https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-apeluje-na-pakistan-a-indii-aby-zastavily-nebezpecnou-hru-nuclear-world-cup-ohrozuje-cely-svet
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace apeluje na Pákistán a Indii, aby zastavily nebezpečnou hru. Nuclear World Cup ohrožuje celý svět

2. června 1998 | Greenpeace
Greenpeace dnes v Praze na Palachově náměstí předvedlo symbolický "Nuclear World Cup", jehož smyslem bylo ukázat, že testování jaderných zbraní je závod, který nikdo nemůže vyhrát. Dva hráči Indie a Pákistánu hráli "nukleární" tenis se zeměkoulí za jásotu fanoušků převlečených za smrtky s kosami. Poté se zástupci Greenpeace odebrali na Pákistánské velvyslanectví předat protestní dopis ambasadorovi.

"Tahle nebezpečná hra skončila zatím 7 : 6," komentoval skóre doposud uskutečněných jaderných testů v Indii a Pákistánu Ing. Tomáš Nenička z Greenpeace ČR. "Nikdo ale neví, kdo a kdy rozehraje další vražedný set."

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace v neděli požádala generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, aby zprostředkoval dialog mezi Indií a Pákistánem a vyzval jaderné velmoci k zahájení odzbrojovacího procesu. Stalo se tak po dalších dvou jaderných testech, které Pákistán provedl tento víkend.

Mluvčí Greenpeace Stephanie Millsová řekla, že mezinárodní společenství by mělo řešit asijskou jadernou krizi na nejvyšší diplomatické úrovni. "Tato situace vyžaduje autoritu a nestrannost úřadu generálního tajemníka, která letos už jednou pomohla úspěšně vyřešit zdánlivě bezvýchodnou situaci kolem likvidace chemických a biologických zbraní v Iráku," zdůraznila Millsová.

"Mezinárodní společenství musí zaměřit svou pozornost na tento problém dříve, než Indie nebo Pákistán své jaderné zbraně skutečně rozmístí," připomněla Millsová. Všichni členové jaderného klubu musí přijmout závazek a ratifikovat Smlouvu celosvětovém a úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), aby byly zastaveny smrtící závody ve zbrojení v Ásii. Kromě toho musí být přijata opatření k posílení důvěry mezi Indií a Pákistánem, jako například diplomatický dialog o sporném území Kašmíru a transparentnosti procesu vyzbrojování obou těchto států.

"Pět původních členů jaderného klubu, kteří před 40 lety selhali, se dnes musí zavázat eliminovat svůj jaderný arzenál," prohlásila Millsová a uvedla, že Spojené státy musí urychleně ratifikovat CTBT a apelovat na Indii, aby na vzniklou situaci neodpovídala dalšími jadernými testy.

Greenpeace oznámilo, že bude pokračovat ve spolupráci s protijadernými skupinami jak v Indii, tak i v Pákistánu, aby bránili dalším jaderným testům a vytvořili společné mosty mezi občany obou těchto zemí.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: tnenicka@diala.greenpeace.org

Stephanie Millsová, Greenpeace International
tel.: 00 44-410-133342
Nityanard Jayaraman, zástupce Greenpeace v Dillí
tel.: 00 91-11-431 0651, 00 91-11-431 3458
Simon Carroll, Greenpeace International
mobil: 00 31-6-535 04708


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist