Lenka Boráková "> „GMO není řešením potravinové krize,“ shodli se vědci a zemědělští odborníci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gmo-neni-resenim-potravinove-krize-shodli-se-vedci-a-zemedelsti-odbornici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: „GMO není řešením potravinové krize,“ shodli se vědci a zemědělští odborníci

15. dubna 2008 | Greenpeace
Autor: Lenka Boráková, tel: 739 085 118
Ekologická organizace Greenpeace vítá dnes zveřejněné výsledky zprávy o světovém zemědělství, kterou vydal Mezinárodní panel pro hodnocení zemědělských technologií a vědy pro rozvoj. Podle Greenpeace se jedná o historickou příležitost, jak nahradit destruktivní intenzivní zemědělství závislé na agrochemikáliích metodami, které jdou ruku v ruce s přírodou a nikoli proti ní.

Zpráva tvrdí, že průmyslové zemědělství selhalo a co se týče geneticky modifikovaných (GM) plodin, tyto nepřispěly k řešení chudoby, hladu či změn klimatu.
Asi šedesát vlád podepsalo minulý týden v jihoafrickém Johannesburgu závěrečnou zprávu Mezinárodního panelu pro hodnocení zemědělských technologií a vědy pro rozvoj IAASTD(1). Vlády USA, Kanady a Austrálie byly mezi zúčastněnými jediné, které tento dokument nepodepsaly. I když měly rozhodující slovo při výběru autorů zprávy, nakonec obvinily autory ze zaujatosti a jejich hodnocení považují za nevyvážené (2).

“Tato zpráva potvrzuje, že můžeme produkovat větší množství kvalitnějších potravin bez toho, abychom ničili venkov a přírodní zdroje. Moderní zemědělská praxe podporuje biodiversitu a využívá přírody, aniž by byla vůči ní destruktivní,” řekl Benny Härlin z Greenpeace International, který byl v radě IAASTD. Tato zpráva je výzvou vládám a mezinárodnímu společenství, aby přesměrovaly financování směrem k zemědělství, které bude přísně agroekologické.”

Dokument IAASTD vyzývá k zásadní přeměně zemědělské praxe, která by byla schopna reagovat na problémy růstu cen potravin, hladu, sociální nerovnosti a poškozování přírody. Konstatuje, že geneticky modifikované plodiny jsou vysoce kontroversní a nesehrají podstatnou roli v řešení klíčových problémů spojených se změnami klimatu, ztrátou biodiversity, hladem a chudobou.

Zpráva doporučuje využití agro-ekologických metod hospodaření na menších plochách a stvrzuje význam malých farem pro řešení současné potravinové krize a zajištění potřeb místních komunit. Zpráva staví význam domorodých a místních znalostí na roveň formální vědě. Jedná se o jasný odklon od průmyslového zemědělství závislého na využití chemikálií, jehož model byl doposud aplikován všude bez ohledu na místní charakteristiky.
“Závislost na světových cenách zemědělských komodit , spekulace s nimi a fakt, že několik nadnárodních společností kontroluje většinu osiva a toxických agrochemikálií, je pro mnohé drobné rolníky přímo likvidační,” zdůraznil Härlin.


Poznámky:

1. The International Assessment of Agricultural Science and Technology for Development (IAASTD) is a unique collaboration initiated by the World Bank in partnership with a multi-stakeholder group of organisations, including the United Nations Food and Agriculture Organisation, United Nations Development Programme, United Nations Environmental Programme, the World Health Organisation and representatives of governments, civil society, private sector and scientific institutions from around the world. For Greenpeace, Benny Härlin participated since 2003 in the Bureau that governs the project.

The IAASTD’s key objective is to provide information for decision makers on how to structure agricultural research and development so it can help to reduce hunger and poverty, improve rural livelihood and foster sustainable development. The key final documents are the Global Summary for Decision Makers, and the Executive Summary of the Synthesis Report. They were negotiated line by line by governments in Johannesburg. More information on www.agassessment-watch.org

2. The report was compiled by over 400 of the world’s leading agricultural scientists, selected by all participating governments, companies and NGOs. It is the most comprehensive account of agricultural knowledge, science and technology. It provides guidance for governments, UN agencies and funders for their future priority setting in agriculture and development. The next step is for government and agencies to adjust their funding, research and development programmes accordingly.


Kontakty:

Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR, Tel: 739 085 118

Benny Härlin, Greenpeace International, Tel: +49 173 999 7 555

Jan van Aken, Greenpeace International Sustainable Agriculture Campaigner
Tel: +49 151 1805 3415

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist