Miroslav Šuta "> Evropská komise se ptá občanů, jaké ovzduší chtějí. Zbývá několik posledních dní k vyjádření - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-se-pta-obcanu-jake-ovzdusi-chteji-zbyva-nekolik-poslednich-dni-k-vyjadreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro životní prostředí a zdraví: Evropská komise se ptá občanů, jaké ovzduší chtějí. Zbývá několik posledních dní k vyjádření

1. března 2013 | Centrum pro životní prostředí a zdraví
Autor: Miroslav Šuta, tel: 608 775 754
Už jen posledních pár dní mají občané České republiky a dalších zemí Evropské unie na to, aby vyjádřili svůj názor na budoucí evropskou politiku zaměřenou na čistotu ovzduší. Znečištění ovzduší zůstává vážným problémem, neboť ohrožuje zdraví i životy lidí. V roce 2011 mělo v České republice na svědomí asi 6 400 předčasně zemřelých a dva tisíce pacientů, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. (1) Miliony lidí žijí v oblastech, kde je překračován limit pro znečištění ovzduší prachem daný zákonem i evropskou směrnicí. (2) Internetová veřejná konzultace, které se může zúčastnit kdokoli, byla zahájena 10. prosince 2012 a je otevřena až do 4. března. Konzultace je součástí právě probíhajícího přezkumu evropské politiky zlepšování kvality ovzduší.

Podrobnější verze konzultace je určena pro hlavně pro odborníky, organizace a veřejnou správu. Ale jednodušší verze dotazníku je určena pro širokou veřejnost a jeho vyplnění zabere jen několik minut (4). Lidé mohou vyjádřit např. svůj názor na to, zda současná legislativa je postačující nebo zda by měla být přísnější.,“ uvedl MUDr. Miroslav ŠUTA z Centra pro životní prostředí a zdraví (3) a dodal: „Jedná z otázek se ptá na to, zda by měl být současný limit pro jemný prach (PM2,5) blíže k hodnotě doporučené odborníky Světové zdravotnické organizace (WHO). Zatím je totiž 2,5x vyšší než doporučuje WHO a odborníci varují, že evropský limit nechrání zdraví lidí. Podle zprávy SZÚ byl v roce 2011 v České republice roční limit pro jemný prach (25 μg/m3) překročen na 9 z 32 hodnocených stanic – v Bohumíně, Třinci, Ostravě, Přerově, v Brně a v Plzni. Hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací (roční průměr 10 μg/m3) byla překročena na všech hodnocených měřících stanicích!“ (1)

Jako jemný prach (PM2,5) jsou označovány částečky o průměru do 2,5 μm, které jsou schopny pronikat hluboko do dýchacího systému. Proto jsou považovány z hlediska lidského zdraví za nebezpečnější. Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

Centrum pro životní prostředí a zdraví se počátkem roku 2013 obrátilo společně dalšími 17 ekologickými, zdravotními a spotřebitelskými organizací v 12 dalších evropských zemích na ministry životního prostředí s rezolucí žádající podporu konkrétních opatřeními pro čistější ovzduší. Za důležité tyto organizace považuje zejména následující požadavky:
Posílit evropské normy znečištění ovzduší, neboť některé stávající limity jsou výrazně vyšší než doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).
Zahrnout do limitů také počet prachových částic.
Prosadit nové Národní emisní stropy a jejich kontrolu, které povedou ke snižování škodlivých emisí polutantů jako černý uhlík (black carbon, BC), oxidy dusíku a amoniak.
Snížit emise ze zemědělství, zejména amoniaku a metanu, které přispívají jak ke špatné kvalitě ovzduší, tak ke globálnímu oteplování.
Snížit emise z malých průmyslových spalovacích zařízení (1 až 50 MW), které jsou významným zdrojem emisí prachových částic s velkým dopadem na lidské zdraví.
Snížit emise prachu, a tím i černého uhlíku (BC), z nesilničních mobilních zařízení (NRMM).
Snížit emise prachu, BC a oxidů dusíku z lodní dopravy.
Další regulace soustředit na emise za běžných reálných podmínek a musí zahrnovat i běžné jízdní podmínky, včetně provozu za nízkých teplot.

Poznámky pro editory:

(1) Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, Subsystém I. - Zdravotní důsledky a rizika znečištění ovzduší, Odborná zpráva za rok 2011, Státní zdravotní ústav, Praha 2012
(2) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES ze dne 21. května 2008 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu stanovila roční limit pro prach (PM10) na 40 μg/m3 a dále ve formě možnosti maximálně 35 překročení denního limitu ve výši 50 μg/m3.
(3) Centrum pro životní prostředí a zdraví je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví.
(4) Veřejná konzultace probíhá na internetové adrese: http://ec.europa.eu/environment/consultations/air_pollution_en.htm
Miroslav Šuta, tel: 608 775 754
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist