https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-celeho-sveta-pomahaji-v-socialnim-zemedelstvi-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z celého světa pomáhají v sociálním zemědělství

Sociálně-terapeutické Centrum Tabor letos už třetím rokem přivítá skupinu dobrovolníků z celého světa. Ve dnech 13. 7. – 27. 7. 2018 do Nové Vsi nad Popelkou zavítá 12 mladých lidí z Francie, Španělska, Německa, Belgie, Dánska, Slovinska, Ruska, Srbska a Čech, aby společnými silami pomohli v hospodářství Nadace Tabor. Projekt je organizován ve spolupráci s českou dobrovolnickou organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Již v uplynulých dvou letech bylo umožněno mezinárodním dobrovolníkům zavítat na toto výjimečné místo a podílet se na chodu a růstu Centra Tabor. Ani letos tomu nebude jinak. Tento rok je na programu řada menších prací kolem komunitní budovy Centra, na její zahradě a přilehlých polích, loukách a lesích. Dobrovolníci se zapojí do výstavby elektrického ohradníku kolem výběhu pro ovce, vylepšení skleníku, opravení zeleninových záhonků, postavení zábradlí na cestě do zahrady, zpracovávání dříví z lesa a dalších prací souvisejících s chodem hospodářství. Kromě práce čeká dobrovolníky i poznávací část pobytu formou výletů po okolí Nové Vsi. Také je nachystáno několik přednášek a diskuzí o české historii a ekologickém a sociálním zemědělství. „Vzhledem k tomu, že jsme nezisková organizace, a že se snažíme dělat co nejvíce věcí svépomocí a bez dotací státu, jsme rádi za veškerou dobrovolnou pomoc, zvláště pak, když lidi práce baví a naplňuje,“ říká Kateřina Matošková za Centrum Tabor.

Sociálně-terapeutické Centrum Tabor v Nové Vsi nad Popelkou je místem pro vzdělávání pracovníků v sociální oblasti a také místem praxe pro studenty, kteří se v budoucnu chtějí sociální či pedagogické oblasti věnovat. Zároveň se jedná o příjemné místo pro rekreační a prožitkové pobyty či kurzy a semináře na nejrůznější témata, jako ekologie, udržitelné hospodaření, tradiční řemesla a další. V neposlední řadě je Centrum Tabor domovem pro lidi, kteří ve svém životě potřebují pomoc ostatních.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Eliška Suchochlebová

Ilustrační fotografie z minulého ročníku (archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1VMSbI6N_Mx60R2jYOzGhhFSOEMUsdtHQ?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist