Veronika Kyrianová "> Dobrovolníci z celého světa zažijí historii jinak a pomohou s obnovením Rabštejnského údolí jako místa smíření a setkávání  - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-celeho-sveta-zaziji-historii-jinak-a-pomohou-s-obnovenim-rabstejnskeho-udoli-jako-mista-smireni-a-setkavani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z celého světa zažijí historii jinak a pomohou s obnovením Rabštejnského údolí jako místa smíření a setkávání 

24. srpna 2023 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Veronika Kyrianová, tel: +420 723 703 019
ČESKÁ KAMENICE (24.8.): V období od 27. srpna do 10. září 2023 se nedaleko města Česká Kamenice v údolí Rabštejn odehraje workcamp neboli mezinárodní dobrovolnický projekt. Jeho cílem je pomoci s oživením památky bývalého koncentračního a internačního tábora Rabštejn. Projekt je pořádán ve spolupráci organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit, města Česká Kamenice a sdružení Aktion Zivilcourage e. V.

Náplní práce dobrovolníků bude pomáhat s údržbou a zároveň výstavbou areálu, kde má do budoucna vzniknout kulturně-vzdělávací centrum, tematizující předválečnou i poválečnou historii Rabštejnu v kontextu celého příhraničního regionu. Dobrovolníci budou letos v areálu bývalého koncentračního tábora vytvářet nové turistické trasy, čistit sklepení bývalých kasáren, natírat lavičky nebo opravovat naučné tabule. Kromě těchto činností budou dobrovolníci pracovat na celkovém zvelebení oblasti, mimo jiné i samotného údolí.

Kromě fyzické pomoci s údržbou a obnovou prostoru se účastníci projektu seznámí s historií místa a jeho okolím. Podstatnou součástí projektu budou diskuze s historiky, studenty a pamětníky, návštěva místních muzeí a historických, kulturních i přírodních památek, poznání života města a seznámení se s místními obyvateli i německými občany, kteří zde mají své kořeny. Všechna tato setkání povedou k lepšímu pochopení naší historie i současnosti a porozumění sobě navzájem.

"Přípravy na workcamp jsou nyní v plném proudu. Spolu s místními partnery a kolegou Robertem Kubinem pro účastníky workcampu plánujeme kromě denních prací v údolí např. pořádnou pěší túru do Českosaského Švýcarska, výlet do německé Pirny, kde navštívíme mj. Muzeum NDR zaměřené na život v bývalém socialistickém Východním Německu, nebo do tzv. Crystal Valley, tedy Křišťálového údolí, kde se seznámíme se stále živou sklářskou tradicí měst a obcí v Lužických horách," říká  Veronika Kyrianová, jedna z vedoucích workcampu a zároveň i koordinátorka přeshraničních projektů města Česká Kamenice.

Sdružení Aktion Zivilcourage e. V. je německou neziskovou organizací se sídlem v Sasku, která podporuje zejména vzdělávací a konzultační projekty. Také podporuje další vládní či nevládní organizace a snaží se lidem každého věku rozšiřovat sociální i politické vzdělání. Její hlavní činnost se zaměřuje na Sasko, a to zejména jeho venkovské oblasti.

Česká Kamenice je město nacházející se na severu České republiky, které je známo nejen svou polohou na rozhraní tří chráněných krajinných oblastí, ale také svou historií a množstvím památek uvnitř města. Zároveň se nachází v příhraniční oblasti, odkud po válce nuceně odešlo mnoho obyvatel německého původu, otisk česko-německých vztahů je zde tudíž více než patrný a také do budoucna je kontakt s německými sousedy pro další rozvoj oblasti klíčový.


Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů  (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.
 
Ilustrační fotografie: https://www.inexsda.cz/wp-content/uploads/2021/12/SDA106_3-1536x863.jpg 
Veronika Kyrianová, tel: 420 723 703 019
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist