https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsky-den-bez-aut-2002-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropský den bez aut 2002 v České republice

9. dubna 2002 | MŽP ČR
Dne 22. září 2002 by se v České republice měl alespoň ve dvou českých městech uskutečnit Evropský den bez aut a některá města se možná také zapojí do Evropského týdne dopravy (16. – 22. září 2002). Ministr životního prostředí Miloš Kužvart oslovil starosty českých měst dopisem, který jim předají představitelé Svazu měst a obcí ČR a Národní sítě zdravých měst ČR. K dopisu je přiložena Charta Evropského dne bez aut a Evropského týdne dopravy 2002.

Ministra životního prostředí Miloše Kužvarta oslovila Margot Wallströmová, členka Evropské komise zodpovědná za životní prostředí, jadernou bezpečnost a civilní ochranu, a požádala ho o to, aby se v roce 2002 Česká republika zapojila do Evropského dne bez aut a do Evropského týdne dopravy.
Na podnět ministra Kužvarta se v lednu 2002 sešli zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva dopravy a spojů, Delegace Evropské komise v Praze, Svazu měst a obcí, Zdravých měst, členové samosprávy některých měst (České Budějovice, Hodonín, Kroměříž) a zástupci nevládních organizací. Z této skupiny vznikl Národní koordinační výbor Evropského dne bez aut. Národní koordinační výbor se pokusí iniciovat v letošním roce Evropský den bez aut nejméně ve dvou městech České republiky. Členové Národního koordinačního výboru na svém jednání navrhli a schválili text Memoranda, které slouží jako výchozí dokument jednání. Cílem by mělo být uspořádání Evropského dne bez aut dne 22. září 2002 v nejméně dvou českých městech. Předpokládá se, že osvětové a propagační akce se zúčastní ministr zahraničních věcí a ministr životního prostředí, dále také vedoucí Delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián a další představitelé Evropské komise.

Evropský den bez aut (22. září) patří k významným dnům Evropy, zaměřeným na ochranu životního prostředí. Myšlenka Evropského dne bez aut se rozšířila do všech států EU i do kandidátských zemí. Cílem aktivit, pořádaných v tento den, je upozornit občany na problematiku automobilové dopravy, nabídnout jim alternativu hromadné městské dopravy, probudit aktivní přístup občanů ve spojení s občanskými sdruženími ke svému městu.

V loňském roce v Evropské unii skončil první projekt Evropského dne bez aut, který probíhal v letech 1998 –2001. Nyní Evropská unie připravila nový projekt, do kterého se také zapojí mnohé kandidátské země. Letošní Evropský den bez aut bude součástí Evropského týdne zelené dopravy. V tomto týdnu, který předchází Evropskému dni bez aut, se budou konat propagační a osvětové akce na podporu různých forem udržitelné dopravy (veřejná doprava, cyklistika, zelené stezky apod.). Účast v Evropském týdnu zelené dopravy je přijatelná pro města, která se z rozličných důvodů nemohou připojit k Evropskému dni bez aut, a také umožní zapojení většího množství nevládních organizací.
Charta, dopisy a další informace jsou vystaveny na webových stránkách MŽP (www.env.cz).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist