https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zada-zretelne-oznacovani-pokusnych-poli-s-geneticky-manipulovanymi-plodinami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace žádá zřetelné označování pokusných polí s geneticky manipulovanými plodinami

20. září 2000 | Greenpeace
Ekologická organizace Greenpeace dnes poukázala na naprosto nedostatečné označování polí s geneticky manipulovanými (GM) plodinami, které má za cíl tajit před veřejností místa pěstování GM plodin v České republice. Greenpeace se proto rozhodlo zveřejnit mapku s lokalizací pokusných políček na své internetové stránce www.greenpeace.cz. Organizace zároveň vyzvala Ministerstvo životního prostředí, aby zajistilo, že veškerá pokusná pole budou napříště povinně označena nápisem uvádějícím, že se jedná o geneticky manipulované rostliny.

Na základě údajů Ministerstva životního prostředí provedli aktivisté Greenpeace „kontrolu“ pěti vybraných pokusných polí s GM kukuřicí a cukrovou řepou (1). Ani v jednom případě nebylo uvedeno, že se jedná o geneticky manipulovanou plodinu. Pole byla označena cedulemi typu: »ošetřeno jedem« nebo »chemicky ošetřeno, vstup zakázán«. Geneticky manipulovaná kukuřice v lokalitě Ivanovice na Hané nebyla označena vůbec.

„Je skandální, že geneticky manipulované plodiny nejsou na poli řádně označeny. Vzbuzuje to nepříjemný dojem , že se firmy snaží pokusy s GM plodinami před veřejností utajit“ prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace a dodal, že pokusná pole jsou potenciálním zdrojem „genetického znečištění“. Ekologicky hospodařící zemědělci i farmáři pěstující konvenční plodiny by v důsledku takového znečištění mohli mít problémy s prodejem své úrody, k čemuž již došlo v západní Evropě a USA.

Pěstování geneticky manipulovaných plodin s sebou přináší celou řadu rizik. Může například dojít k nechtěnému opylení porostů téže plodiny v blízkém okolí a tak vlastně k nekontrolovatelnému úniku geneticky manipulovaných organismů do životního prostředí (2,3). Dvouletý polní pokus provedený na Iowské státní univerzitě také potvrdil dřívější laboratorní studie, že geneticky manipulovaná Bt-kukuřice poškozuje neškodné motýly (4).

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: chrdinka@cz.greenpeace.org

Poznámka pro redakce:
(1) Seznam pokusných polí GM plodin pěstovaných v České republice v roce 2000 (podle údajů Ministerstva životního prostředí ze srpna 2000) lze nalézt na internetové stránce: http://www.greenpeace.cz/action/geneng/tabulka1.htm

(2) Podle odborné literatury může k opylení kukuřice dojít od několika metrů do stovek metrů od zdroje. Profesor Emberlin, ředitel National Pollen research Unit v Británii s odvoláním na dostupnou literaturu uvádí koncentraci kukuřičného pylu při středně silném větru za suchého počasí od zdroje:
60 m od okraje pole může být 2 %
200 m od okraje pole může být 1,1 %
500 m od okraje pole může být 0,5 %
Z toho jasně plyne, že může dojít ke křížení GM kukuřice s okolním porostem (v případě Hněvčevce u Hradce Králové) byla dvě další pole kukuřice ve vzdálenostech asi 200 a 400 m od pokusného pole s GM kukuřicí).

(3) Podle Geoffrey Hopkinsona, britského autora odborných publikací a přednášek na téma chov včel, který se chovem včel zabývá od roku 1949 nelze vyloučit opylení konvenční kukuřice včelami, jestliže se v okruhu 4,8 km od GM kukuřice chovají včely a v tom samém okruhu i normální kukuřice. Pyl z GM kukuřice byl kromě toho nalezen i v medu.

(4) Dvouletý polní pokus publikovaný ve vědeckém časopise Oecologica v srpnu 2000 potvrdil laboratorní výzkum prováděný na státní univerzitě v Iowě, že Bt-kukuřice opravdu může poškozovat larvy motýla monarchy stěhovavého.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist