https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalnice-d8-negativne-ovlivni-chranene-rostliny-a-zivocichy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Dálnice D8 negativně ovlivní chráněné rostliny a živočichy

17. října 2002 | Děti Země
Magistrát města Ústí nad Labem a okresní úřad povolily Ředitelství silnic a dálnic ČR dvě výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro trasu dálnice D8 přes Krušné hory, které umožňují ovlivnit biotopy pěti chráněných druhů rostlin a pěti druhů živočichů. Proti oběma rozhodnutím se odvolaly Děti Země a Sdružení pro přírodu, kterým se nelíbí slabá kompenzační opatření, neúplné provedení biologického průzkumu v trase dálnice a porušení řady dalších zákonů. První výjimku pro trasu přes CHKO České středohoří ze stejného zákona povolilo ministerstvo životního prostředí v únoru 2000 po téměř pěti letech sporů.

“Velmi nás překvapilo, s jakou lehkostí a bez zodpovědnosti se v tomto státě povolují výjimky ze zákona,” podivuje se Miroslav Patrik z Dětí Země. V této souvislosti připomněl, že minulý režim se povolováním různých výjimek jenom hemžil.

Dětem Země vadí také to, že se investor vůbec neobtěžoval doložit, v čem spočívá výrazná převaha veřejného zájmu na stavbu právě předložené trasy dálnice od Ústí nad Labem ke státní hranici, jak přímo požaduje zákon o ochraně přírody a krajiny v § 56. Podle nich by v některých úsecích stačilo třeba trochu změnit směr trasy či místo malého mostu postavit větší apod.

“Zcela také nechápu, proč se k našim námětům a argumentům servilně postavil okresní úřad, který nás ve svém rozhodnutí dokonce urážel,” uvedl dále Patrik.

Děti Země v připomínkách například požadovaly, aby investor předložil podrobné mapy se zákresem trasy dálnice a s plochami dotčených biotopů. Okresní úřad to odmítnul slovy, že to “svědčí to o neznalosti biologických zákonitostí a místních poměrů a stejně by mapy nebyly nic platné”. Přitom lokalizace bezobratlých živočichů bylo popsáno čtvercovou sítí o straně 12 km bez bližší identifikace, hnízdění ptáků se vůbec neřešilo.

“Na podjatost úředníků na okrese jsme samozřejmě upozornili krajský úřad, takže uvidíme, jak se s tím vyrovná,” uvedl k tomu Miroslav Patrik. Zároveň se domnívá, že způsob rozhodování úředníků patrně negativně ovlivňuje to, že za necelé tři měsíce končí a musejí předávat agendu na pověřená města, popř. si hledat jiné zaměstnání.

Výjimka ze zákona č. 114/1992 Sb. byla povolena k zásahu do rostlin hvozdíku lesního, koprníku štětinolistého, úpolínu evropského, vrby plazivé a vachty trojlisté a do živočichů bramborníčka hnědého, ťuhýka šedého a obecného, kuňky obecné a mravence lesního.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist