https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-vyzyva-vladu-cr-aby-zabranila-mozne-jaderne-havariistatni-urad-pro-jadernou-bezpecnost-sujb-nepodava-ceske-vlade
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace vyzývá vládu ČR, aby zabránila možné jaderné havárii:Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nepodává české vládě kompletní obrázek

23. srpna 2000 | Greenpeace
Mezinárodní organizace Greenpeace získala nové informace o pravděpodobném poškození reaktorové nádoby, které by ve svém důsledku mohlo vést k vážné nehodě. Po problémech se špatným sklonem impulsního potrubí, je to další indicie, že Temelín není dostatečně bezpečný k provedení aktivace jaderného paliva. Greenpeace se proto obrátilo na členy vlády, aby se zasadili o odložení aktivace do doby, než bude provedena kontrola nezávislým týmem odborníků.

Podle informací, které má Greenpeace k dispozici, byla v roce 1994 část primárního chladícího okruhu chybně svařena s reaktorovou nádobou. Oprava byla údajně provedena nepovolenou metodou, bez dodržení nutných metodologických postupů a ve svém důsledku způsobila i poškození tlakové nádoby. Oprava probíhala v nočních hodinách, a patrně bez náležitých zkoušek a protokolů. Není vyloučeno, že dodavatel provedl opravu tajně, aniž o ni informoval ČEZ nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB)! Odborníci v oblasti svařování potrubí, Jiří Folajtar a Norbert Meyer se shodují, že pokud bylo chladící potrubí odříznuto, pootočeno a znovu přivařeno ve stejném místě, jedná se o vysoce rizikovou situaci.

„Stejně jako včera německý ministr životního prostředí Jurgen Trittin, také Greenpeace vyzývá naši vládu, aby zabránila aktivaci paliva v Temelíně,“ prohlásil ředitel české pobočky Jiří Tutter. „Výsledky šetření německých expertů, stejně jako informace Greenpeace jasně ukazují, že Temelín není dostatečně bezpečný, aby mohlo dojít k aktivaci jaderného paliva,“ dodal Tutter.

Chybná oprava chladícího systému a možné poškození reaktorové nádoby je jen dalším problémem, na který Greenpeace upozornili stávající i bývalí zaměstnanci jaderné elektrárny Temelín nebo dodavatelských firem v minulosti. Další závažný problém představuje nainstalování impulsního potrubí, důležitého pro měřící a kontrolní systém, ve špatném sklonu. Podle nezávislého experta ing. Becka zůstávají s největší pravděpodobností v trubkách kilogramy nečistot, které budou spláchnuty do reaktorové nádoby. To by mohlo vést k vážné havárii podobné té v Jaslovských Bohunicích v jaderné elektrárně A1, k níž došlo v roce 1976.

„Máme pochybnosti o nezávislosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pokoušeli jsem s ním spolupracovat, ale lidé v jeho vedení jsou k informacím z jiného zdroje než od ČEZ hluší,“ uvedl Jan Haverkamp, odborník Greenpeace na jadernou problematiku. „SÚJB by měl být nezávislým orgánem, o čemž máme vážné pochybnosti. Český právní systém, bohužel, neposkytuje žádný kontrolní nebo nápravný prostředek pro případy, kdy je nezávislost ohrožena. V případě Temelína by to mohlo vést až ke katastrofě,“ zdůraznil Haverkamp.


Další informace:
Jiří Tutter,ředitel:
+420 2 2431 9667, +420 603 443 140
Jan Haverkamp, vedoucí jaderného projektu:
+ 420 604 257822 (anglicky, německy)

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist