Jakub Kašpar "> Další série jednání OSN k nové klimatické dohodě začala v Bonnu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-serie-jednani-osn-k-nove-klimaticke-dohode-zacala-v-bonnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Další série jednání OSN k nové klimatické dohodě začala v Bonnu

10. srpna 2009 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
V německém Bonnu začala další ze série klimatických konferencí OSN. Přes 2000 delegátů se bude až do pátku 14. srpna zabývat budoucí rolí emisního obchodování a změnami ve flexibilních mechanismech Kjótského protokolu a také důležitým tématem emisních propadů a emisí souvisejících s využíváním krajiny a lesnictvím (LULUCF), kam spadá i otázka emisních redukcí z odlesňování a degradace lesa v rozvojových zemích. Tento specifický zdroj se podílí na celosvětových antropogenních emisích až 20 %.

Významná jednání se povedou i o nástrojích a cílech pro zmírnění strmého nárůstu emisí z mezinárodní letecké a námořní dopravy a o úpravě pravidel pro kalkulace a reporting emisí skleníkových plynů na národní úrovni.

Důležitým vkladem by měla být pokračující jednání o financování těchto opatření (odhadují se v řádu desítek miliard dolarů ročně) – zejména transferu nízkouhlíkových technologií a nákladů na adaptaci vůči negativním dopadům změny klimatu především v rozvojových zemích, které jsou vůči probíhající změně nejvíce zranitelné (Afrika, malé ostrovní státy). Podle zjištění Globálního humanitárního fóra má změna klimatu v současné době na svědomí 300 000 lidských životů ročně a to při nynějším nárůstu teploty o "pouhých" 0,8 oC.

Cílem 180 přítomných smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu (UNFCCC) a Kjótského protokolu (KP) je především dospět v prosinci tohoto roku v Kodani k dohodě, která nahradí po roce 2012 stávající Kjótský protokol. Klíčem jsou především nové emisní závazky rozvinutých zemí k roku 2020 v rozmezí 25-40 % oproti základnímu roku 1990. Rozvojové země včetně Číny, Indie a Brazílie mají přispět v rozpětí 15-30 % odklonu od stávajícího strmého nárůstu produkce těchto plynů a připravit své politiky a strategie nízkouhlíkového rozvoje. Při jednáních je zejména nutné dojít k dohodě o redukčních příspěvcích ekonomicky vyspělých zemí, které se v současné době pohybují hluboko pod úrovní přijatelných stabilizačních scénářů - mezi 10-16% do roku 2020 v porovnání s rokem 1990.

Na rozdíl od předchozích jednání by se již mělo diskutovat o návrhu textu budoucí klimatické dohody, který byl předložen k jednání (http://unfccc.int/resource/docs/2009/awglca6/eng/inf01.pdf) Ad hoc pracovní skupinou pro spolupráci v rámci UNFCCC (AWG LCA ). Tento text nyní obsahuje všechny návrhy přednesené jednotlivými smluvními stranami a má téměř 200 stran. Cílem bonnských jednání je text významně zkrátit, najít společný kompromis v některých detailech a přiblížit celý text již více nové mezinárodní dohodě.

Více informací o konferenci je možné nalézt na stránkách http://unfccc.int.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist