Aleš Miklík "> Do proměny uhelných regionů se zapojí veřejnost, vláda jí dá příležitost v Plánu spravedlivé územní transformace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-promeny-uhelnych-regionu-se-zapoji-verejnost-vlada-ji-da-prilezitost-v-planu-spravedlive-uzemni-transformace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Greenpeace, CDE a Re-set: Do proměny uhelných regionů se zapojí veřejnost, vláda jí dá příležitost v Plánu spravedlivé územní transformace

25. října 2021 | Hnutí DUHA, Greenpeace, CDE a Re-set
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Rozdělením 41 miliard korun, které poskytla Evropská unie pro české kraje postižené těžbou a spalováním uhlí, se dnes zabývá vláda při jednání o Plánu spravedlivé územní transformace. Polovina prostředků je určena na velké strategické projekty krajů, univerzit a firem, velké firmy budou moci těžit i z druhé poloviny zdrojů. Po naléhání nevládních organizací ale plán obsahuje také aktivity k zapojení veřejnosti do spravedlivé transformace. Dalším krokem bude dialog s Evropskou komisí a následně finální schválení dokumentu na přelomu roku.

Jak přesně plán pomůže malým firmám, obcím a běžným lidem dosáhnout na evropské finance, sice jeho text podrobně nepopisuje, ve srovnání s jinými evropskými fondy ale klade větší důraz na zapojování veřejnosti.

Podle loňského průzkumu agentury Kantar, kterou si zadala organizace Greenpeace, jen 3 % obyvatel dobře ví, co je to spravedlivá transformace a dalších 12 % to tuší. Jde přitom o zásadní proces proměny ekonomické struktury z modelu, založeném na uhlí, k diverzifikovanému a ekologickému hospodářskému modelu. A nejen to. Zásadní proměnou projde také krajina, vzdělávání nebo možnosti trávení volného času v regionech. Možnost veřejnosti se k této této proměně vyjádřit a získat prostředky z plánu je proto klíčová.

Na základě požadavků nevládních organizací Hnutí DUHA, Centra pro dopravu a energetiku, Greenpeace, Limity jsme my a Re-set došlo v posledních dvou měsících k zásadnímu posunu. Ministerstvo místního rozvoje zařadilo do plánu mezi jeho priority také osvětu a zapojování veřejnosti. Finance na zapojování veřejnosti poskytne chystaný Operační program Spravedlivá transformace z prostředků na technickou asistenci. Historicky poprvé tak na peníze určené k řízení evropských fondů dosáhnou nejen úředníci, ale i občanská společnost.

“Uznat, že spolupráce s občanskou společností je ve spravedlivé transformaci klíčová, je pro českou vládu velký pokrok. Projednaný plán umožní místním spolkům, obcím i krajům uspořádat komunitní plánování, veřejná slyšení k velkým projektům nebo zapojit občany do plánování, co se bude dít s územím po těžbě. Teď je na krajích, aby tuto příležitost nepromarnily a zajistily, aby byl přechod od uhlí nejen spravedlivý, ale také pochopitelný a přijatelný pro jejich obyvatele,” říká k podobě Plánu spravedlivé územní transformace Ondřej Pašek z Hnutí DUHA.

“Hodnotit v tuto chvíli, který strategický projekt má smysl a pomůže výrazně uhelným regionům a který ne, je nyní velmi obtížné, protože o projektech není známo moc informací. Bylo by proto dobré, kdyby se k velkým projektům vrátila i nová vláda a zkontrolovala je, případně vyřadila ty z nich, které jsou problematické. Prioritu by měly dostávat projekty, které povedou ke snižování emisí, budou vytvářet kvalitní pracovní pozice s přidanou hodnotou a budou pomáhat hlavně menším a středním podnikům či přímo lidem,” říká tiskový mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

“Posílení osvěty a zapojení veřejnosti do proměny uhelných regionů je z hlediska spravedlivé transformace zásadní. Obecný Plán vznikl, nyní se musí přejít ke konkrétním řešením, které pokryjí potřeby místních a budou kultivovat jejich region. Ve hře je řada nevyřešených otázek, jako například jak snížit rizika energetické chudoby, jak podpořit místní komunity a malé a střední firmy, jak řešit úspory energie v domácnostech, jak zajistit pravidlo “znečišťovatel platí” nebo například jak usnadnit přístup k dotacím menším samosprávám. Abychom úspěšného konce uhlí skutečně dosáhli a ona “spravedlivost” nezůstala pouze na papíře, bude potřeba daleko aktivnější přístup ze strany státu a jeho orgánů,” říká Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku.

“Strukturální proměna ekonomiky uhelných krajů musí odpovídat především potřebám místních lidí. Zapojení veřejnosti do přípravy Plánu územní spravedlivé transformace rozhodně nebylo dostačující a proces výběru strategických projektů vyvolává nedůvěru. Pokud ale operační program spravedlivé transformace umožní obyčejným lidem smysluplně rozhodovat o veřejných investicích v regionu, je to příležitost na změnu k lepšímu pro všechny,” říká Mikuláš Černík z platformy Re-set


Kontakty:
Ondřej Pašek, Hnutí DUHA, ondrej.pasek@hnutiduha.cz, 608 381 602
Lukáš Hrábek, Greenpeace, lukas.hrabek@greenpeace.org, 603 443 140
Mikuláš Černík, Re-set, mikulas.cernik@re-set.cz 732882833
Zuzana Vondrová, Centrum pro dopravu a energetiku, zuzana.vondrova@cde-org.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist