Jitka Radová "> Ekofilm 2004 jubilejní i rekordní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekofilm-2004-jubilejni-i-rekordni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ekofilm 2004 jubilejní i rekordní

13. října 2004 | MŽP ČR
Autor: Jitka Radová, tel: 267 122 432
Jubilejní ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí a kulturním dědictví Ekofilm 2004 je úspěšně za námi. Kromě toho, že festival letos oslavil své již 30. narozeniny a je tak nejstarším festivalem svého druhu v Evropě a pravděpodobně i na světě, zaznamenal i několik dalších rekordů. Festival navštívilo téměř 5 000 diváků, což je rekordní počet. Přihlášeno bylo 131 filmů z 18 zemí.

Letos se již celá polovina festivalu odehrála v univerzitním městě České Budějovice. Slavnostního zahájení festivalu na náměstí Přemysla Otakara II. se zúčastnily desítky dětí, které si formou hry prověřily, co vědí například o třídění odpadů či šetření energií. Poprvé se letos do organizace festivalu zapojila Jihočeská univerzita. Velmi populární mezi návštěvníky byla, kromě promítání festivalových filmů, například beseda s docentem Bohumírem Janským z Přírodovědecké fakulty UK v Praze „K pramenům Amazonky“. Velice úspěšný byl komponovaný pořad s filmy „Tanec modrých andělů“ a „Cesta pod mrazivou vodou“ a besedou s filmaři Stevem L. Lichtagem a Miroslavem Hrdým v kině Kotva. Studentské divadlo Sud zažilo nebývalý nápor diváků na premiéru dokumentu Jana Svěráka Tatínek či na besedu o českých řekách s vynikajícím tvůrcem Hugo Habrmanem. Pozornost starostů, zejména šumavských obcí, ochránců přírody i nevládních organizací patřila panelové diskusi „Ochrana přírody a krajiny kontra aktivity obcí“, které se zúčastnil i hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

V Českém Krumlově k nejatraktivnějším mezi diváky patřilo setkání s režiséry Michaelem Havasem, Stevem Lichtagem či Christianem Redingerem. Vrcholem byl ale zjevně večer s Janem Svěrákem a spoluautorem „Tatínka“ Martinem Dostálem. Hovořilo se nejen o „Tatínkovi“, ale i o vzniku legendárních „Ropáků“.

Budějovickou část festivalu navštívilo na 3 000 diváků, což je o třetinu více, než v loňském roce. Do Českého Krumlova přijelo na 2 000 zájemců o Ekofilm. Návštěvníci Ekofilmu mohli i letos využít dopravy Ekobusem, který zdarma přivážel a odvážel zájemce z Prahy do Českých Budějovic a Českého Krumlova.

Na filmovém festivalu je ale jistě nejdůležitější soutěžní přehlídka filmů. Přihlášeno jich bylo 131 od tvůrců z 18 zemí a většina snímků byla na velice vysoké úrovni. Do soutěže jich nakonec výběrová komise doporučila 48. Nejvíce filmů přihlásili již tradičně čeští autoři – 57. Stále vyšší je ale podíl zahraničních filmů. Dalšími třemi nejfrekventovanějšími zeměmi původu byly Německo (30), Rakousko (10) a Slovensko (6). Mezinárodní porota ve složení Zuzana Meisnerová-Wismerová, Eva Vavroušková, Khalil Baalbaki, Václav Dolanský, Vlado Milunič a Jiří Petr neměla při vybírání 15 oceněných snímku rozhodně jednoduchou úlohu.

Velkou cenu Ekofilmu získal snímek Viliama Poltikoviče (ČR) „V kruhu znovuzrození“. Režisér zde vykresluje hodnoty původní autentické kultury Tibetu a varuje před nebezpečím její likvidace. Téměř hodinový snímek z prostředí velehor nadchl nejen porotu, ale i diváky.

Zvláštní cena poroty a Cena města České Budějovice byla udělena filmu „Skrytá tajemství Norska“. Florian Graner a Kevan Pegley (SRN) v něm představují až nečekanou krásu a pestrost nedotčené přírody a živočichy, kteří zde žijí.

Cenu v kategorii publicistika získal za otevření závažného problému český snímek Martina Slunečka „Nedej se! – Chamonix v Pošumaví“.

V kategorii Dokument získal cenu film o lidech, kteří problémy české krajiny nejen vnímají, ale podle poroty „mají v sobě sílu je řešit a převzít za svůj vztah ke krajině osobní zodpovědnost“ snímek Olgy Sommerové „Dva muži na Sibiři“.

V kategorii Vzdělávací pořad porota ocenila rakouského režiséra Paula Reddishe s filmem „Supi – létající popelnice“, ve kterém poutavě vyvrací zažité mýty o těchto ptácích.

V kategorii Volná tvorba získal cenu český snímek Steva Lichtaga “Tanec modrých andělů“, kterému se podařilo propojit zdánlivě nesouvisející příběhy ohrožených – handicapované dívky a lidskou civilizací devastovaných velryb.

Ohrožené želvy karety jsou hlavními hrdinkami snímku „Penyu Penyu – želvy z Celebeského moře“ za kterou získal Rakušan Christian Redinger Cenu za režii.

Téma obnovitelných zdrojů energie nebývá pro filmové zpracování příliš atraktivní. Ale Franzi Fitzkemu (SRN) se to se snímkem „Nová síla“ se to podařilo a získal Cenu za scénář.

Kameraman kouzelného rakouského snímku „Prasata na útěku“ Neville Ottey (Rakousko) získal za svoji invenční práci Cenu za kameru.

Cena ministerstva životního prostředí byla udělena snímku Tomáše Škrdlanta „Myšlení vody“ za filosoficky laděný pohled na téma.

Rakouský snímek režiséra Michaela Schlambergera „Plitvice – země padajících jezer“ získal za vynikající prezentaci hodnot chráněných území Cenu města Český Krumlov.

Cena Jihočeského kraje byla udělena rakouskému filmu režiséra Kurta Mündla „Waldviertel – okouzlení ze skalnaté země“, který zpodobňuje kulturní a přírodní dědictví v rakouské oblasti sousedící s ČR s důrazem na historické souvislosti a působení člověka v krajině.

Generální partner Škoda auto udělil cenu britskému filmu „Tunelová vize“, ve kterém jeho režisérka Joshka Wesslels vylíčila přístup místních obyvatel v pouštní oblasti Sýrie k obnově starého systému zavlažování.

Cenu hlavního partnera ČSOB získal dokument Rudolfa Adlera (ČR) „Hastrman Habrman“ o muži, který se jako filmař a potápěč věnuje životu v českých řekách.

Velice závažné historické téma města Šanghaje je zpracováno ve filmu Lordana Zafranoviče „Symfonie nebeského města“, kterému byla na festivalu udělena Cena UNESCO.

Vyhlašovatelem festivalu Ekofilm je Ministerstvo životního prostředí, Jihočeský kraj a města Český Krumlov a České Budějovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist