Jakub Kašpar "> Evropští politici v Praze: V Kodani musí dojít k dohodě na další ochraně klimatu, jinak může být pozdě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-politici-v-praze-v-kodani-musi-dojit-k-dohode-na-dalsi-ochrane-klimatu-jinak-muze-byt-pozde
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropští politici v Praze: V Kodani musí dojít k dohodě na další ochraně klimatu, jinak může být pozdě

31. října 2008 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Na jednodenní konferenci [1] se v dnes v Praze sešli klíčoví evropští politici a další představitelé odpovědní za evropskou politiku ochrany klimatu a účastnící se světových jednání o nové dohodě o ochraně klimatu, která by měla být uzavřena v prosinci 2009 na klimatickém summitu OSN v Kodani. Spolu s českým ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem na konferenci vystoupil i jeho švédský kolega Andrea Carlgren, dánská ministryně pro klima a energetiku Connie Hedegaard, evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas, francouzský velvyslanec pro klima Brice Lalonde či jeden z klíčových představitelů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) Michael Zammit Cutajar.

„Je to vlastně poprvé, kdy se v Praze sešli tak významní představitelé evropské klimatické politiky, aby diskutovali nejen sami mezi sebou, ale také s veřejností. U nás je ta diskuse o ochraně klimatu posunuta na úroveň o velký kus nižší, než jak se vede v Evropě, proto jsem rád, že se naše iniciativa vydařila a mé pozvání všichni klíčoví mluvčí přijali,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Jednoznačným poselstvím všech příspěvků bylo konstatování faktu, že nelze čekat s přijetím konkrétních a jasných závazných cílů pro redukci skleníkových emisí a to nejen v Evropě, ale v celosvětovém měřítku. „Čas rozhovorů končí, teď musí přijít éra činů. A nevidím nikoho, kromě EU, kdo by byl dnes schopen k tomu svět vést,“ apelovala Connie Hedegaard na urychlené přijetí klimaticko-energetického balíčku EU. „Nebudeme-li jednat okamžitě, nedokážeme-li zastavit nárůst koncentrací skleníkových plynů v atmosféře a naopak jej zvrátit v pokles nejpozději do roku 2030, pak bude pozdě. V Kodani musí dojít k dohodě, nelze čekat na žádné ‘později’, protože žádné k dispozici nemáme,“ říká Connie Hedegaard. Okamžitě jednat je nutné i podle komisaře Dimase. „Změna klimatu je realitou, na které nic nemění to, že se zároveň nacházíme také ve finanční a počínající ekonomické krizi,“ řekl Stavros Dimas. Podle ministryně Hedegaard je nejenom možné, ale navíc i výhodné řešit všechny tři krizové situace společně. „Klimaticko-energetický balíček je impulzem, který bude znamenat modernizaci evropských ekonomik, jejich přechod k nízkouhlíkovým technologiím a orientaci na energetickou efektivitu. To není náklad, který musíme nést. To je investice, která se nám bohatě vyplatí, tedy budoucí zisk,“ říká Connie Hedegaard.

„Za týden bude v USA zvolen nový prezident. V každém případě to bude znamenat obrat v klimatické politice USA. Očekáváme, že poté dostaneme na palubu i Čínu, Indii, Brazílii a další prudce se rozvíjející ekonomiky. To je zásadní pro úspěch jednání před klíčovým kodaňským klimatickým summitem,“ doplňuje Martin Bursík. „Pro celý zbytek světa bude přijetí evropského klimatického balíčku zásadním a důvěryhodným signálem, který úspěchu jednání v Kodani významně pomůže,“ říká Michael Z. Cutajar.

„Evropa je lídrem, katalyzátorem ochrany klimatu ve světě. Navíc sama na sobě vyzkoušela, že funguje spojení ekologického s ekonomickým. Nikdo si nezastíráme, že to nebude snadné. Každý stát hájí svoje vlastní zájmy. Ale chystáme se v Kodani uspět,“ doplnil Brice Lalonde.

Ministr Bursík ve své prezentaci přiblížil základní principy nové české národní politiky ochrany klimatu, kterou MŽP představí na konci listopadu a ještě do konce roku předloží ke schválení vládě. Národní klimatickou politiku Švédska přiblížil Andreas Carlgren. „Od roku 1970 jsme snížili skleníkové emise o více než 40 %. Hospodářský růst Švédska za stejnou dobu činil 105 %. Od roku 1990 jsme snížili emise o 9 %, ale hospodářský růst byl 46 %. To je jasný příklad toho, že opatření ke snižování skleníkových emisí nejdou proti ekonomické prosperitě. Právě naopak,“ uvedl švédský ministr.

Poznámky:
[1] Konferenci o změně klimatu pořádalo MŽP ve spolupráci se švédským a dánským velvyslanectvím v Praze. Na organizaci se podílelo také francouzské a britské velvyslanectví v Praze.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist