https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gratulace-ekologickeho-oskara-letos-ziskal-hostetin-ze-zlinskeho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

František Elfmark, poslanec za Piráty: Gratulace: Ekologického Oskara letos získal Hostětín ze Zlínského kraje

Hostětín získal ocenění v kategorii Obec i národní cenu pro absolutního vítěze. O vítězích rozhodovala v on-line hlasování veřejnost.

Gratuluji k zaslouženému ocenění a především chci poděkovat vedení obce Hostětín, že dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí, tzn. že aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných zdrojů energie.

Proto vítám veškeré ekologické projekty a inovace, s nimiž neotálíme. Je potřeba začít hned, protože klimatické změny musíme řešit nyní a mnohé výsledky projektů a se projeví až za několik let. Nezapomínejme, že každý z nás může dokázat velké věci, pakliže budeme chtít.

Hostětín názorně ukazuje, že když se chce, tak to jde – využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu, v obci fungují tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. V obci funguje i bio moštárna a vzdělávací centrum Veronica, které sídlí v pasivním domě s přírodní zahradou. Její součástí je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička.

Místní ekologické projekty mohou být dobrým vzorem a příkladem ekologicky udržitelných postupů a realizací, kterých se nemusí bát ani jakákoliv jiná obec bez ohledu na svou velikost. Tato malá obec v podhůří Bílých Karpat se zhruba 200 obyvateli tak může být vzorem pro další samosprávy. Její ekologické a dobře fungující projekty ocenil svou návštěvou v roce 2010 i britský princ Charles.

Do letošního ročníku již 12. ročníku ekologické soutěže se přihlásilo 302 projektů. Soutěžilo se v šesti kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání, Stavba a Čistý vzduch.

Například v kategorii Firma zvítězila společnost Sonnentor, která podle organizátorů patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá elektromobily a vozy na CNG.

Projekt Online kurz Klimatická změna získal ocenění v kategorii Vzdělávání. Podle organizátorů jde o první on-line kurz z dílny Člověka v tísni určený nejen pedagogům a studentům, ale všem zájemcům o životní prostředí.

Letos byla vypsána i speciální kategorie Čistý vzduch. V této nové kategorii získal nejvíce hlasů projekt Podpora zelených střech v Brně. Brno, jako jediné město v Česku, spustilo vlastní dotační program, který pomáhá realizovat soukromým stavitelům zelené střechy na jejich domech.

Cílem ekologického Oskara je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězila aplikace Nesnězeno.cz, zachraňující zbylé jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak skončilo v odpadkových koších.

Další obce se mohou inspirovat a být více ohleduplné k přírodě, protože „Když se my postaráme o přírodu, ona se postará o nás”.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oskara-letos-ziskal-hostetin-ze-zlinskeho-kraje

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist