https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/historicky-statek-ze-17-stoleti-ozije-rekonstrukci-diky-dobrovolnikum-z-celeho-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Historický statek ze 17. století ožije rekonstrukcí díky dobrovolníkům z celého světa

Na historický statek v Osíku u Litomyšle, se ve dnech 5. 8. až 12. 8. sjedou dobrovolníci z Hong Kongu, Francie, Nizozemí a Ruska, Turecka a Španělska, aby pomohli zabránit chátrání této unikátní budovy. Budou se podílet na základních opravách a kultivaci okolí budovy a zároveň se vzdělávat v tradičních technologiích a české kultuře.

Dobrovolníci přijedou v rámci tzv. workcampu, což je krátkodobý dobrovolnický projekt, který umožňuje zájemcům nad 16 let vyjet do zahraničí a podílet se na obecně prospěšném projektu v místní komunitě. Oprava statku bude probíhat pomocí původních technologií. Účelem akce tedy, kromě samotné opravy statku, je podpora obnovy tradičních řemesel. Kromě toho se dobrovolníci učí poznají odlišné kultury a rozvinou své další schopnosti jako je spolupráce na týmovém projektu nebo komunikační dovednosti.
Statek spravuje organizace Per Arte, jejímž cílem je vytvářet prostředí pro mezigenerační setkávání a podpořit rozvoj uměleckých iniciativ. Statek momentálně slouží jako místo setkávání pro místní skauty a dobrovolníky, ale po opravách by se měl proměnit také v centrum vzdělávání a skanzen.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.
Kristýna Hradílková

Ilustrační fotografie (archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1MGMqO-bMxH0PHAjoi8ELiEWVTWe4GO8J?usp=sharing
Kristýna Hradílková, vedoucí workcampu, tel: 739 675 086 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist