Eliška Mezuláníková "> EIT Climate-KIC přivedl do Česka zahraniční experty na klima. Pomáhali v Moravskoslezském kraji s nízkouhlíkovou transformací - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eit-climate-kic-privedl-do-ceska-zahranicni-experty-na-klima.pomahali-v-moravskoslezskem-kraji-s-nizkouhlikovou-transformaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EIT Climate-KIC přivedl do Česka zahraniční experty na klima. Pomáhali v Moravskoslezském kraji s nízkouhlíkovou transformací

30. listopadu 2020 |
Autor: Eliška Mezuláníková
Organizátorem iniciativy pro Česko bylo letos Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC), které skrze polského koordinátora Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk propojovalo pioneery v oblasti ochrany klimatu s vhodnými organizacemi. Během šestitýdenní stáže pracovali zahraniční profesionálové na projektu ozelenění budov Moravskoslezského inovačního centra a na systému hodnocení projektu POHO 2030 organizace Moravskoslezské investice a development pro ekologický rozvoj pohornické krajiny Karvinska.

„Moravskoslezské inovační centrum bylo jak koordinátorem celé aktivity pro Česko za Climate-KIC, tak i jednou z organizací, která přijala experta ze zahraničí. Původně měla stáž probíhat osobně a stážista by pobíral stipendium na pobyt, podobně jako je to v Erasmus programu pro studenty. Vzhledem k epidemii koronaviru probíhal program vzdáleně, i přesto s ním máme skvělou zkušenost jak my, tak vybraní experti – stážisté,” říká koordinátorka Pioneers into Practice Klára Golabová z Moravskoslezského inovačního centra.

Moravskoslezskému inovačnímu centru se v programu podařilo propojit s Chorvatkou Mirelou Uzelac, která se zabývá botanikou a navrhla pro MSIC ozelenění areálu T-parku v Ostravě. Realizace návrhu bude použita v rámci plánované rekonstrukce v nejbližších dvou letech. Moravskoslezské investice a development zas oslovila Agnes Deme z Maďarska, která vytvořila systém vyhodnocování jednotlivých aktivit pro transformaci těžební oblasti Karviné v udržitelný region, POHO 2030. Na základě její práce vznikl jakýsi semafor pro projekty – zelené mají pozitivní vliv na oblast, oranžové potřebují částečnou modifikaci a červené projekty by se neměly realizovat vůbec. Obě organizace i stážisti chtějí zůstat i nadále v kontaktu a navštívit hostitelské organizace i osobně, jakmile to situace dovolí.

Do programu se mohli zapojit všichni experti, profesionálové, či studenti doktorského studia se zkušenostmi v oblasti klimatu, cirkulární ekonomiky či udržitelnosti. Ti byli následně propojeni s hostitelskou organizací, která chtěla pomoci nebo poradit s konkrétním projektem. Cílem byla vzájemná výměna expertízy mezi organizacemi a profesionály z rozdílných evropských zemí. Po úspěšném prvním ročníku se aktivita bude pravděpodobně opakovat i v roce 2021. O koordinátorovi pro Českou republiku se rozhodne v průběhu roku, projekt i nadále financuje celoevropská organizace EIT Climate-KIC.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist