Vlastimil Marek "> ČR nevyužívá k přírodě šetrné technologie v čištění vod - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cr-nevyuziva-kprirode-setrne-technologie-vcisteni-vod
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

VENTURA – VENKOV s. r. o. : ČR nevyužívá k přírodě šetrné technologie v čištění vod

19. října 2007 | VENTURA – VENKOV s. r. o.
Autor: Vlastimil Marek, tel: 602 449 393
V průběhu loňské zemědělské výstavy TECHAGRO v Brně byl tehdejším ministrem zemědělství oceněn článek „Enzymy mohou šetrným způsobem likvidovat sinice“, uveřejněný v časopise Vodní revue č. 4/2005. Článek informoval o prvních úspěších dosažených bakteriálním (ryze přírodním) přípravkem SEKOL® Lakus aqua, při jeho použití na přírodních koupalištích a rybnících v roce 2005, při kterých byly, s podporou KU Plzeň, zpracovány společností CompAct Bohemia® s.r.o. Klatovy i dvě studie, a to „Studie vlivu probiotického preparátu řady SEKOL na kvalitu vody“ a „Ověřování technologie SEKOL® při odstraňování ekologických zátěží“. To by měl být logicky zřetelný signál pro zájem státní správy o problematiku využití biotechnologie v povrchových vodách. Bohužel se tak stále neděje, a to i přesto, že:

1/ Rozbory vody prováděné příslušnými zdravotními ústavy na ošetřovaných přírodních
koupalištích opětovně potvrdily (již po tři letní sezóny):
nepřekročení (splňování) hodnot, stanovených příslušnou vyhláškou a sledovaných
biologickým, chemickým i mikrobiologickým rozborem. Výjimkou je pouze ukazatel
průhlednosti vody, který především u zarybněných vodních ploch nedosahuje
požadované průhlednosti (minerální zákal – rytí kaprů, případně zvýšený výskyt
zooplanktonu).
místně příslušné Krajské hygienické stanice neměly žádný důvod k omezení (zákazu) koupání.

2/ Reference majitelů rybníků a rybářů konstatují, že aplikace uvedeného přípravku zajistila:
významné snížení úhynů ryb,
zvýšení výtěrů ryb,
zvýšení přírůstků ryb,
zlepšení celkové kondice ryb,
omezení tvorby vodního květu (řasy a sinice) při včasné (preventivní) aplikaci.


3/ Diplomovou prací, zpracovanou v roce 2006 na Univerzitě Pardubice, fakultě životního
prostředí, na téma „Ekotoxikologické posouzení komerčního probiopreparátu a ověření
jeho vlivu na příjem fosforu směsnou kulturou aktivovaného kalu a sladkovodní řasou“,
bylo (mimo jiné) potvrzeno, že Lakus aqua v  překvapivě krátké době snižuje hodnoty
látkového zatížení (CHSK). Tato diplomová práce byla vyhodnocena jako nejlepší.


Shrnutí:

Ačkoli je oblast ochrany a čistoty vod nepochybně veřejným zájmem celé naší společnosti, a ačkoli je stejným zájmem používat v maximální možné míře v přírodě technologie nezatěžující životní prostředí, jsou v podmínkách ČR stále převažujícím prostředkem pro čištění vod chemické látky. Tuto situaci v praxi umožňuje v současnosti platná legislativa, neboť pro uplatnění probiotických látek vytváří obstrukční prostředí v rámci vodoprávního řízení. K přírodě šetrné prostředky jsou tak paradoxně vnímány jako nebezpečnější látky než látky chemické.
Čištění vod pomocí biotechnologií je přitom nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale je také podstatně ekonomicky výhodnější. To by mělo být a také v řadě případů je motivací pro ekonomické rozhodování zejména menších obcí, například při výstavbě čistíren splaškových vod. ČOV nemusí být podle zákona jen centrální - betonová, s množstvím chemických srážedel. Stejného účelu, při mnohem menších nákladech, lze dosáhnout využitím septiků s půdním filtrem, podpořených vyšší aktivitou dodaných bakterií. V jímkách, žumpách a obecně ve všech odpadních a kanalizačních systémech (včetně domovních i městských ČOV) zajistí biotechnologie lepší oddělovaní kalu a vody, sníží zápach i toxicitu odpadní vody. Prostor pro uplatnění biotechnologií řady SEKOL®, ale i dalších, k chemii alternativních prostředků, je ovšem také v oblasti veřejného stravování, podnicích masného a obecně potravinářského průmyslu i jednotlivých domácnostech. Jejich včasné použití v místě vzniku látkového zatížení - odpadní vody (včetně omezení používaných chemikálií), je předpokladem úspěšného a lacinějšího následného čistícího procesu. Ten ve vodotečích a vodních nádržích všeho typu musí být zákonně zvýrazněn a upraven tak, aby každý majitel, případně uživatel, jakékoliv vodní nádrže (vodoteče) nevypouštěl vodu horší kvality, než má na přítoku. Za kvalitu vody na přítoku musí odpovídat vlastník vody – stát. Ten kdo kvalitu vody zhorší musí zaplatit. Ten kdo kvalitu vody zlepší musí být odměněn. V malých obcích a na samotách musí platit zásada – co sis zašpinil, to si vyčisti a opět použij.

Kontakt: Vlastimil Marek, 602/ 449 393, marek@ventura-venkov.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist