https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cyklotrasy-blanskeho-lesa-cyklotrasa-unesco
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Blanský les: Cyklotrasy Blanského lesa – cyklotrasa UNESCO

3. června 2003 | Správa CHKO Blanský les
Otevření cyklotras Blanského lesa, nového informačního systému a představení nové cykloturistické mapy se uskuteční 5.června k příležitosti Dne životního prostředí a Evropských zelených dnů.
Účastníci zahájení, které se koná v 10 hod. na parkovišti Jelenka v Českém Krumlově, budou mít možnost projet na kole jednu z nejkrásnějších cyklotras Blanského lesa pojmenovanou UNESCO (spojuje Český Krumlov s Holašovicemi).

Projekt lze zařadit do „Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy“, která je v současnosti připravována vládou ČR. Motto Centra dopravního výzkumu, které strategii připravuje:

"Není potřebnějšího a obtížnějšího úkolu výzkumu v dopravě, nežli hledat styčné body mezi ochranou životního prostředí a neustálým spěchem společnosti za vidinou spotřeby, vyšší výroby, vyšších přepravních výkonů. Není obtížnějšího úkolu výzkumu, než-li ochránit člověka před sebou samým. Není důležitějšího poslání, nežli nést vědomou spoluzodpovědnost za vytváření přijatelných podmínek pro budoucí generaci."

Charakter terénu Blanského lesa, jeho výjimečně hodnotné přírodní a krajinné prostředí s řadou kulturních památek, vytváří ideální podmínky pro pohybovou rekreaci (pro pěší turistiku, cykloturistiku,
lyžařskou turistiku a vodní turistiku). Samotná specifika území jsou posílena blízkostí a snadnou dostupností z Českých Budějovic a Českého Krumlova.
Realizace projektu je zpracována tak, aby splnila požadavky ochrany přírody s rozvojovými požadavky regionu v oblasti cestovního ruchu. Navazuje na řadu zpracovaných rozvojových koncepcí a studií. Projekt umožní pěším turistům a cykloturistům poznat kulturní a přírodní bohatství chráněné krajinné oblasti Blanský les. Tato forma cestovního ruchu je rovněž v souladu s koncepcí ochrany přírody a krajiny v chráněných krajinných oblastech a ekologické výchovy a s progamem Lesy 2000. Zvýší se atraktivita oblasti pro další návštěvníky, zejména pro návštěvníky památek UNESCO(Č.Krumlov a Holašovice),a oživí se tato část regionu .
Cykloturistika prochází v současné době výrazným rozvojem. Předpokládáme, že nový informační systém bude využívat několik desítek tisíc návštěvníků
Zvýšení návštěvnosti bude mít přímý vliv na rozvoj služeb v oblasti, zejména ubytování a stravování.


Projekt se skládá z těchto aktivit a činností:

Označení cyklotras:
Nové cyklotrasy pokrývají rovnoměrně celé území CHKO Blanský les, navazují na krajskou síť cyklotras. Bylo označeno cca 200km nových cyklotras a systém značení odpovídá požadavkům Klubu českých turistů. Značené cyklotrasy spojují největší atraktivity Blanského lesa (např. trasa UNESCO – spojující Č.Krumlov s Holašovicemi, propojení třech naučných stezek v Blanském lese apod.).

Vlastivěda (Informační systém) Blanského lesa:
Informační systém Blanského lesa je koncipován jako propagační a informační materiál pro potřeby turistů a návštěvníků a jako osvěta pro obyvatele zdejšího regionu. Společně s třemi naučnými stezkami je v terénu instalováno téměř 80 tabulí s vlastivědnými informacemi. Celý systém je doplněn dvěma stálými expozicemi o chráněné krajinné oblasti (v rozhledně na Kleti a v museum ve Chvalšinách)

Ambicí projektu Vlastivěda Blanského lesa je kromě podpory rozvoje měkké turistiky v oblasti rovněž posílení vztahu místních obyvatel k místu , kde žijí, k domovu... Veškeré materiály budou publikovány v češtině, angličtině a němčině. Dostupnost informací ve světových jazycích, předpokládáme, že zvýší návštěvnost turistů ze zahraničí.

V rámci projektu cyklotrasy Blanského lesa bylo umístěno 15 velkoformátových informačních tabulí s cykloturistickou mapou,charakteristikou daného místa, pohledovou mapou z příslušného místa, doprovodnými fotografiemi a informačním textem v českém a anglickém jazyce. Tyto tabule jsou umístěny ve všech obcích a na nejnavštěvovanějších místech Blanského lesa. Na všech důležitých křižovatkách bylo umístěno 14 malých informačních tabulí s cykloturistickou mapou a pohledovou mapou a soupisem všech cyklotras.

Tři místa s krásnými výhledy do krajiny byla osazena vekoformátovými panoramatickými fotografiemi.
Na význačná místa a důležité křižovatky, parkoviště, výhledy bylo instalováno 35 ks lavic s přístřešky, na křižovatce u Modrého obrazu byl vybudován altán, pod vrcholem Granátníku byla vybudována dřevěná rozhledna s panoramatickou fotografií.

Cykloturistická mapa:
Byla vydána cykloturistická mapa v měřítku 1: 35 000 s podrobnými informacemi o chráněné krajinné oblasti Blanský les a vlastivědno – turistickou charakteristikou význačných míst Blanského lesa. Shrnutí je rovněž v českém, německém a anglickém jazyce.

Celý projekt je příkladem vhodné spolupráce mezi organizacemi, které působí na území Blanského lesa a to zejména Správou CHKO Blanský les (program péče o krajinu), Lesy ČR, Lesní správou Český Krumlov (program Lesy 2000). Na projektu se podílely i obce na území oblasti. Projekt byl spolufinancován z prostředků CBC Phare a MŽP. Celkové finanční náklady na projekt byly téměř
2 mil.Kč.

Ve Vyšným dne 2.6. 2003
RNDr. Jan Flašar, manager projektu,
Správa CHKO Blanský les

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist