Aleš Miklík "> Dobrovolníci budou v létě pomáhar s obnovou lesů. Velkým problémen zůstává přemnožená zvěř - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-budou-v-lete-pomahar-s-obnovou-lesu.velkym-problemen-zustava-premnozena-zver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci budou v létě pomáhar s obnovou lesů. Velkým problémen zůstává přemnožená zvěř

2. července 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Třiadvacátý ročník Týdnů pro divočinu, během nichž se dobrovolníci každoročně zapojují do práce na obnově zdravého lesa, harmonické krajiny i vytváření míst pro divočinu, proběhne v letošním roce v osmi turnusech. Více než stovka účastníků se vydá pomáhat přírodě v cenných a chráněných územích napříč Českou republikou od Šumavy až po Bílé Karpaty. [1]

Týdny pro les a divočinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy [2], která prosazuje přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhově i věkově pestré lesy. Obnova lesů na území většiny České republiky není možná bez výrazného snížení okusu a poškozování malých stromků přemnoženou spárkatou zvěří. Zásadní pro růst sazenic mladých buků, habrů či lip je i vytvoření dostatečného zástinu a udržení vody na rozsáhlých holinách vzniklých po rozpadu nepůvodních smrkových monokultur. K vytvoření těchto příznivých podmínek dopomohou takzvané pionýrské dřeviny, mezi které patří například bříza. Právě se síjí břízy a stavbou oplocenek pro ochránění semenáčků budou dobrovolnice a dobrovolníci letos pomáhat nejčastěji.

První z týdnů začíná již tuto sobotu na Strakonicku, kde budou účastníci a účastnice pokračovat v dlouhodobé proměně hospodářského porostu na les s přirozenou skladbou stromů. Jde o jeden z pilotních projektů preventivní "přestavby porostů", která prokazuje, že plošnému odumírání lesů je možné předejít včasnou změnou jejich druhové skladby. Na následujících třech červencových turnusech, které proběhnou ve spolupráci s Městem Albrechtice a se státním podnikem Lesy ČR ve Šluknovském výběžku a v severní části Jeseníků, se dobrovolníci zaměří především na obnovu porostů prostřednictvím síje břízy či podporu zadržení vody v lesích. Během srpna se pak účastníci Týdnů pro les a divočinu vydají chránit semenáčky před okusem spárkatou zvěří na Králický Sněžník, na Šumavě se přičiní při obnově rašelinišť a v bělokarpatském Radějově přispějí k obnově orchidejové louky a ochraně doupných stromů.

Dobrovolníci a dobrovolnice mimo to napnou síly i při likvidaci invazních dřevin, údržbě turistických stezek či mapování výskytu chráněných živočichů. Kromě práce na ně čekají i odborné přednášky, exkurze a další vzdělávací program.

Doposud se v uplynulých dvaceti dvou ročnících Týdnů pro les a divočinu zapojilo do pomoci přírodě již přes 2 150 lidí, kteří dobrovolně celkem odpracovali 77 000 hodin. Týdny pro les a divočinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Již přes 66 000 lidí se přitom připojilo k výzvě Zachraňme lesy, která požaduje, aby se naši zastupitelé v mysliveckém i lesním zákoně zasadili o stabilnější a pestřejší lesy: především zvýšením podílu listnatých dřevin, omezením holosečí či zabráněním okusu mladých semenáčků přemnoženou zvěří.

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu řekla:
"Zájem o účast na Týdnech letos ještě o poznání víc než v předchozích letech převyšuje kapacitu, kterou v rámci již osmi turnusů máme. Aktuální situace našich lesů v kombinaci s koronavirovou krizí motivuje stále více osob zaměřit se na lokální problémy. A nejde jen o studenty. Týdnů se každoročně účastní také pracující lidé různého věku i životních zkušeností, kteří se rozhodli strávit aktivní dovolenou ochranou přírody."

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, Hnutí DUHA vysvětluje:
"Práce tisíců lidí v českých lesích může přijít nazmar a my všichni se ještě dlouho můžeme dívat jen na pusté holoseče. Aby se to nestalo, je třeba, aby naši poslanci a poslankyně zajistili kontrolu počtů přemnožené zvěře, která malé semenáčky a sazenice decimuje."


Kontakty:
Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu, 776 816 228, tydnyprodivocinu@hnutiduha.cz
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, média a komunikace, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Termíny Týdnů pro les a divočinu:
4. 7. - 11. 7. 2020 Kaletice, Strakonicko
11. 7. - 18. 7. 2020 Rumburk, Ústecký kraj
18. 7. - 25. 7. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
25. 7. - 1. 8. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
1. 8. - 8. 8. 2020 Králický Sněžník, CHKO Jeseníky
15. 8. - 22. 8. 2020 Stožecko, Volarsko, Šumava
22. 8. - 29. 8. 2020 Radějov, Bílé Karpaty
24. 8. - 31. 8. 2020 Osoblažsko, Moravskoslezský kraj
Podrobnosti zde: www.zachranmelesy.cz/tydny-pro-les

[2] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz
Týdny pro les a divočinu jsou v roce 2020 podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, Pardubickým krajem a dárci Hnutí DUHA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist