https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-zeme-se-ptaji-jsou-ve-vyrobcich-nebezpecne-chemikalie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Děti Země se ptají: Jsou ve výrobcích nebezpečné chemikálie?

14. dubna 2009 | Děti Země
Spotřebitelé získali díky nové chemické politice Evropské unie (REACH) (1) právo vyžadovat u obchodníků informaci o tom, zda výrobky obsahují některé nebezpečné chemické látky. Děti Země se proto nyní rozhodly dotázat u vybraných obchodníků, zejména působících v Plzni, na přítomnost nebezpečných chemických látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví nebo životní prostředí.

„Rozeslali jsme vybraným firmám dotazy, zda jejich zboží obsahuje vybrané nebezpečné chemikálie a zda případně pracují na jejich náhradě bezpečnějšími alternativami. Podle platné evropské směrnice REACH by nám firmy měly odpovědět nejpozději do 45 dnů. Odpovědi firem pak zpracujeme a zveřejníme,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země. Organizace v rámci svého aktuálního projektu chystá zároveň zadání konkrétních laboratorních analýz, které prověří skutečný obsah některých nebezpečných chemikálií ve výrobcích.

„V současnosti jde o 15 chemických látek, které mají stanovené nebezpečné vlastnosti a které Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) vloni vybrala na oficiální kandidátní seznam látek pro autorizaci,“ upřesnil MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika a dodal: „.Jde o chemikálie toxické, perzistentní, bioakumulativní nebo ohrožující rozmnožování. Na seznamu je například hexabromocyklododekan (HBCDD), který se používá hlavně jako bromovaný zpomalovač hoření v polystyrenu, nebo tři ftaláty, které se vyskytují hlavně jako změkčovadlo ve výrobcích z PVC, jako jsou pláštěnky, hračky, podlahové krytiny nebo zdravotní pomůcky.“

V rámci projektu Děti Země plánují také výstavu, jejímž cílem bude informovat veřejnost o rizikových chemických látkách ve výrobcích denní potřeby a o možnostech, jak se těmto látkám a jejich negativním vlivům vyhnout. Projekt finančně podporuje plzeňský Nadační fond Zelený poklad.

Kontakty:
* Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784
* MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik, člen Rady pro chemickou bezpečnost – tel. 608 775 754, e-mail: miroslav.suta /zavináč/ centrum.cz

Poznámky:
(1) REACH je zkratka složená z prvních písmen klíčových slov obsahu nové chemické politiky - registrace, evaluace a autorizace chemických látek. V rámci ní musí do stanoveného termínu výrobci a dovozci chemikálií ohlásit jejich vlastnosti (registrace) a u nebezpečných látek bude provedeno jejich podrobnější zhodnocení z hlediska rizik pro zdraví lidí a životní prostředí (evaluace). Nejnebezpečnější chemikálie pak budou povinně podrobeny procesu autorizace, který prozkoumá, zda za ně existuje bezpečnější náhrada. Více informací: http://reach.stuz.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist