Tiskové zprávy
Greenpeace: Hlasování v EP: REACH čeká první zkouška
Zítřejší hlasování o nové chemické legislativě EU (REACH) [1] v Evropském parlamentu považuje ekologická organizace Greenpeace za klíčové. Znovu dnes proto vyzvala europoslance, aby při něm upřednostili ochranu lidského zdraví a životního prostředí před ekonomickými zájmy chemického průmyslu. Nevládní organizace upozorňují na to, že v posledních dnech ještě zesílil tlak na co možná největší oslabení návrhu REACH, který jde do parlamentu. Němečtí poslanci, hájící stanoviska velkých německých chemických podniků, se dokonce pokusili odsunout hlasování, ale neuspěli.
Nicméně německé vládě se již podařilo alespoň přesvědčit předsedající Velkou Británii, aby souhlasila s odložením projednávání REACH v Evropské radě (mělo následovat ihned po schvalovacím procesu v Evropském parlamentu). Jde o velice varovný signál, neboť doposud vždy platilo, že jakékoliv odložení vždy znamenalo další oslabení předkládaného návrhu. Je nyní na vládách, včetně naší, aby řekli důrazné NE snahám Německa získat čas a pokusit se ještě více REACH oslabit. Musejí se zasadit o to, aby REACH byl schválen a začal platit co nejdříve.
„Evropský parlament zítra v každém případě učiní první krok k přijetí legislativy, která by měla pomoci řešit vážné zdravotní a environmentální problémy spojené s působením velkého počtu člověkem vyrobených chemikálií. Očekáváme, že pozornost bude soustředěna především na podmínky registrace látek a jejich autorizace (stanovení pro další využívání rizikových látek či pro jejich stažení). Jak v případě registrace, tak v případě autorizace je předloženo několik návrhů, které by účinnost REACH významně oslabily,“ uvedl Martin Kloubek z Greenpeace ČR.
Evropskou komisí navržená podoba REACH, o které Parlament bude hlasovat, je již dnes příliš slabá a neřeší některé základní problémy, které by REACH řešit měl. Dovolila by i nadále používat vysoce rizikové látky dokonce i v případě, kdy existují bezpečnější alternativy. Greenpeace proto vyzývá české europoslance, aby hlasovali pro kompromisní návrh týkající se autorizační procedury, který předkládá skupina strany evropských socialistů (PSE), skupina aliance liberálů a demokratů (ALDE) a další skupiny, a který oproti návrhu Komise časově vymezuje udělení autorizace a podporuje princip substituce nebezpečných chemikálií. Vyzýváme též europoslance, aby hlasovali proti jakýmkoliv jiným návrhům týkající se autorizace.
V otázce registrace, respektive požadavků na informace o látkách v systému REACH, je situace ještě složitější. Na stole leží kompromisní návrh konzervativců, socialistů a liberálů, který by znamenal drastické snížení počtu látek v objemu 1-10tun, o kterých je nutné podat základní informace. Princip „žádná data – žádný trh“ by se tak týkal pouze 10% těchto látek a naprosto by podkopal smysl databáze určené k identifikaci bezpečnějších alternativ. Zároveň také postraními dveřmi umožňuje utajit informace o vlastnostech látek jako důvěrné, což je výhodné pro velké chemické podniky, ale může být ekonomicky velmi nevýhodné pro malé a střední firmy. Greenpeace proto vyzývá k odmítnutí těchto návrhů a k podpoře již tak slabého kompromisního návrhu Zelených.
„Bez zlepšené autorizace chemických látek a s vážným oslabením registračních požadavků bude REACH velkou prohrou: nedokáže ochránit lidské zdraví a životní prostředí, nedokáže zlepšit současný stav legislativy a nedokáže z Evropy učinit hnací motor odpovědného nakládání s chemikáliemi ve světě. Greenpeace bude zítra bedlivě sledovat hlasování jednotlivých poslanců. Každý, kdo chce vzyvat české europoslance, aby podpořili silný REACH, má k tomu možnost prostřednictvím webové stránky www.chemicalreaction.org.“ dodal Kloubek.
Další informace:
Martin Kloubek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 774 292 474, martin.kloubek@cz.greenpeace.org
Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org
http://www.toxickydomov.cz
http://www.chemicalreaction.org
Poznámky pro editory:
[1] Reforma evropské chemické politiky REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky pak budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu.