https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/firemni-environmentalni-projekty-dorazily-do-bruselskeho-sidla-evropske-komise-dg-environment-nominace-do-evropske
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Business Leaders Forum: Firemní environmentální projekty dorazily do bruselského sídla Evropské komise - DG Environment. Nominace do Evropské ekologické ceny pro podnikatele.

21. ledna 2010 | Business Leaders Forum
Šest tuzemských firem, které se kvalifikovali úspěšnou účastí v posledních dvou ročnících Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí, bylo nominováno do evropské environmentální soutěže – The European Business Awards for the Environment – Evropská ekologická cena pro podnikatele, ve které se utkávají firemní zástupci 27 států EU plus Chorvatska a Turecka.

Výběr kandidátů na evropské ocenění exkluzivně v Česku organizuje neziskové sdružení Business Leaders Forum prostřednictvím Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí.

Nominovány jsou: Arrow line, a.s., Dvořák-svahové sekačky s.r.o., ENROLL CZ spol. s r.o., Hydroprojekt a.s., Parabit Technologies, s.r.o. a Rokospol a.s..

Parabit Technologies, s.r.o. se evropské soutěže v kategorii Environmentální proces účastní s projektem Asfaltový samolepící pás PARAELAST FIX AL+G 30 pro protiradonovou a parotěsnou ochranu staveb. Do kategorie Environmentální výrobek byly nominovány 4 společnosti a to Arrow line, a.s. s projektem Akumulátorová posunovací lokomotiva 710.201-5, Dvořák-svahové sekačky s.r.o. se svou Svahovou sekačkou Spider ILD02, dále ENROLL CZ spol. s r.o. s IZO-BALL - směs na bázi recyklovaného expandovaného polystyrénu a Rokospol a.s. s nově vyvinutou nátěrovou hmotou Detoxy color. Do kategorie Mezinárodní spolupráce pak již podruhé HYDROPROJEKT a.s. tentokráte s projektem Projektová dokumentace a výstavba přehrady Bawashaswar v Iráku. Podrobnosti o projektech naleznete na http://www.blf.cz/aktivity/ekocena.htm.

Evropská ekologická cena pro podnikatele byla založena v roce 1987. Od té doby je každé dva roky vyhlašována.vyjadřuje ocenění a podporu firmám, které chápou význam ochrany životního prostředí a aktivně podnikají kroky, které vedou k udržitelnému rozvoji. Česká republika se prostřednictvím neziskového sdružení Business Leaders Forum pravidelně účastní na pořádání a koordinaci soutěže od roku 2000.

Cílem soutěže je vyzdvihnout postupy, praktiky a produkty z nejrůznějších forem podnikání v rámci Evropské Unie, které pomáhají ekonomickému a sociálnímu rozvoj bez škodlivých vlivů na životní prostředí a přírodní zdroje, na jejichž kvalitě závisí další rozvoj lidské společnosti. Těmto firmám skládá uznání a dává je za vzor ostatním organizacím.
Důvod vzniku soutěže

Zdraví a kvalita života nás a našich dětí závisí na úrovni životního prostředí. Evropská Unie se ve spolupráci s členskými státy snaží o udržení vysoké úrovně kvality životního prostředí, proto podporuje chování firem a jednotlivců ve smyslu udržitelného rozvoje. Snaží se, aby konzumní chování naší společnosti bylo v souladu s ochranou životního prostředí, aby je neničilo a nepřečerpávalo jeho zdroje. Kvalita životního prostředí závisí na chování každého z nás, ať jde o akcionáře v oblasti průmyslu, veřejné orgány, občany, nebo neziskové organizace.

Kategorie soutěže
Evropská ekologická cena pro podnikatele je udělována ve čtyřech kategoriích:
1.environmentální management
2.environmentální produkt
3.environmentální proces/technologie
4.mezinárodní spolupráce

Každá z kategorií má svá specifika a je posuzována samostatně. Všechny však vycházejí z konceptu udržitelného rozvoje jako základního kritéria.

Pro koho je Evropská ekologická cena pro podnikatele určena?
Je určena firmám, které v uplynulých dvou letech podnikly kroky ke zlepšení životního prostředí jakoukoliv formou, ať již prostřednictvím environmentálně šetrného produktu, inovačních procesů a technologií, mezinárodní nebo více sektorové spolupráce, nebo konkrétní akce ke zlepšení životního prostředí apod.

Firmy by se měly vyznačovat:
dobrou a stabilní finanční situací
environmentálním přínosem
společenskou odpovědností ve smyslu pracovních podmínek, lidských práv a zapojení komunit vůči všem spoluúčastníkům (zaměstnancům, dodavatelům, zákazníkům a místním komunitám)

Kdo přihlášené projekty hodnotí?
Komise porotců se skládá ze zástupců průmyslu, nevládních organizací, univerzit a veřejných institucí. Jednotlivé projekty posoudí a navrhne tři nejlepší finalisty. Z těchto kandidátů v každé oblasti vybere vítěze. Vstupní kritéria účasti na evropské soutěži je předložení 1-2 stránky dlouhého abstraktu a dále vyplnění detailního formuláře. V každé soutěžní oblasti musí uchazeč zodpovědět několik otázek a musí prokázat například ekonomickou životaschopnost svého projektu, specifikovat systémy, kterými měří a zaznamenává zlepšování v environmentální či sociální oblasti, v rámci analýzy životního cyklu výrobku prokázat významnou inovativnost a snížení dopadů na životní prostředí nebo dokázat, že environmentální management je plně zakomponován do všech řídících procesů v podniku. V ročnících 2006 a 2008 byl Českou republikou nominován Dr. Roman Vyhnánek.
V posledním ročníku Evropská ekologická cena pro podnikatele zvítězila v kategorii „manažment“ britská firma The Co-operative Group Ltd za svůj přístup k udržitelnému rozvoji, v kategorii „výrobek“ rakouská firma ertex.solar GmbH. za projekt ertex-solární - fotovoltaické moduly s technologií vrstveného bezpečnostního skla. Německá společnost CHOREN GmbH za projekt Udržitelné výroby syntetických biopaliv vyhrála v kategorii „proces“ a v kategorii „mezinárodní spolupráce“ holandská joint-venture společnost zřízená KIT (Royal Tropical Institute) Holdingem a Mali BioCarburant SA za udržitelnou produkci bionafty v Mali z Jatrophy.
Více informací naleznete na: www.blf.cz/eucena
Vyhlášení výsledků proběhne během 10. ročníku největší konference o evropské politice životního prostředí „Green Week“ od 1 až 4 června 2010 v Bruselu. Letošní téma konference je biologická rozmanitost.
Jak se do soutěže přihlásit?
Do Evropské ekologické ceny pro podnikatele vede cesta jedině přes účast v národních kolech což pro Českou republiku představuje soutěž Cena zdraví a bezpečného životního prostředí, kterou každoročně pořádá Business Leaders Forum. Uzávěrka příjmu přihlášek projektů za aktuální rok je 31. ledna 2010. Více naleznete na www.blf.cz/cena


Kontakt: Business Leaders Forum, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1, tel.: +420 224 216 275, fax.: +420 224 213 957, email: blf@blf.cz, www.blf.cz, www.csr-online.cz
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Business Leaders Forum je sdružením mezinárodních a českých společností a firem, které usilují o dodržování etiky v podnikatelské praxi a hlásí se k myšlence společenské odpovědnosti firem (CSR).


Příloha č. 1

Historie nominací do Evropské ekologické ceny pro podnikatele

Nominace za rok 2007-8:
v kategorii „Proces (Technologie)“
Parabit Technologies, s.r.o. (Asfaltový samolepící pás PARAELAST FIX AL+G 30 pro protiradonovou a parotěsnou ochranu staveb)
v kategorii „Produkt“
Arrow line, a.s. (Akumulátorová posunovací lokomotiva 710.201-5)
Dvořák-svahové sekačky s.r.o. (Svahová sekačka Spider ILD02)
ENROLL CZ spol. s r.o. (IZO-BALL - směs na bázi recyklovaného expandovaného polystyrénu)
Rokospol a.s. (Nátěrová hmota Detoxy color)
v kategorii „Mezinárodní spolupráce“
Hydroprojekt a.s. (Projektová dokumentace a výstavba přehrady Bawashaswar, Irák)

Nominace za rok 2005-6:
v kategorii „Management“
ŽS Brno, Závod energeticné a ekologické stavitelství (Energetické a ekologické stavitelství)
v kategorii „Produkt“
Kappa Morava Paper (Tetrapak)
JUWITAL (Antisept Juwimgel)¨
TC MACH (Tepelné čerpadlo MACH)
Ekobus (Ekobus - nový ekonomický a ekologický autobus)
v kategorii „Proces (Technologie)“
Kovohutě Příbram nástupnická (Odparné chlazení šachtové pece)
Wiegel CZ žárové zinkování s.r.o. (Stavba žárové zinkovny ve Velkém Meziříčí)
Nominace za rok 2003-4:
v kategorii „Management“
Glaverbel Czech a.s. (Integrovaný systém managementu jakosti, životního prostředí a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci)
v kategorii „Proces (Technologie)“
Metrostav a.s. Vysouvané tunely metra pod Vltavou
v kategorii „Produkt“
Počítačový Servis s.r.o. (Adriana řada 2 – tiché počítače)
Skanska CZ a.s. (Zachycení odpadu při broušení betonových ploch)
Silon a.s. – KOMPAKT – Jednostupňová výroba polyesterového vlákna - byl nominován, ale možnosti nevyužil

Nominace za rok 2002:
v kategorii „Management“
Comax spol. s r.o. — Certifikace ČSN EN ISO 14 001
Nová Huť, a.s. — Nízkotermická desorpce zaolejovaných okují a kalů
Tesla Sezam, a.s. — Snižování emisí do ovzduší v kategorii „Produkt“
ČEZ, a.s., Elektrárna Chvaletice — Rekultivace území Chvaleticka
v kategorii „Proces (Technologie)“
Linde Technoplyn a.s. — Rekonstrukce acetonového hospodářství

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist