https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fischler-formuluje-ukoly-v-zemedelskem-odvetvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: Fischler formuluje úkoly v zemědělském odvětví

Franz Fischler, komisař pro zemědělství, rozvoj venkova a rybolov, formuloval na semináři v Bruselu 25. září, v čem vidí "hlavní problémy, jimž čelí kandidátské země na cestě k rozšíření" v jeho resortu.


Především se jedná o zavedení acquis v zemědělství a Fischler zdůraznil, že si vyžádá nezanedbatelnou politickou vůli, administrativní kapacitu, stejně jako schopnost vyrovnat se s odporem ze strany zemědělců. Bude nutné zavést takovou legislativu, která umožní přizpůsobit zemědělství a zpracování potravin v kandidátských zemích technickým standardům a pravidlům ochrany zdraví Evropské unie. To si vyžádá investice a lepší vybavení, a bude nutné vytvořit vhodné domácí prostředí umožňující investovat do potravinového průmyslu.
<p>
Druhou prioritou je odstranění překážek obchodu se zemědělskými potravinovými produkty mezi EU a budoucími členskými státy a liberalizace trhu, a to pomocí zrušení překážek obchodu na obou stranách. Doposud tzv. "oboustranně nulové dohody" pomohly liberalizovat okolo 80 % exportu kandidátských zemí, ale "přesto stále ještě zbývá ujít kus cesty", řekl komisař Fischler.
<p>
Dalším Fischlerovým zájmem je požadavek, aby vlády vytvořily ve venkovských oblastech vhodné podmínky pro podnikatele. "Vzdělání je pro lidi žijící ve venkovských oblastech velice důležité, stejně jako zavedení kvalitní informační sítě. Malá venkovská města se tak stanou pro investory atraktivnějšími," řekl. Zároveň se musí reorganizovat zemědělské a zpracovatelské odvětví: "Být členem EU znamená vstoupit na velký a konkurenční trh, kde více než 400 milionů spotřebitelů chce platit rozumné ceny za kvalitní zboží. Pro zemědělce to bude znamenat zásadní změny".
<p>
Nakonec komisař poznamenal: "Je nutné si uvědomit, že mnoho lidí ve venkovských oblastech kandidátských zemích se cítí ohroženo vstupem jejich země do EU", a "…abychom se s tím vypořádali, potřebujeme efektivní informační strategii." Podle jeho názoru by se k přebudování zemědělství a obchodu v zemědělství mělo přistupovat jako k vhodné příležitosti a naprosté nutnosti... "Chtějí-li země být schopné konkurovat, nezbytně musí nastolit změny, ať už se vstupem nebo nezávisle na něm," řekl. Dosud se dostatečně nedoceňuje fakt, že výsledek bude z ekonomického hlediska kladný, povede k větší dynamičnosti venkovského hospodářství a vytvoří více pracovních míst ve sféře obchodu zemědělskými potravinovými výrobky.
<p>
V souvislosti s vyjednáváním o rozšíření v oblasti zemědělství komisař Fischler řekl, že hlavní problémy se soustřeďují kolem otázky přímých plateb zemědělcům, úrovně informovanosti a výrobních kvót. "Otázku přímých plateb budeme řešit při dalších vyjednáváních, protože se stále ještě vyjasňuje mnoho dalších faktorů. Např. referenční úrovně a výrobní kvóty v EU jsou založené na historických úrovních. Většina kandidátských zemích požadovala úrovně přesahující současnou výrobu. Rovněž požadovaly výjimky pro mnohé oblasti. Nyní mohu říci, že výjimky ve veterinární a fytosanitární oblasti jsou nepřípustné... Otázky plateb a výroby jsou na druhou stranu součástí obvyklého procesu vyjednávání a jistě se vyjasní v následujících měsících."
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist