Kateřina Sivoková "> Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomáhají s obnovou hradu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-z-detskych-domovu-spolecne-se-svymi-ceskymi-i-zahranicnimi-vrstevniky-pomahaji-s-obnovou-hradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomáhají s obnovou hradu

11. srpna 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Od 9. do 21. srpna probíhá na Horním hradě Hauenštejn již 4. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stal na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim dělají jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomáhají s obnovou hradu i okolního arboreta. Projekt probíhá ve spolupráci spolku Opři se a organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit.

Jak vše probíhá
Na hradě se děti z dětských domovů potkaly se třemi svými vrstevníky z Francie a jedním z ČR v neděli 9. srpna 2021. Hned v pondělí se společně vrhly do práce. „Hrad prošel v posledních letech velkými změnami. Když se podíváte na staré fotky, vidíte jen ruiny. Přesto je tu stále spousta práce!“ uvedl hlavní vedoucí Tomáš Hora. Účastníci řežou a štípou dřevo a odváží ho na hrad, upravují pastviny, uklízejí hrad a okolí a též pomáhají s provozem a drobnými opravami hradu. Vedle práce přijde i na poznávání okolí, kdy se společně všichni účastníci vydají například do Karlových Varů, na hrad Loket či na výšlap na Klínovec. V plánu je též prohlídka Bečova nad Teplou s relikviářem svatého Maura. „Za největší výzvu považuji stmelit kolektiv, aby cizinci, kteří budou v menšině, nebyli vyčleněni,“ říká Hora.

Co mezinárodní dobrovolnický projekt komu přinese
Projekt je prospěšný pro všechny zúčastněné strany. Dobrovolníkům, kteří jsou ve věku 15–18 let, nabídne bližší kontakt s vrstevníky z různých kulturních prostředí. Budou si tak moci procvičit komunikaci v angličtině a vyzkoušet si delší pobyt mimo své domovské prostředí. Naproti tomu hrad bude díky pomoci dobrovolníků zase o něco hezčí.

Spolek Opři se
Spolek se už devět let snaží pomáhat dětem z dětských domovů v integraci do společnosti, ať už pomocí pravidelných volnočasových aktivit, doučování, letních táborů či jednodenních i víkendových pobytů. Dále děti z domovů vede k dobrovolnictví formou zapojení do aktivit spolku či účastí na pravidelných dobrovolnických pobytech na hradě Hauenštejně.

INEX – sdružení dobrovolnických aktivit
INEX – sdružení dobrovolnických aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

Historie Hauenštejna
Hrad Hauenštejn byl založen v druhé polovině 13. století nad Hornohradským potokem nedaleko Stráže nad Ohří. Jeho cílem bylo strážit obchodní stezku ze Saska. Pár let byl v královském držení. V dalších stoletích se zde vystřídalo mnoho majitelů. Nejvýznamnějšími byli Buquoyové, kteří hrad na počátku 20. století přestavěli na novogotický zámek. Ti vlastnili Hauenštejn až do roku 1945, kdy byli společně s dalšími německými obyvateli odsunuti. Za komunistické totality hrad sloužil chvíli jako dětský domov či jako depozitář karlovarského muzea. Od šedesátých let chátral. V roce 2000 jej zakoupil současný majitel pan Pavel Palacký, který jej od té doby za pomoci dobrovolníků rekonstruuje.

Fotografie k použití (Snímky z workcampu na Hauenštejně v roce 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1ThT9XbVhgxPLLqJKSR3L9CyLsOZZw3rW?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist