https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ge-hitachi-nuclear-predstavila-projekt-maleho-modularniho-reaktoru.zapojit-by-se-mohly-i-ceske-firmy-a-vyzkumne-instituce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: GE Hitachi Nuclear představila projekt malého modulárního reaktoru. Zapojit by se mohly i české firmy a výzkumné instituce

6. února 2020 | MPO ČR
Po společnosti NuScale Power je GE Hitachi Nuclear Energy druhou firmou, která na Ministerstvu průmyslu a obchodu představila projekt malého modulárního reaktoru a diskutovala se zástupci českých podniků a výzkumných institucí o možné spolupráci.

Na MPO se uskutečnil kulatý stůl společností GE Hitachi Nuclear Energy a Hitachi-GE Nuclear Energy. Jejich vedení představilo základní design projektu malého modulární reaktoru BWRX-300 zástupcům českého průmyslu, ÚJV řež, ČEZ, ČVUT a MPO. Přítomno bylo jedenáct českých firem, které reprezentovaly komplexní průřez schopností českého energetického průmyslu od projektování, výrobu komponent, výstavbu až po uvádění do provozu a provoz jaderných elektráren.

Seminář zahájil ředitel odboru jaderné energetiky Tomáš Ehler z MPO, přítomni byli rovněž představitelé velvyslanectví USA a Japonska v České republice. „Projekty malých modulárních reaktorů jsou v poslední době stále více diskutovány jako vhodné bezemisní alternativy pro zajištění dodávek elektrické energie a tepla. Netýká se to jen těžko přístupných oblastí, pro které byly původně určeny, ale lze je stejně tak dobře využít v obydlených oblastech,“ říká ředitel Tomáš Ehler.

Reaktor BWRX-300 je lehkovodní varný reaktor o instalovaném výkonu 300 MWe s pasivními bezpečnostními systémy. GE Hitachi deklaruje, že bude nákladově efektivní, investiční náklady by měly činit 2 000 USD/kW. První realizace by měla být dokončena v roce 2028.

Na semináři se diskutovalo nejen o technickém řešení projektu, ale především o možnostech spolupráce českých firem s americkými a japonskými, což byl hlavní cíl akce. Zástupci společností GE Hitachi Nuclear Energy a Hitachi-GE Nuclear Energy seznámili české firmy s možností zapojení do jejich dodavatelských řetězců pro evropský trh. Nejvýznamnější prostor pro český průmysl při výstavbě se nabízí v části turbínového ostrova a při realizaci stavebních částí projektu. V neposlední řadě má potenciál i spolupráce ve výzkumu a školství.

O spolupráci GE Hitachi Nuclear Energy a ČEZ na zkoumání ekonomické a technické proveditelnosti potenciální výstavby reaktoru BWRX-300 v České republice informujeme v této tiskové zprávě: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/spolecnosti-ge-hitachi-nuclear-energy-a-cez-zahajuji-spolupraci-pri-zkoumani-technologie-maleho-modularniho-reaktoru-v-ceske-republice--252608/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist