Tiskové zprávy
Greenpeace: Greenpeace vyzývá ministra k okamžitému zákazu hraček z PVC
Evropská komise přijala naléhavý zákaz hraček z měkčeného PVC pro děti do 3 let záměrně 7. prosince 1999, aby bylo ještě možné ovlivnit předvánoční trh. Kromě států Evropské unie platí zákazy hraček z PVC např. v Argentině, Mexiku, v Tunisu, na Kypru a Filipínách. Zatím jako poslední se minulý týden k zákazu připojilo Fidži.
„Greenpeace považuje za absurdní, aby s oficielním posvěcením úřadů tisíce českých dětí našlo pod vánočním stromečkem nebezpečnou nadílku hraček z PVC, jež jsou v jiných zemích už zakázány,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxického programu Greenpeace a dodal, že by se měl pan ministr zamyslet nad tím, jakou radost mohou na Štědrý den vyvolat nebezpečné hračky z PVC, které budou o pár dní později zakázány.
PVC je plastická hmota, jejíž celý životní cyklus je spojen s poškozováním životního prostředí a zdraví lidí. PVC průmysl ohrožuje své okolí úniky toxického chlóru (např. červencová havárie ve Spolaně Neratovice), etylendichloridu či monomeru vinylchloridu (např. havárie ve Spolaně Neratovice v roce 1993). Při výrobě a spalování PVC vznikají mimořádně nebezpečné dioxiny. Do PVC se přidávají stabilizátory na bázi těžkých kovů (např. rtuť, olovo, cín), toxická změkčovadla jako ftaláty, ale také biocidy, zhášedla a další chemické substance.
Kvůli rizikům, která jsou spojována s PVC, přestaly nebo přestávají tuto plastickou hmotu užívat mnohé přední světové firmy (např. LEGO, IKEA, NIKE). Řada zemí světa už zavedla vůči PVC restrikce. Evropská unie konstatovala závažné problémy při spalovaní, skládkování i recyklaci PVC a zahájila proces směřující k přijetí komplexní politiky restrikcí vůči PVC.
Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR
Další
informace:
MUDr. Miroslav Šuta, koordinátor programu „Toxické látky
a zdraví“
tel.: 02/24 31 96 67,
fax: 02- 311 22 89
mobil: 0603/443 140