Jakub Kašpar "> Evropská unie bude prosazovat zařazení nových chemických látek do Stockholmské úmluvy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-unie-bude-prosazovat-zarazeni-novych-chemickych-latek-do-stockholmske-umluvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropská unie bude prosazovat zařazení nových chemických látek do Stockholmské úmluvy

30. dubna 2009 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Ve švýcarské Ženevě se uskuteční ve dnech 4. - 8. května 4. zasedání Konference smluvních stran Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech. Delegaci českého předsednictví povede první náměstek ministra životního prostředí České republiky Jan Dusík.

Cílem Stockholmské úmluvy je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy perzistentních organických polutantů (anglická zkratka POPs, Persistent Organic Pollutants)). Úmluva vstoupila v platnost 17. května 2004. Má 163 smluvních stran včetně 24 států Evropské unie. Strany vázané Úmluvou jsou vedeny k zavádění opatření vůči POPs v životním prostředí.

Nejdůležitějším bodem konference bude projednání návrhů na zařazení devíti nových chemických látek do příloh Úmluvy. Dosud je jich v Úmluvě zapsáno dvanáct. „Delegace České republiky a Evropská unie bude na základě vyjednané společné pozice EU prosazovat, aby všechny nové látky byly pod Úmluvu zařazeny,“ řekl Jan Dusík, vedoucí delegace českého předsednictví a první náměstek ministra životního prostředí České republiky.

Konference bude také poprvé hodnotit účinnost Úmluvy podle naplňování opatření uvedených v Úmluvě a množství perzistentních organických polutantů v životním prostředí. Masarykova univerzita v Brně a její Výzkumné centrum pro environmentální chemii a ekotoxikologii (RECETOX) se významně podílelo na zajištění dat pro toto hodnocení v regionech střední a východní Evropy a Afriky. Česká republika bude rovněž usilovat o své další zapojení do monitorovacích aktivit přispívajících k naplnění Úmluvy.

Konference rozhodne, která z nominovaných regionálních center podporujících implementaci Úmluvy budou schválena jako tzv. Stockholmská centra. Česká delegace nabídla již v roce 2006 ustavení regionálního centra pro státy střední a východní Evropy v České republice, při Masarykově univerzitě Brno a jejím Výzkumném centru RECETOX. Centrum přispívá k propagaci českého výzkumu a zároveň umožňuje přístup k informacím o POPs z regionu střední a východní Evropy a Afriky českým expertům.
Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist