https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/detox-tour-2011-den-druhy-greenpeace-se-vraci-na-misto-cinu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: DETOX tour 2011 – den druhý: Greenpeace se vrací na místo činu

6. září 2011 | Greenpeace
Největší rizika pro české řeky mapuje čtrnáctidenní inspekční plavba Greenpeace po Labi – DETOX Tour 2011. Druhý den turné se Greenpeace zaměřuje na pardubickou Synthesii, chemičku, která byla terčem kampaně už v roce 1997.

„Ze starých ekologických zátěží představuje toto místo pro Labe stále největší riziko. A to i přesto, že se stát zavázal k jeho vyčištění už před dvaceti lety. Může za to chaos při řešení problematiky starých ekologických zátěží a liknavost úřadů,“ prohlásil Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. (1)

Greenpeace dnes proto zaslalo otevřený dopis premiéru Petru Nečasovi s výzvou, aby přehodnotil stávající superzakázku na likvidaci starých ekologických zátěží a zasadil se o vytvoření nových pravidel, která povedou k rychlému a transparentnímu řešení tohoto vleklého a naléhavého problému. Greenpeace požaduje, aby byl do konce 1. čtvrtletí roku 2012 zveřejněn závazný harmonogram sanací nejrizikovějších míst.

Do Pardubic dorazil i výkonný ředitel Greenpeace ČR, Čestmír Hrdinka. "Dnes se vracím doslova na místo činu. V roce 1997 jsem v Greenpeace vedl toxickou kampaň. Z odkaliště Lhotka tehdy vytékala nečištěná odpadní voda přímo do Labe a nám se podařilo, přimět Synthesii, aby tuto páchnoucí rudofialovou tekutinu před vypuštěním čistili. Místa, jako je toto, dokazují, že naše práce má smysl," vzpomíná Hrdinka a doplňuje: "Nicméně se zdá, že v zacházení s nebezpečnými chemikáliemi se naše společnost z předchozích chyb poučila jen velmi málo. Je potřeba důsledně používat princip předběžné opatrnosti, a nikoli později řešit, jak se toxických látek za velké peníze zbavit. Chemikálie narušující funkci hormonů jsou toho dobrým příkladem."

Na ty se také letošní DETOX tour zaměřuje především. Greenpeace bude odebírat vzorky sedimentů i vody nejen na lokalitách předešlých kampaní, ale hlavně upozorní na nové zdroje znečištění u velkých aglomerací a čistíren odpadních vod. Takovými zdroji jsou například látky narušující hormonální systém (endokrinní disruptory). Odebrané vzorky budou analyzovány na přítomnost jednoho z nejproblematičtějších endokrinních disruptorů – nonylfenolu, který se podle dostupných údajů stále dostává do českých řek.

"Tyto látky do řek unikají prostřednictvím odpadních vod z domácností. To, co jsme mohli vidět na českých řekách před dvaceti lety, se dnes odehrává v Asii. Jedním z největších zdrojů toxického znečištění čínských řek je textilní průmysl. Jenže prostřednictvím asijského textilu se toto znečištění dostává také zpět k nám – vypráním trička "Made in China" se totiž nebezpečné látky se uvolňují do odpadní vody a nakonec končí v našich řekách," vysvětluje Jan Freidinger.


Poznámky:

(1)„Výsledky vyhodnocené relativní rizikovosti zájmových ekologických zátěží pro tok Labe se generelně shodují s výsledky prioritizace ekologických zátěží MŽP [6], kde rizikovost ekologické zátěže Synthesie byla ohodnocena bodovou hodnotou 9,75 z maximálně deseti možných bodů (…)“ Zdroj: Vliv vybraných ekologických zátěží na tok Labe, Eckhardt Pave , VTEI, příloha Vodního hospodářství č. 2/2009

(2) Otevřený dopis premiéru Petru Nečasovi ohledně starých ekologických najdete zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/otevreny-dopis-premieru-Necasovi-stare-ekologicke-zateze


Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: jan.freidinger@greenpeace.org, tel.: 608 729 071
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist