Vojtěch Kotecký "> Globální ekologický summit v Johannesburgu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/globalni-ekologicky-summit-v-johannesburgu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Globální ekologický summit v Johannesburgu

24. srpna 2002 | Hnutí Duha
Autor: Vojtěch Kotecký, tel: 0604- 202470
Více než sto hlav států se zúčastní globálního ekologického summitu, který OSN od pondělí (26.8.) pořádá v jihoafrickém Johannesburgu. Čtrnáctidenní konference by se měla zabývat hlavně ekologickými příčinami bídy v rozvojových zemích. Pozornost jí proto věnují společně ekologické i humanitární organizace. Navazuje na podobný Summit Země, který probíhal před deseti lety v Rio de Janeiro.

Chudí lidé v rozvojových zemích nejvíce doplácejí na odlesňování, globální změny klimatu, nedostatek čisté vody a toxické znečištění. Očekává se rovněž rozsáhlá diskuse o příčinách negativních ekologických trendů.

Mezi hlavní témata bude patřit:

- KONVENCE O ODPOVĚDNOSTI MEZINÁRODNÍCH SPOLEČNOSTÍ.
Debata o globální konvenci, která by stanovila pravidla pro odpovědnost velkých mezinárodních dřevařských, ropných, důlních, chemických a dalších společností za ekologické škody, přiměla je respektovat minimální standardy či umožnila trestat korupční praktiky v zahraničí. Rozvojové země často mají dobré zelené zákony, ale řada firem zneužívá toho, že chybí peníze na kontrolu jejich dodržování.

- EKOLOGICKÁ AGENTURA OSN. Návrh vytvořit ekologickou agenturu OSN po vzoru Světové zdravotnické organizace (WHO), která by efektivně soustředila komplikovaný systém řady samostatných ekologických institucí Spojených národů.

- VZTAH WTO A EKOLOGICKÝCH SMLUV. Právním debatám o možných konfliktech by měla předejít zřetelná deklarace summitu, ve které mezinárodní společenství potvrdí, že Světová obchodní organizace (WTO) nemůže vetovat body ekologických smluv, protože nepatří do její kompetence.

- ILEGÁLNÍ KÁCENÍ. Masivní ilegální kácení vede k odlesňování rozvojových zemí a připravuje místní vlády o miliardy dolarů ročně. Odhaduje se, že například v brazilské Amazonii je nezákonně vytěženo 80 % stromů.

- PITNÁ VODA. Zajištění čisté vody pro více než 1,1 miliardy lidí, kteří k ní nemají přístup.

- GLOBÁLNÍ KLIMA. Postupný úplný zákaz dotací do těžby a pálení uhlí a ropy i plán, jak 2 miliardám lidí, kteří nemají přístup k elektřině, zajistit energii z čistých obnovitelných zdrojů.

Pozorovatelé ale už nyní varují, že summit pravděpodobně skončí fiaskem a nedokáže dohodnout žádné nové závazky ani významné mezinárodní smlouvy.

Delegace Přátel Země, největší mezinárodní ekologické organizace, kterou v České republice zastupuje Hnutí DUHA, na summitu čítá několik desítek zástupců.

-----
Hnutí DUHA vydalo stručný informační list, který shrnuje globální ekologické trendy posledních deseti let, údaje o summitu, agendu konference a hlavní sporná témata: lze emailovat nebo faxovat.

Vojtěch Kotecký, tel: 0604- 202470
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist