Filip Poštulka "> Ekologičtější a efektivnější bude odpadové hospodářství obce Ostravice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ekologictejsi-a-efektivnejsi-bude-odpadove-hospodarstvi-obce-ostravice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: Ekologičtější a efektivnější bude odpadové hospodářství obce Ostravice

1. září 2021 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295
V turisticky oblíbené obci na Frýdecko-Místecku kompletně promění hospodaření s odpady. V Ostravici například zavádí vyspělý evidenční systém, který zde umožní zohlednit objem vyprodukovaných odpadů, spouštějí sběr odpadů dům od domu či rozdávají domácnostem sběrné nádoby. Obec se tak stává jedním z lídrů odpadového hospodářství na severu Moravy.

V rámci proměny odpadového hospodářství v Ostravici:

- zavádí vyspělý evidenční systém – od začátku září tu bude fungovat evidenční systém pro plasty na základě QR kódu. Ty jsou v Ostravici nově již na černých popelnicích pro komunální odpad, nyní budou i na těch žlutých. Město tak nyní bude moci přesně sledovat množství vytříděného směsného odpadu i plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.

- distribuuje chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Celkem šlo o více než 2000 kartiček! Systém také zjednodušuje administrativu a zrychluje provoz sběrného dvora.

- ruší velkoobjemové kontejnery na směsný odpad – z původní padesátky zůstaly v Ostravici pouze čtyři. Nyní je tak třídění adresné. Tím, že systém není anonymní, tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji. Týká se to i rekreantů – Ostravice patří k obcím s největší hustotou rekreační turistiky v České republice. Během letních měsíců zde, s příchodem rekreantů, vzroste počet obyvatel až pětkrát!

- pořizuje vlastní svozové vozidlo – to sváží odpady i okrajových částí obce. Obec tak nemusí využívat služeb externí svozové společnosti a dosáhne tak další podstatné finanční úspory.

„Díky novinkám, které zavádíme, bude mít obec větší přehled o odpadech, a tak budeme moci nastavit kroky,
díky kterým bude hospodaření s odpady efektivnější,“ říká místostarosta Ostravice Tomáš Kokeš a doplňuje: „věříme, že s vyšší efektivitou přijde i zásadní snížení množství odpadů odvážených na skládku. To by mělo vést ke stabilizaci poplatku za skladování. Podstatné také je, že díky informacím z evidenčního systému budeme moci lépe reagovat na vyšší náklady v oblasti odpadů i na změny legislativy.“
Filip Poštulka , tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist