Miroslav Šuta "> Greenpeace se ptá inspekce životního prostředí: Kam mizí toxická skládka v Milovicích? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-se-pta-inspekce-zivotniho-prostredi-kam-mizi-toxicka-skladka-v-milovicich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace se ptá inspekce životního prostředí: Kam mizí toxická skládka v Milovicích?

7. srpna 2000 | Greenpeace
Autor: Miroslav Šuta
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby prošetřila, kam jsou odváženy toxické odpady s vysokým obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB) z ilegální toxické skládky v Milovicích. Okresní úřad (OkÚ) Nymburk, stejně jako firma EKOBO a.s., která vyhrála veřejnou zakázku na zabezpečení a uskladnění těchto nebezpečných odpadů, odmítají totiž poskytnout informace o tom, kde a jakým způsobem mají být tyto jedy uskladněny.

Poté, co Greenpeace více než dva roky upozorňovalo na ilegální toxickou skládku v Milovicích a žádalo její likvidaci, se v minulých dnech začaly z Milovic konečně odvážet sudy s odpady obsahujícími nebezpečné PCB. Greenpeace tuto skutečnost vítá, nicméně považuje skandální, že OkÚ Nymburk veřejnosti tají, kde a za jakých podmínek mají být sudy uloženy. Podle vedoucí referátu životního prostředí OkÚ, ing. Zdeňky Šímové, firma EKOBO a.s. považuje místo skladování za obchodní tajemství a nepřeje si jeho zveřejnění. Protože OkÚ i firma EKOBO a.s. odmítly informace poskytnout, rozhodla se organizace Greenpeace požádat dnes ČIŽP o prošetření, co se vlastně děje s odváženými sudy.

„Je naprosto neakceptovatelné, aby za obchodní tajemství bylo považováno místo a způsob uložení vysoce nebezpečných odpadů,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace „Jedná se o veřejnou zakázku a lidé mají právo vědět, co se s jedovatými odpady děje. Pokud OkÚ tyto informace tají, jedná podle našeho názoru v rozporu se zákonem,“ dodal Šuta.

Podle výpočtu Greenpeace obsahují převážené kontaminované oleje asi 5800 kg polychlorovaných bifenylů (PCB), což jsou velmi toxické látky s tzv. dioxinovým účinkem. Hromadí se v tukových tkáních lidí a vyvolávají oslabení imunity a poruchy nervového systému. Dále PCB narušují funkci štítné žlázy a pohlavních orgánů, dostávají se už přes placentu do těla vyvíjejícího se plodu a mohou narušit jeho zdravý vývoj. Vysoké koncentrace PCB byla nalezeny také v mateřském mléce.

„Proč tolik tajností? Pokud mají EKOBO a.s. a OkÚ Nymburk čisté svědomí, neexistuje žádný rozumný důvod zatajovat místo a způsob uskladnění tak nebezpečných odpadů,“ zdůraznil Šuta.


Další informace:
Václav Vašků
MUDr. Miroslav Šuta, Greenpeace, koordinátor projektu „Toxické látky a zdraví“
tel.: 02/24 31 96 67, mobil: 0603/443 140
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Ing. Zdeňka Šímová, vedoucí referátu ŽP OkÚ Nymburk – tel.: 0325/501226
Ing. Vladislav Šťastný, přednosta Okresního úřadu Nymburk – tel.: 0325/512165, 501235
Oto Fibich, člen představenstva firmy EKOBO a.s., mobil: 0602/332065

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist