Marek Šurkala "> Do Broumova dorazí skupina dobrovolníků z různých koutů světa - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-broumova-dorazi-skupina-dobrovolniku-z-ruznych-koutu-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Do Broumova dorazí skupina dobrovolníků z různých koutů světa

22. června 2023 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203
Východočeská obec Broumov bude ve dnech 23. – 30. 6. hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou činností podpoří znovu využití budovy bývalého klášterního mlýna. Dobrovolnický projekt proběhne díky spolupráci organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Nadačního fondu Broumov – město kultury, který přivedl město do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028.

Letos poprvé se bude v Broumově konat krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, na který přijede celkem 11 dobrovolníků ze Španělska, Belgie, Estonska, Německa, Polska, Mexika i Česka. Projekt se uskuteční díky spolupráci organizace INEX-SDA a Nadačního fondu Broumov – město kultury. Účastníci budou pracovat v budově bývalého klášterního mlýna, kde se budou věnovat především úklidu prostor. Tím zahájí realizaci plánu na přeměnu budovy mlýna v multifunkční objekt, který bude zahrnovat např. kavárnu, ubytovací prostor pro školy kolektivy či startovací byty.

Mezinárodní skupinu během týdne čeká kromě manuální práce také řada vzdělávacích a volnočasových aktivit, při nichž se blíže seznámí s místním krajem. „Účastníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku broumovského kláštera, návštěvu bývalého pivovaru či poznání okolní přírody. Zajímavou zkušeností také bude setkání se studenty místního gymnázia,“ uvedla vedoucí workcampu Kamila Nováková. Dobrovolníci budou mít též možnost potkat členy evropské komise, která rozhodne, zda se bude Broumov pyšnit titulem Evropské hlavní město kultury 2028.

Aby město Broumov kandidovalo na evropské hlavní město kultury bylo vymyšleno ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska. V roce 2020 schválili zastupitelé města kandidaturu Broumova do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028 a přípravou pověřili Nadační fond Broumov. Organizace rozvíjí město a celý mikroregion skrze podporu a rozvoj zdejší kultury. Evropskost je v soutěži velmi důležitá i díky historii. Navíc zhruba 30% Evropanů žije v malých městech a venkovských oblastech a řeší podobné problémy a výzvy. Vizí je Broumov jako živé kulturní město, které je příjemné pro život všem, kdo v něm žijí, město s budoucností.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí rovněž průměrně 300 set českých dobrovolníků.

Autorka: Kamila Nováková

Ilustrační fotografie: https://drive.google.com/drive/folders/1IgcvMS80AXM5aUi0fya2R17q6x_ovdHw?usp=sharing

Kontaktní osoba:
INEX-SDA, z. s.
Kamila Nováková, vedoucí workcampu
Telefon: +420 775 130 294
E-mail: kamka.novakova@seznam.cz

Kontaktní osoba:
Broumov 2028 – město kultury
Kateřina Agnolozzi, koordinátor workcampu
Telefon: +420 608 899 079
E-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
Marek Šurkala, tel: 776748203
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist