https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/geneticky-modifikovana-kukurice-ohrozuje-motyly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Geneticky modifikovaná kukuřice ohrožuje motýly!

9. července 1999 | Greenpeace

motýli Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes vyzvala firmu Monsanto, aby v České republice okamžitě zastavila pokusné pěstování své geneticky modifikované Bt-kukuřice. Tato plodina připravená genetickou manipulací by totiž mohla vážně poškodit naši přírodu a narušit životní prostředí.

Podle zjištění vědců z americké Cornellovy univerzity publikovaném v časopise Nature zabíjí pyl z Bt-kukuřice housenky amerického motýla monarchy stěhovavého (Danaus plexippus). Ekologická organizace Greenpeace ve spolupráci s entomologem D. J. Stradlingem z univerzity v britském Exeteru nyní vypracovala seznam motýlů žijících v Evropě, kteří mohou být rovněž ohroženi. Patří k nim mj. i babočka kopřivová a otakárek fenyklový.

motýli

"Námi vytvořený seznam motýlů, kteří jsou ohroženi, není pravděpodobně úplný a bude nutné jej aktualizovat. Doufáme, že entomologové na celém světě nám pomohou a provedou další nutné výzkumy," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace.

motýli Výzkumníci z Cornellovy univerzity ve státě New York pokusně krmili housenky amerického motýla Danaus plexippus listy rostliny klejichy, které posypali pylem z geneticky modifikované Bt-kukuřice. Simulovali tak běžnou situaci v životním prostředí. Pyl z kukuřice může být větrem zanesen i desítky metrů od pole a zachytává se na listech klejichy. Vědci zjistili, že po čtyřech dnech uhynulo 44 procent housenek, které se živily listy s pylem z Bt-kukuřice. Z housenek, které se živily listy klejichy posypanými pylem z normální nemodifikované kukuřice, neuhynula ani jedna.

"Zatím nevíme přesně, jak vážný bude dopad pěstování GM kukuřice na jednotlivé populace motýlů a kteří motýli jsou nejvíce ohroženi," varoval Hrdinka. "Je skandální, že firma Monsanto rizika vlivu Bt-kukuřice na hmyz neuvedla ve své žádosti o povolení k pěstování v České republice."

Motýl monarcha stěhovavý má domov v Americe a Africe. Příležitostně ale migruje též do Evropy. Zdá se nanejvýš pravděpodobné, že škodlivé efekty geneticky manipulované Bt-kukuřice se objeví také u dalších druhů motýlů.

Nová zjištění o možných škodlivých dopadech geneticky modifikovaných rostlin na životní prostředí vedla Evropskou unii (EU) k vyhlášení de facto moratoria na Bt-kukuřici. Ministři životního prostředí členských států EU se na mítinku v Lucemburku 24. června 1999 dohodli, že nebude povoleno komerční pěstování žádné další variety Bt-kukuřice, dokud nebude novelizována směrnice 90/220/EEC upravující uvolňování GMO do životního prostředí. Stávající směrnice dostatečně nechrání životní prostředí a zdraví lidí.

Česká pobočka Greenpeace poprvé upozornila na neodhadnutelná rizika geneticky manipulovaných plodin již v prosinci 1996, kdy její aktivisté zablokovali v Hamburku vlak vezoucí náklad Bt-kukuřice do České republiky.


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org

http://www.greenpeace.org/~geneng

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist