https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsky-parlament-jedna-o-rozsireni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: Evropský parlament jedná o rozšíření

Evropský parlament vyjádřil širokou podporu přístupu, jenž k rozšíření zaujala Evropská komise a španělské předsednictví během jednání o tomto tématu dne 13 března.


Komisař pro rozšíření Günter Verheugen vyzval, aby se EU soustředila úspěšné završení vyjednávání. „V současné době musíme využít existující politický pohyb tak, abychom vyřešili nejobtížnější otázky přístupových jednání,“ prohlásil.
<p>
Všechny kapitoly vyjednávání, které dosud nebyly uzavřeny s deseti předními kandidáty na členství, je možné z velké míry nebo úplně uzavřít ještě během španělského předsednictví, s výjimkou těch, které se dotýkají financí a institucionálních otázek, předpověděl komisař. S Bulharskem a Rumunskem hodlá Komise zahájit práce na všech vyjednávacích kapitolách, které nebyly dosud otevřeny, ještě do konce letošního roku.
<p>
Komisař uvedl, že Komise „v nadcházejících týdnech“ předloží návrh společné vyjednávací pozice v kapitolách zemědělství, regionální politika, rozpočet a instituce. Do červnového zasedání Evropské rady v Seville bude nezbytné vypracovat společnou vyjednávací pozici EU v oblasti zemědělské politiky, strukturální politiky, rozpočtu a institucí. Lednové návrhy Komise na společný finanční rámec byly zaměřeny na zajištění konzistentního vyjednávání kapitol o zemědělské politice, strukturální politice a rozpočtu v rámci jasně daného rámce, prohlásil. Dodal, že v současné době se při vypracování návrhu společné vyjednávací pozice bude Komise řídit některými hlavními zásadami. Jde o:
<ul>
<li>respektování celkového horního limitu na výdaje, stanoveného v Berlíně v roce 1999;
<li>nové členské státy se zapojí do všech oblastí společné politiky, i když v některých případech až po uplynutí dohodnutých přechodných období;
<li>po přistoupení by na tom nové členské státy neměly být finančně hůře než před ním;
<li>návrhy by neměly být na újmu budoucí podobě politiky EU, ani předjímat další finanční perspektivu na období po roce 2006.
</ul>
Verheugen zdůraznil, že uvažování Komise je pečlivě zaměřené: "V zásadě jde o balík strukturální pomoci, protože tam je jí nejvíce zapotřebí. Částky navrhované na opatření v oblasti strukturálního rozvoje, soudržnosti a rozvoje venkova představují asi 76 % celkových zdrojů. Navýšení zdrojů se navrhuje jen pro soudržnost, nikoliv pro strukturální fondy. Těžištěm pomoci tedy budou projekty v oblasti ochrany životního prostředí a dopravní infrastruktury, kde leží největší potřeba kandidátských zemí. Z hlediska rozvoje venkova je třeba udělat ještě více."
<p>
Komisař dal najevo, že z celé rovnice nelze vypustit přímou zemědělskou pomoc. "V Berlíně nebyla zpracována žádná konkrétní čísla v souvislosti s podporou důchodové situace zemědělců prostřednictvím přímých plateb v období do roku 2006. Z politického a právního hlediska je stanovisko jasné – přímá pomoc je součástí acquis a musíme se jí zabývat."
<p>
V delším časovém horizontu komisař předpokládá, že během dánského předsednictví Evropská rada ke konci října obrátí pozornost na pravidelné zprávy o pokroku za rok 2002 a na konkrétní doporučení Komise těm zemím, s nimiž nají být uzavřena jednání. "Vyčistí se tak cesta k posledním fázím jednání, která mají začít ještě před zasedáním Evropské rady v Kodani v polovině prosince letošního roku."
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist