https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnictvi-pomaha-vystoupit-z-komfortni-zony-a-budovat-obcanskou-spolecnost.inex-publikoval-vysledky-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolnictví pomáhá vystoupit z komfortní zóny a budovat občanskou společnost. INEX publikoval výsledky studie.

14. prosince 2020 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203
Jak člověka ovlivní účast na dobrovolnickém projektu? Může krátkodobé dobrovolnictví přispět k lepšímu stavu občanské společnosti? Organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX), jež od roku 1991 zprostředkovává výjezdy na české a zahraniční workcampy, zpracovala dotazník, jehož cílem bylo zjistit měřitelný dopad dobrovolnických aktivit na jejich účastníky. Cílem studie je lépe seznámit širokou veřejnost se vzdělávacím aspektem dobrovolnických aktivit. Výsledky dotazníku jsou publikovány na webových stránkách organizace: https://www.inexsda.cz/wp-content/uploads/2020/12/INEX-Prezentace_vysledku-dotazniku-na-mereni-dopadu-workcampu.pdf

Dotazník čítal celkem 16 otázek a byl rozdělen do tří tematických 3 okruhů: Co ti workcamp přinesl do života; Aktivní občanství; S čím ti workcamp (ne)pomohl. Dotazník byl rozeslán v průběhu října a listopadu všem dobrovolníkům, kteří s INEXem vyjeli v roce 2020 jako účastnici na workcamp v Česku nebo zahraničí (118). Celkem se do dotazníkového šetření zapojilo 39 respondentů (tj. 33 % ze všech oslovených). Realizaci šetření podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.

„Velice nás potěšily odpovědi. Z celkových 39 respondentů rovných 37 uvedlo, že jim účast na workcampu pomohla vystoupit z jejich komfortní zóny. 25 respondentů reflektovalo, že jsou nyní schopni lépe naslouchat druhým lidem. A například 23 respondentů uvedlo, že jim zkušenost pomohla poznat, co by chtěli dále ve svém životě dělat. Potvrdilo se nám tak, že se nám daří naplňovat naši misi, kdy našim cílem je pomáhat lidem na cestě jejich životem. Dobrovolnictví funguje jako nástroj vzdělávání, díky němuž se dobrovolník dozví něco o sobě, ostatních lidech, kultuře i přírodě. Dobrovolnictví tak opravdu může sehrát mimořádnou roli pro nesměřování lidí k aktivnímu občanství a vzájemnému porozumění,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu.

Workcamp své tradiční podobě je 2 až 3 týdny trvající projekt, během něhož skupina dobrovolníků společně pracuje na veřejně prospěšné iniciativě a tráví spolu svůj volný čas. Workcampy jsou především mezi mladými lidí oblíbeným způsobem, jak strávit letní prázdniny, neboť účast na projektu v sobě spojuje pomoc veřejně prospěšným iniciativám, poznání cizích zemí, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. INEX obvykle zprostředkovává výjezd do zahraničí pro přibližně 450 českých dobrovolníků ročně. Ze zahraničí pak organizace každoročně hostuje přibližně 300 dobrovolníků na tuzemských projektech. Z důvodu pandemie COVID-19 a souvisejícího omezeného mezinárodního cestování musely být tyto aktivity pro letošní sezónu značně omezeny.

Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové
organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021.

Ilustrační fotografie:
https://drive.google.com/drive/folders/1U0z8ZJFZWrnGuXybroeSp4Rexe14WXiH?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist