https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-oznamila-historicky-zavazek-zakazat-klece-pro-hospodarska-zvirata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Evropská komise oznámila historický závazek zakázat klece pro hospodářská zvířata

30. června 2021 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778 000 288
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming nadšeně vítá historický závazek Evropské komise ukončit klecové chovy v celé EU. Komise plánuje zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky a další hospodářská zvířata a počítá s datem jejich postupného zrušení do roku 2027.

Místopředsedkyně Komise Věrou Jourová a komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakides to oznámily na tiskové konferenci, během níž představily reakci Komise na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, která požaduje ukončení všech klecových chovů v EU. Iniciativu podepsalo 1,4 milionu občanů ze všech členských států EU a jde o vůbec první úspěšnou iniciativu týkající se hospodářských zvířat.
V EU stráví každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat celý svůj život nebo jeho část v klecích či těsných kotcích, které jim ztěžují či zcela znemožňují základní přirozené chování, jako je volný pohyb nebo péče o mláďata. Například prasnice se v porodních klecích nemohou ani otočit.
Komise oznámila, že má v úmyslu „do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který by postupně zrušil a nakonec zakázal používání klecí pro všechny druhy a kategorie zvířat uvedené v iniciativě".
Komise bude také řešit dovoz živočišných produktů ze zemí mimo EU a zavazuje se, že se bude zabývat „zavedením pravidel nebo standardů pro dovážené produkty, které budou rovnocenné s pravidly nebo standardy EU". Do konce příštího roku Komise vyhodnotí podrobnosti legislativního návrhu, který bude předložen v roce 2023 a který bude muset schválit Evropský parlament a Rada EU.
Olga Kikou, vedoucí Compassion in World Farming EU a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, uvedla: „Dlouho očekávaný den konečně nastal! Evropská komise dnes učinila velký krok k tomu, aby zanechala odkaz zvířatům vězněným v klecích. Občané požadovali změnu, Komise toto poselství vyslyšela a přijala jednoznačný a vizionářský závazek postupně odstranit klece. Připadá mi to jako jeden z těch okamžiků, kdy se lámou dějiny. Hnutí na ochranu zvířat se podařilo otřást základy průmyslových velkochovů a zasít zárodky nové éry. Ode dneška začíná další etapa. Budeme se na evropské instituce zaměřovat tak dlouho, dokud tuto ambici nesplní, a budeme ostražitě bránit tomu, aby ji zájmové skupiny oslabily.“
Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a další členka výboru iniciativy dodává: „Odpověď Komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít.“
Dnešní úspěch je výsledkem společného úsilí Compassion in World Farming a jím vedené koalice 170 nevládních organizací z celé Evropy, která získala podporu občanů ze všech koutů kontinentu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist