Filip Šebek "> Díky projektu ČRA získal tradiční Livaňský sýr jako první bosenskohercegovský produkt chráněné zeměpisné označení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/diky-projektu-cra-ziskal-tradicni-livansky-syr-jako-prvni-bosenskohercegovsky-produkt-chranene-zemepisne-oznaceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Díky projektu ČRA získal tradiční Livaňský sýr jako první bosenskohercegovský produkt chráněné zeměpisné označení

13. října 2021 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Na konci září byl slavnostně ukončen projekt zahraniční rozvojové spolupráci v gesci České rozvojové agentury s názvem Udržitelná produkce tradičního domácího Livaňského sýru. Cílem projektu byla podpora místního družstva malých producentů tradičního sýru tak, aby byli schopni dodávat kvalitní a hygienicky nezávadný produkt na trh v Bosně a Hercegovině a výhledově i do EU, zejména do blízkého Chorvatska, kde je Livaňský sýr dobře zavedenou značkou a kde ho ochutnal i nejeden český turista.

Drobní producenti tradičního domácího Livaňského sýru v Bosně a Hercegovině se dlouho potýkali s celou řadou problémů. Proces výroby od podojení k finálnímu produktu nebyl z hlediska potravinové hygieny bezpečný. Úroveň hygieny produkce mléka a jeho zpracování byla nízká, neexistoval pravidelný veterinární monitoring zdravotního stavu zvířat ani kontrola kvality vyráběných sýrů, výrobní manufaktury často nebyly zabezpečeny ani proti vnikání hmyzu a hlodavců.

O renesanci Livaňského sýra v Bosně a Hercegovině začalo usilovat uskupení několika farmářů ze sdružení Cincar v Livně vedené farmářem Jozou Bakovičem. Už v roce 2016 bylo v rámci projektu dodáno Českou rozvojovou agentury sdružení Cincar drobné vybavení a poskytnuto školení zaměřené na zdravotně nezávadnou produkci sýra. V následujících letech došlo ve spolupráci s rozvojovým programem OSN k rekonstrukci a dodatečnému vybavení sýráren pro individuální výrobce. Česká strana zajistila opravu a vybavení budovy ve městě Livno, která slouží jako centrální zrací sklad, laboratoř se základním vybavením pro analýzu kvality sýra a prodejna. Dále probíhala série školení o řádném procesu výroby sýra pod vedením renomovaného odborníka na sýry a předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka.

„Projekt byl rozdělen na dvě hlavní části – první částí byla podpora produkčního družstva drobných farmářů, spočívající ve školení o hygienických standardech výroby, zavedení systému analýzy rizik a stanovení kritických bodů ve výrobě (tzv. HACCP), dodávka drobného zemědělského vybavení pro farmáře (kotle, dojírny pro ovce, atd.). Ve spolupráci s UNDP proběhly stavební úpravy provozů malých mlékáren u jednotlivých farmářů. Před zahájením projektu byly provozy naprosto nevyhovující. Jednalo se z velké části o nevykachlíkované provozy, bez sítí v oknech a základních hygienických opatření. Dále byla vystavěna a vybavena centrální zrací místnost se zavedeným systémem HACCP. Část objektu, ve kterém je zrací místnost, slouží jako administrativní zázemí družstva a jako prodejna sýra,“ přibližuje průběh projektu Štěpán Šantrůček ze zastupitelského úřadu ČR v Sarajevu.

Druhou částí projektu byla podpora místního veterinárního institutu v Kantonu 10. Česká rozvojová agentura podpořila institut formou dodávky laboratorního vybavení a zavedení akreditovaných metod pro analýzu kvality mléka. Od té doby prováděl Kantonální veterinární institut pravidelné kontroly procesu výroby a vysvětloval farmářům nutné podmínky pro hygienicky nezávadnou produkci. Zároveň nad rámec projektu komunikoval s Agenturou pro bezpečnost potravin BA, která prováděla kontrolu celého procesu výroby. „Výsledkem je, že družstvu se podařilo zaregistrovat „Livaňský původní sýr“ pod ochrannou známkou „Chráněné zeměpisné označení“, jako mají v ČR například olomoucké tvarůžky. Jedná se o první bosenskohercegovský produkt, který je takto chráněn. Chráněné zeměpisné označení je mimo jiné důkazem, že proces výroby je z hygienického hlediska bezpečný,“ dodává Štěpán Šantrůček, podle něhož Kantonální veterinární institut funguje dobře. Dodané laboratorní vybavení je pravidelně používáno a institut postupně rozšiřuje nabízené služby a akreditované metody. Na komerční bázi zpracovává analýzy mléka mj. i pro dvě velké mlékárny v Livnu. Udržitelnost jeho činnosti byla navíc podpořena zapojením do projektu „Zvyšování bezpečnosti potravin v Bosně a Hercegovině“, který realizuje Státní veterinární institut ČR.

Z hlediska udržitelnosti činnosti produkčního družstva bude klíčová především motivace farmářů pro naplnění hygienických podmínek produkce. „ČRA připravuje do konce roku třístrannou smlouvu mezi ČRA, městem Livno a družstvem, která definuje povinnosti družstva po ukončení projektu. Vzhledem k tomu, že sezóna výroby sýra trvá od dubna do října, bude z hlediska udržitelnosti klíčová úspěšnost následující sezóny, kdy již skončí podpora ze strany ČRA,“ doplňuje Sara Miličič z České rozvojové agentury.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist