https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dlouha-cesta-kvetin-ke-sv-valentynu-pracovni-podminky-na-kvetinovych-farmach-v-zimbabwe
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekumenická akademie: Dlouhá cesta květin ke sv. Valentýnu. Pracovní podmínky na květinových farmách v Zimbabwe.

11. února 2010 | Ekumenická akademie
Řezané květiny se na český trh dostávají z rozvojových zemí. Jejich produkce je spojena s těžkými pracovními podmínkami a znečišťováním životního prostředí. Jednou z takových zemi je i Zimbabwe.

V roce 2008 byly do ČR dovezeny okrasné rostliny v hodnotě přesahující 120 milionů euro (AIPH/Union Fleurs: International Statistics Flowers and Plants 2009 ) Statistika ovšem nezachycuje drobné dovozy, kterých tvoří značnou část importu. Ačkoli se rostliny v hodnotě přes 85 milionů dovezly z Nizozemí, neznamená to, že tam také vyrostly, většinou se jedná o květiny a rostliny pěstované v zemích s příznivými klimatickými podmínkami, které umožňují zásobovat evropský trh po celý rok.

Jednou z takových zemí je i Zimbabwe, země, pro kterou export květin představuje významný devizový příjem. Krize posledních let, způsobená mj. i překotně prováděnou pozemkovou reformou, ale tento obor vážně postihla. Pěstování řezaných květin je investičně náročná záležitost a o to obtížnější je v době snahy o úspory situace pracovníků na farmách. Zejména ženy, které konají nejméně kvalifikovanou práci trpí velmi nízkými mzdami, nedostatečnými hygienickými podmínkami na pracovišti i ohrožením zdraví při používání chemikálií bez ochranných pomůcek. Přístup ke vzdělání a ke zdravotní péči je pro rodiny, žijící obvykle v primitivních vesničkách na pozemcích farmy velmi obtížný a často i nemožný.

V rámci evropského turné podaly na přednáškách v Brně a Praze svědectví o situaci paní Spiwe Chigwande, která sama na květinové farmě pracuje a paní Emma Mahlunge, která vede Kunzwana Women´s Association, nevládní organizaci, poskytující ženám vzdělání a informace o jejich právech na farmách, kde odbory buď chybí nebo pracují nedostatečně. Snaží se ve své zemi také o rozšíření produkce květin v systému spravedlivého obchodu (fair trade). K cestě došlo v rámci mezinárodních projektu Fair Flowers: Květiny pro lidská práva, jehož českým partnerem je Ekumenická akademie.

Na českém trhu zatím fair trade květiny nejsou. Vzhledem k tomu, že se ale jinak fair trade u nás navzdory krizi úspěšně rozvíjí, dá se předpokládat, že i férové květiny by si našly své kupce. Snad se brzy najde dovozní firma, která tuto mezeru na trhu zaplní a prospěje sobě i producentům v rozvojových zemích. Také pro ty, kdo květiny pro radost kupují a dostávají, to může být teprve s férovými květinami radost opravdu nezkalená.

Kontakt a další informace:
Dr. Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, ekumakad@ekumakad.cz; mobil 737574412
Ing. Markéta Novotná, koordinátora české části projektu Fair Flowers – květiny pro lidská práva; mobil 603303657 Ekumenická akademie: http://www.ekumakad.cz/fairflowers/fairflowers.shtml
Mezinárodní projekt Flowers for human dignity: http://www.flowers-for-human-dignity.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist