Marek Jehlička "> Gemec Ostrava popílky ze spaloven nepoužije - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gemec-ostrava-popilky-ze-spaloven-nepouzije
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Gemec Ostrava popílky ze spaloven nepoužije

26. února 2004 | Arnika
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Kontaminace Odry dioxiny ze spalovnových popílků nehrozí. Firma GEMEC UNION a.s. je při výrobě rekultivačních hmot v Ostravě nebude používat a zatím ani nepoužívala.

Arnika se problémem začala zabývat poté, co zjistila, že firma zveřejnila záměr rozšířit výrobu rekultivačních ploch z dnešních 25000 tun na 150000 tun za rok a že firma GEMEC používá popílky ze spaloven k zavážení dolu Jan Šverma na Žacléřsku. „Požadujeme, aby při posouzení záměru kraj svým rozhodnutím použití popílků ze spaloven vyloučil. Současně jsme upozornili, že i některé odpady z hutních provozů mohou větší množství dioxinů obsahovat,“ objasnil stanovisko Arniky Ing. Milan Havel.

„Chceme dosáhnout toho, aby se v Ostravě neopakovala chyba ze Žacléře, kde GEMEC donedávna zavážel hlubinný důl směsí obsahující řadu toxických látek včetně dioxinů. Z ní se pak mohou uvolňovat nebezpečné dioxiny a kontaminovat životní prostředí. Ostravský GEMEC nás ujistil, že se to v jejich regionu nestane a nemáme důvod jeho zástupcům nevěřit. Celý případ budeme na Ostravsku považovat za vyřešený až po vydání rozhodnutí, jež použití materiálů obsahujících dioxiny v nebezpečných koncentracích zakáže,“ řekl vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika, RNDr. Jindřich Petrlík.

„Při návštěvě u firmy v Ostravě jsem se osobně přesvědčil o tom, že GEMEC chce do rekultivačních směsí přidávat elektrárenský popílek,“ uvedl Havel. Receptura na výrobu rekultivační hmoty popílky ze spaloven jako vstupní surovinu neobsahuje. Firma také posílá roční hlášení o použitých vstupních surovinách na krajský úřad. „Ve výkazu za rok 2003 jsme sledovaný odpad neobjevili,“ uzavřel Havel.

Firma GEMEC vyrábí rekultivační směsi na základě certifikace Technického a zkušebního ústavu stavebního v Praze. Zkušebna ale problém dioxinů při certifikaci neposuzuje. Arnika se snaží této praxi zabránit. Není možné, aby se ve filtrech zachycené dioxiny znovu mohly dostat do životního prostředí. Na nebezpečnost dioxinů v popílcích rovněž poukazuje návrh Národního implementačního plánu ke Stockholmské úmluvě zpracovaný týmem odborníků pod vedením profesora Ivana Holoubka z brněnské Masarykovy Univerzity.

Poznámka:
Dioxiny jsou vysoce toxické látky nebezpečné již ve stopových koncentracích. Kumulují se v živočišných tukových tkáních. Jejich koncentraci v životním prostředí zvyšují i drobné prachové částice. Dlouhodobé působení dioxinů a PCB vede k poškození imunitního a nervového systému, dále ke změnám endokrinního systému (zejména štítné žlázy) a reprodukčních funkcí (pohlavních žláz u mužů). Některé studie prokázaly také jejich vliv na snížení inteligence, snížení schopnosti soustředění a vliv na chování (hyperaktivita u dětí). Jsou to látky, které se dlouhodobě kumulují v těle. (zdroj: webové stránky Státního zdravotního ústavu – www.chpr.szu.cz - „Dioxiny v potravinách“)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist