https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hlasnice-opet-privita-dobrovolniky-z-celeho-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Hlásnice opět přivítá dobrovolníky z celého světa

V neděli 18. srpna dorazí do obce Hlásnice dobrovolníci ze zahraničí i Čech. Bude to již třetí rok, kdy bude mezinárodní skupina po 14 dnů věnovat svůj čas úpravě obce či jejího okolí i poznávání místního kraje a české kultury.

Ve spolupráci s nevládní neziskovou organizací INEX-SDA se letos se už podruhé uskuteční v obci Hlásnice mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V červnu přijela do obce skupina mladých lidí z Francie. Nyní přivítá Hlásnice, v čele se starostou Mariánem Margholdem, celkem 10 zahraničních dobrovolníků, kteří dorazí z Japonska, Španělska, Německa, Ruska, Belgie, Ázerbájdžánu a Slovenska, a 2 české dobrovolné vedoucí. Účastníci workcampu budou společně pracovat na úpravě obecních pozemků, přírodních stezek či zkrášlování Komunitního domu obce Hlásnice a přilehlého volnočasového areálu.

Chybět nebudou ani doprovodné aktivity, při nichž se dobrovolníci blíže seznámí s místním krajem. Obyvatelé Hlásnice i širší veřejnost budou mít příležitost poznat kultury cizích zemí díky mezinárodnímu večeru. Účastníci zde představí své domovské státy prostřednictvím krátkých prezentací či workshopů a tradičních jídel, která sami připraví. V sobotu 31. srpna se bude konat tradiční událost obce Hlásnice "Loučení se s prázdninami." Nepůjde však jen o loučení se s létem, ale i dobrovolníky, kterým následující den bude workcamp končit a účastníci projektu odjedou zpět do svých domovů.

Do Hlásnice se zahraniční dobrovolníci sjedou již třetí léto. Workcampy však nejsou jedinou událostí, kdy v minulosti obec přivítala hosty z cizích zemí. Prvními byli tři roky nazpět účastníci kampaně Fotbal pro rozvoj – projektu, který využívá fotbal jakožto symbol tolerance a porozumění a zvyšuje povědomí o využití sportu pro sociální práci. Nelze se tak divit, že Hlásnice získala v loňském roce ocenění Olomouckého kraje za otevřenost obce světu od komise soutěže Vesnice roku.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se zde věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Autorka: Kamila Nováková

Ilustrační fotografie: (snímky z loňské realizace projektu): https://drive.google.com/drive/folders/10t3bq404HQE7Lk1fIdupPl8C93tuMe19?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1E60OPkXoQYk7X9hamW8fBtCgKfIfpXpV?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist