Miroslav Šuta "> Greenpeace: Na pultech je riziková kosmetika - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-na-pultech-je-rizikova-kosmetika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Greenpeace: Na pultech je riziková kosmetika

3. října 2003 | Greenpeace ČR
Autor: Miroslav Šuta, tel: 603 443 140
Organizace Greenpeace dnes zveřejnila výsledek průzkumu českého trhu s kosmetikou, který byl zaměřen na obsah alergenní látky methyldibromo glutaronitril (dále MDGN) (1). Ta se podle zjištení Greenpeace vyskytuje v desítkách běžně prodávaných kosmetických produktů. Proto Greenpeace dnes vyzvalo ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a zaslalo podnět hlavnímu hygienikovi MUDr. Michaelu Vítovi.

„Bohužel jsme zjistili, že MDGN nejsou ohrožení jen dospělí. Alergen obsahuje i dětská kosmetika, např. německé firmy Sebapharma nebo britského obchodní řetězce TESCO. Kromě toho jsem nalezli MDGN i v kosmetice značek Dermacol, Astrid, Scholl, Colgate-Palmolive. Publikovaný seznam není vyčerpávající, uvítáme proto upozornění spotřebitelů na další konkrétní výrobky, abychom seznam mohli průběžně aktualizovat,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky.

MDGN je alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský „Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky“ doporučil už počátkem června 2002 zákaz MDGN v kosmetice zůstavající po určitou dobu na lidském těle (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou (2, 3).

Evropská komise (dále EK) sice již rozhodla o zákazu MDGN v krémech a podobných výrobcích, ale poskytla průmyslu dlouhé přechodné období. Výrobky s alergenním konzervantem bude možné nadále prodávat až do 25. září 2005. „Je pro nás nepřijatelné, že Evropská komise upřednostnila obchodní zájmy před právy spotřebitelů a před ochranou lidského zdraví,“ uvedl MUDr. Šuta a dodal: „MDGN je bohužel jen příslovečným vrcholkem ledovce. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek” (4).

EK je pod obrovským tlakem lobbyistů chemického průmyslu, který se pokouší odložit připravenou reformu chemické politiky Evropské unie. „Přitom každý rok zdržení povede podle údajů Evropské komise k více než 4 tisícům zbytečných nových případů onemocnění rakovinou.“

Stovky organizací pro ochranu zdraví, životního prostředí a práv spotřebitelů proto podporují návrh EK zavést chemickou politiku, která umožní používat jen ty chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.

Více informací:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm

Poznámky pro editory:

(1) Methyldibromo glutaronitril - Zdravotní rizika konzervačních látek v kosmetických přípravcích:
- ve formátu PDF - http://www.greenpeace.sk/images_var/mdgn.pdf
- ve formátu HTML - http://web.greenpeace.sk/kampan/MDGN.htm

(2) SCCNFP/0585/02, final, Opinion of the Scientific Committee on Cosmetic Products and Non-Food Products Intended for Consumers concerning Methyldibromoglutaronitrile, Colipa n° P77

(3) Podkladem pro rozhodnutí výboru byla zejména rozsáhlá vědecká studie vedená v letech 1991-2000 v 11 evropských zemích: Wilkinson J.D., Shaw S., Andersen K.E. et al.: Monitoring levels of preservative sensitivity in Europe. A ten year overview (1991-2000). Contact Dermatitis 46, 2002, 207-210

(4) Současný návrh chemické politika EU byl iniciován Evropskou komisí v únoru 2001. Více společná tisková zpráva Greenpeace, Přátel Země, WWF a EEB: „Ochrání nás Evropská komise před nejnebezpečnějšími chemikáliemi?” ze 7. května 2003, http://www.greenpeace.cz/release/03/030507.htm






Značka Výrobek Výrobce/Distributor
Dětská kosmetika
Sebamed Baby Semamed – Dětské tělové mléko Sebapharma GmbH/MARK DISTRI, Na Flóře 2/1302, 143 00 Praha 4
Tesco Dětské hydratační mléko TESCO Stores ČR, a.s., Národní 62/26, Praha 1
Kosmetika pro dospělé
Astrid Krém proti vráskám s koenzymem Q10 ASTRID Cosmetisc, a.s., u Průhonu 10, 170 04 Praha
Astrid Regenerační tělové mléko pro suchou pleť s mandlovým olejem
Astrid Tělové mléko zpevňující
Astrid Tělové mléko regenerující
Balea Balea Body - krém na ruce DM – drogerie markt s.r.o., Lannova 25. České Budějovice
Balea Balea Body - univerzální krém s jojobovým olejem a vitaminem B
Balea Balea antifalten nachtcream
Bergdoktor Bergdoktor – heřmánkový krém ASAM GmbH/Conpra s.r.o. Praha 6
Dermacol Lady cream – Denní krém s vitaminem A a výtažkem z mořských řas Dermacol a.s., Výtvarná 12/2, 160 00 Praha 6
Dermacol Princes cream
Dermacol Queen nigth
Dermacol Protective milk – čistící mléko
Dermacol Active Q 10 noční krém
Dermacol Active Q 10 denní krém
Dermacol Refreshing
Dermacol Exclusive repair
Dermacol Eye cream clasic
Mitia Mitia skin and body cream Wellness – pleťový a tělový krém (několik typů) Tomil, gen. Svatoně 149, Vysoké Mýto
Palmolive Hydratační krém s obsahem mandlového mléka Colgate - Palmolive Romania/Forgalmeza Colgate-Palmilive Česká republika s.r.o., Sudoměřská 32, Praha 3
Krémy na nohy
Hansaplast Hydratační krém na nohy Beiersdorf AG/, Beiersdorf spol s.r.o., Pekařské 16, Praha
Scholl Scholl – Hydratační krém na nohy SSL Česká republika, s.r.o, Praha


1) Zástupce firma MARK DISTRI, exkluzivního distributora kosmetiky Sebamed na českém trhu, sdělil Greenpeace, že výrobce v srpnu 2003 změnil recepturu tak, že konzervant MDGN nahradil jiným. Nehodlá však stáhnout z prodeje produkty vyrobené dle staré receptury.
Miroslav Šuta, tel: 603 443 140
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist