Kateřina Sivoková "> Dobrovolníci z Česka a Německa pomáhají v Předklášteří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-ceska-a-nemecka-pomahaji-v-predklasteri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z Česka a Německa pomáhají v Předklášteří

15. října 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
V malé vesničce Předklášteří, nacházející se nedaleko Brna, se od 11. do 24. října koná dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp. Jeho účastnící pomáhají s manuálními pracemi v místním klášteře. Kromě toho je cílem projektu najít společné středoevropské kořeny mezi českou a německou kulturou. Workcamp je pořádan ve spolupráci organizací NNO Hojnost, Antikomplex a INEX – sdružení dobrovolnických aktivit

Čtyři dobrovolníci z Česka a Německa pomáhají v klášterních sadech, vyrábí bio uhlí a mapují staré regionálních odrůdy ovocných stromů. Kromě toho pracují také na rozuzlení příběhu Heviky Kroker, sudetské Němky z Krnova, která byla s rodinou po válce přesunuta do Předklášteří, kde také zemřela v roce 2019. Na konci workcampu uspořádají dobrovolníci akci pro veřejnost, kde příběh Hedviky Kroker představí. V rámci volnočasových a vzdělávacích aktivit se dobrovolníci zaměří na společné česko-německé prvky v místní kultuře a historii. Absolvují exkurzi do Brna, kde navštíví muzeum Gregora Mendela a vilu Stiassni. V plánu je také výlet do Lomnice, kde se nachází bývalá židovská čtvrť.

NNO Hojnost usiluje o dostupnější lokální a zdravá jídla, od ledna 2019 spolupracuje s klášterem Porta Coeli v Předklášteří, kdy v rámci dobrovolnických projektů zahájila čištění starých klášterních zahrad s cílem proměnit je v plodné sady a komunitní zahrady. Hojnost si rovněž klade za cíl podporovat zemědělce a drobné producenty v regionu Tišnov.

Antikomplex usiluje o vytvoření společnosti složené ze svobodných lidí a odpovědných občanů prostřednictvím kritické reflexe minulosti a prostřednictvím vzdělávacích programů pro školy a veřejnost. Snaží se předejít znovuobjevení historických traumat, která mohou být zdrojem populistické manipulace k dosažení politických cílů. Ve své činnosti se zaměřují zejména na soužití české a německé kultury v českých zemích, zásadní znalosti a kritickou reflexi tohoto soužití.

INEX – sdružení dobrovolnických aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. Během letošní letní sezóny INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi uspořádal 29 workcampů po celém území České republiky.

Ilustrační fotografie k použití (workcampy 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1PjXM1Fp1FL6-m_cCinqWaddQ8rRr335k?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist