradenství.
Krkonoše, Trutnovsko:
10. a 11. 9. Akce v rámci Dnů evropského dědictví Horní Maršov – Otevřené muzeum: všech akcí konaných v rámci netradičního seznámení s historickými památkami se zúčastnilo kolem 300 zájemců (vycházka s průvodcem „Co si pamatuje krajina“, přednáška Pavla Klimeše Záchrana krajinných prvků v Krkonoších, stezka Otevřené muzeum po maršovských památkách oživená různými zajímavostmi a hrou pro děti). Návštěvníci byli překvapeni dosud nepřístupnými budovami (jako např. mlýn, sklad lnu) a především noční dramaticko-hudební „site-specific“ performancí studentů v prostorách bývalé fary (projekt DOTEK).
Projekt DOTEK
V roce 2009 uzavřel SEVER s Katedrou konstrukcí pozemních staveb Fakulty stavební ČVUT v Praze rámcovou smlouvu o partnerství a spolupráci při rozvoji, obnově a využívání areálu Ekocentra Dotek (bývalé fary v Horním Maršově) v souvislosti s odbornou praxí, ročníkovými a závěrečnými pracemi studentů. V minulém školním roce byly předmětem čtyř ročníkových prací studie nové budovy ekologického střediska na zahradě fary v Horním Maršově. Jedna práce se zabývala objektem pro ustájení koz a zpracováním mléka.
2. 9. zástupci SEVERu na Fakultě stavební ČVUT v Praze Dejvicích převzali výsledky těchto studentských prací. Práce se zabývaly dopadem stavby a provozu budovy na životní prostředí, především spotřebou energie a nakládáním s odpadní vodou nebo záborem půdy a zasazením objektu do okolního prostředí. Všechna navrhovaná řešení, počítají se splněním podmínek pro pasivní dům.
Tyto studentské práce poslouží jako podklady pro diskuzi v rámci SEVERu o podobě nového objektu vzdělávacího střediska a pro zadání projektu pro autorizovaného projektanta, který připraví regulérní projekt pro stavební povolení.
Pobytové programy pro školy
na SEVERU: vizte výše
27. 9. přijelo do Horního Maršova 50 žáků 3. a 4. třídy, z toho 35 ze základní školy Žacléř a 15 z partnerské školy v Polsku. Děti absolvovaly tříhodinový výukový program na téma „Zvířata v Krkonošském národním parku“. Program je podpořen z Euroregionu Glacensis a navazuje na program, který proběhl v květnu a věnoval se tématice rostlin.
24. 9. se ředitel SEVERu zúčastnil ve Vrchlabí zasedání rady KRNAP. Projednával se mj. plán monitoringu a koncepce péče o národní parky. Ředitel SEVERu je místopředsedou vědecké sekce Rady KRNAP.
Další informace k výše uvedeným akcím:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horská 175, Horní Maršov 54226, 499 874 280, 739 203 205, sever@ekologickavychova.cz, sever-hm@ekologickavychova.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, 739 203 209, sever-hk@ekologickavychova.cz
Ústecký kraj:
Vzdělávání pedagogických pracovníků
SEVER školám, školy sobě – vzdělávání pro udržitelný život na školách
SEVER je hlavním koordinátorem projektu zaměřeného na podporu vzdělávání pedagogů a dalších ped. pracovníků úplných i neúplných ZŠ a SŠ v 9 krajích. Z 8 zatím přihlášených škol jsou 3 z Ústeckého kraje.
Bližší informace: Ivana Poláčková, SEVER Litoměřice, ivana.polackova@ekologickavychova.cz
Seminář „Škola pro život“, původně plánovaný na 22. 9. 2010, bude uskutečněn 8. 10. 2010.
Bližší informace: www.sever.ekologickavychova.cz a www.skolaprozivot.cz, Bc. Martin Vlček, SEVER,
Litoměřice, 739 203 211, sever- ltm@ekologickavychova.cz.
Projekt Ekoškola
SEVER je krajským koordinátorem tohoto mezinárodního programu v Ústeckém kraji. Na počátku bylo do programu v kraji zapojeno 12 škol, od listopadu 2009 se podařilo zapojit dalších 5 škol, takže v současné době pracuje v programu na území našeho kraje 17 škol (13 základních a 4 školy střední).
Bližší informace: Bc. Martin Vlček, SEVER, Litoměřice, 739 203 211, martin.vlcek@ekologickavychova.cz
Škola pro udržitelný život
23. 9. 2010 proběhlo setkání krajských koordinátorů ŠUŽ v Praze. Jednalo se o blížícím se vyhlášení „ Výzvy“ ke vzdělávacímu kurzu ŠUŽ II. Hlavním bodem bylo načasování 2 seminářů a jejich program. Semináře by měly probíhat od listopadu 2010 do března 2011 s dvouměsíčním odstupem. K podání projektu bude pro každého účastníka povinné absolvovat oba semináře. Pedagogičtí pracovníci si budou moci vyzkoušet psát cvičně do systému Grantys v rámci e-learningu. Každá škola si vytvoří svůj zásobník projektů a vize témat k projektu. Budou smět podávat jen projekty, které vycházejí z jejich zásobníku a vizí. Oceněna bude originalita témat, zmapování stávajícího stavu a výhled do budoucna. Termíny seminářů pro severočeský region jsou 23. 11. 2010 a 25. 2. 2011.
Bližší informace: Bc. Martin Vlček, SEVER, Litoměřice, 739 203 211, martin.vlcek@ekologickavychova.cz
Litoměřice:
Akce pro veřejnost
2. 9. se uskutečnila akce „Netopýří noc“. Návštěvníci z řad široké veřejnosti se seznámili s druhy netopýrů, jejich významem, ochranou a poznatky o jejich životě. Do programu byla zařazena řada aktivit zaměřená na život netopýrů. Aktivity probíhali na zahradě v prostorách ZŠ Na Valech, večerní vypouštění živých netopýrů v městském parku. V prostorách střediska SEVER probíhala beseda s promítáním, kterou pro děti a rodiče připravil Ing. Borek Franěk ze správy CHKO České středohoří. Akce se navzdory nepříznivému počasí zúčastnilo 50 návštěvníků.
V rámci Evropského týdne mobility (16. - 22. 9.) středisko SEVER společně s Městem Litoměřice a Knihovnou K. H. Máchy organizovalo následující akce pro veřejnost pod heslem: „Prodluž si život - buď aktivní!".
16. 9. Dopolední program pro seniory. Účastníci byli dopraveni výletním vláčkem na Střelecký ostrov, kde pro ně byly připraveny úkoly, jejichž smyslem bylo poznávání základních rostlinných druhů, jejich plodů a listů, druhů hub, živočichů podle jejich stop. Účastníci si pochvalovali náročnost úkolů. Akce se zúčastnilo 56 seniorů.
17. 9. se konal Cyklohappenig 2010. Průjezd městem za plného provozu měl upozornit na úskalí městského provozu pro cyklisty. Akce byla určena žákům základních a studentům středních škol. Byla vyhlášena soutěž o nejvtipněji vyzdobenou cyklistickou helmu. Peloton ujel trasu cca 4 km. Na bezpečnost akce dohlížela městská policie společně se zdravotníky ČČK. Akce se zúčastnilo 68 cyklistů.
18. 9. Dopolední cyklistický výlet na Marinu s doprovodným programem, určen pro rodiny s dětmi. Na trase byla rozmístěna soutěžní stanoviště s ekologickou tématikou. Start zahájil starosta města Litoměřic v masce krále a přál každému cyklistovi šťastnou cestu. Cíl byl na veřejném přístavišti Marina Labe Píšťany s.r.o., kde na děti čekalo divadelní představení, malování na obličej a sportovní soutěže. Zábavného dopoledne se zúčastnilo 76 rodičů s dětmi.
Projekty
29. 9. Proběhlo setkání ředitele SEVERu a pracovníků SEVERu Litoměřice s partnerskou německou organizací LANU k nově zahajovanému projektu „Auto životní prostředí“.
Bližší informace: Ivana Poláčková, SEVER Litoměřice, ivana.polackova@ekologickavychova.cz
Výukové programy
Po celý měsíc září probíhal výukový program „Žabka Márinka“pro MŠ na téma vodní ekosystém. Výukovým programem prošlo přes dvě stě dětí.
Další informace k výše uvedeným akcím v Ústeckém kraji: Středisko ekologické výchovy SEVER, Na Valech 53, 412 01 Litoměřice, tel.: 416 734 838, sever-ltm@ekologickavychova.cz
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk