Jaromír Bláha "> Fuksovy tendry v rozporu s koaliční smlouvou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fuksovy-tendry-v-rozporu-s-koalicni-smlouvou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Fuksovy tendry v rozporu s koaliční smlouvou

18. srpna 2010 | Hnutí Duha
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Ministr zemědělství Ivan Fuksa dnes schválil, aby generální ředitelství státních lesů vypsalo obří tendr na své zakázky v původní podobě, kterou zamítla Poslanecká sněmovna.

Ministr také oznámil plán na zvýšení těžby v lesích až na takzvanou hranici přírůstu. Chce kácet tolik dřeva, kolik za rok přiroste. Hnutí DUHA varovalo, že tím likviduje nezbytnou rezervu. Při neplánovaných těžbách – kvůli větrným či jiným kalamitám – proto dojde k přetěžování lesů.

Ekologická organizace připomíná, že podmínky nových tendrů na služby a prodej dřeva ve státních lesích, které dnes ministr zveřejnil, jsou v rozporu s koaliční smlouvou i s programovým prohlášením vlády. [1] Nová pravidla navíc nerespektují doporučení, která připravili odborníci z pověřené expertní skupiny v rámci takzvaného Národního lesnického programu. [2]

Zakázky na hospodaření na velkých územích mohou vyhrát pouze největší firmy, které pak budou mít v rukou i prodej většiny dřeva. Část menších a středních firem, které vytvářejí tisíce pracovních míst na venkově, tak během jednoho roku může zkrachovat. Lesy ČR také budou muset zrušit infrastrukturu k vlastnímu prodeji dřeva, kterou mají vytvořenou a která dobře funguje. [3] To jsou nevratné kroky, které nastolí stejné podmínky jako předchozí, zrušený megatendr. Ten přitom kritizovali vědci, ekologické organizace i živnostníci a majitelé pil [4]. Zrušení zakázek tehdy požadovala téměř jednomyslně také tehdejší Poslanecká sněmovna, a to i díky hlasům poslanců ODS. [5]

Jedním z nejproblematičtějších bodů je pro stát nevýhodný a netransparentní způsob prodeje dřeva firmám, které si jej samy v lese vytěží, takzvaně „u pařezu“. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že velké dodavatelské firmy kvůli použití modelu, který nyní znovu navrhuje ministr Fuksa, doslova drancovaly lesy. Kácely totiž mnohem více, než podle smlouvy měly, někdy až o 40 %. Tento model prodeje nevyužívá žádný státní lesní podnik v okolních zemích ani čeští soukromí vlastníci. NKÚ již dříve varoval, že stát tak přichází o velké částky. [6]

Lesy ČR spravují více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům – do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí – a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi. Domov zde má velká část tuzemské přírody.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Ministr Fuksa vytváří podmínky pro vytunelování veřejných lesů. Podmínky jednoletých tendrů uzavírají cestu pro pozdější realizaci lepších modelů hospodaření. Řeči o transparentnosti zadávání zakázek, odborné diskusi a vyhodnocování ostatních možností jsou tedy jenom divadlo. Hnutí DUHA vyzve ministra, aby přechodné jednoleté tendry zachovaly současné podmínky a poměry v zadávání zakázek, aby po důkladných analýzách mohlo být vybráno pro veřejné lesy i státní kasu skutečně dobré dlouhodobé řešení.“



Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929,
email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Magda Koutská, telefon 728 033 727,
email magda.koutska@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Koaliční smlouva; str. 34:
„Koalice ... [b]ude prosazovat dynamický obchodní systém, který zajistí všem partnerům rovné podmínky.“

Obdobné znění má i návrh programového prohlášení vlády. Dynamický obchodní systém je zejména využívání internetových aukcí dřeva či dřevařské burzy.

[2] http://www.uhul.cz/forum/download/file.php?id=426

[3] V uplynulých třech letech Lesy ČR obchodovaly asi 50 % vytěženého dřeva.

[4] Podrobnosti o ekologických námitkách vůči plánovaným tendrům Lesů ČR v informačním listu: http://hnutiduha.cz/uploads/media/lesy_cr_tendr_01.pdf

[5] Usnesení ze 16. dubna 2010:
http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=62537

[6] Lesy ČR už v minulosti obchodovaly víceméně stejným způsobem: metodou na stojato. Nejvyšší kontrolní úřad posléze konstatoval, že stát tak přichází o velké částky: „forma tržního prodeje dříví prostřednictvím vlastních organizačních jednotek je pro LČR efektivnější, než je prodej dříví nastojato jiným podnikatelským subjektům“ (NKÚ, kontrolní akce 03/14, 2004). Rovněž auditorská firma E. T. Kearney, kterou si najalo ministerstvo zemědělství, doporučila dřevo “při pni” neboli “u pařezu” vůbec neprodávat.
Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist