Jaromír Bláha "> Hnutí DUHA: Dlouhé prsty pryč od Šumavy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hnuti-duha-dlouhe-prsty-pryc-od-sumavy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Hnutí DUHA: Dlouhé prsty pryč od Šumavy

13. července 2012 | Hnutí Duha
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Hnutí DUHA dnes před restaurací Hubert v Hluboké nad Vltavou – která je známá jako neformální kancelář kontroverzního podnikatele a politika ODS Pavla Dlouhého – požadovalo, aby „kníže z Hluboké“ dal ruce pryč od národního parku Šumava.

Ekologická organizace také zveřejnila mapu kmotrovy šumavské rodiny [1] - vzájemnými vazbami propojené skupiny podnikatelů a politiků, kteří usilují o otevření národního parku svým developerským záměrům. Nechybí v ní například hlubocký starosta a senátor ODS Tomáš Jirsa či vášnivý prosazovatel sporné lanovky na Hraničník, starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Dále se na ní objevují jména šumavského pozemkového magnáta a Dlouhého kolegy z bývalé privatizační komise Františka Šimka, majitele dalších pozemků nutných pro výstavbu zmiňované lanovky Jiřího Taliána, či vysokého důstojníka komunistické armády a nyní kontroverzního podnikatele s vazbami na Rusko Zdeňka Zbytka. Tváře podnikatelů s pochybnou pověstí pak rámují portréty jejich politických spojenců Václava Klause a Miloše Zemana, ale i hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD nebo člena regionální rady ODS a nového ředitele šumavského parku Jiřího Mánka.

Účastníci shromáždění upozornili, že hlavním důvodem kácení u Ptačího potoka na Šumavě není boj proti kůrovci. Jde především o okázalé pošlapání principů, na nichž národní park stojí, a otevření míst dosud ponecháných divoké přírodě a výletníkům, pro těžařské společnosti. To vše s dlouhodobým cílem usnadnit prosazení sporných developerských projektů.

Hnutí DUHA poukázalo, že nový zákon o národním parku, který coby svoji soukromou poslaneckou iniciativu – aby obešel vládu – připravil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, otevře Šumavu novým lanovkám, sjezdovkám a jiným obřím stavbám [2].

Na vliv jihočeského kmotra ODS Pavla Dlouhého upozornil již dříve například místopředseda vlády Karel Schwarzenberg: „V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," [3]. Deník MF DNES a týdeník Respekt uvedly, že právě v restauraci Hubert v Hluboké nad Vltavou se Pavel Dlouhý schází s politiky a podnikateli na lobbistických schůzkách [4].

Návrh zákona, který Tomáš Chalupa sestavil, mimo jiné:

otevírá dveře developerům a spekulantům s pozemky k zastavění Šumavy;
přímo počítá se stavbou nové kontroverzní lanovky a sjezdovky na Hraničníku. Tuto část Šumavy dokonce výslovně vyškrtává z národního parku. Kvůli projektu mají být vykáceny

vzácné horské lesy v místech, kde žijí chránění rysi a hnízdí tetřevi, kteří jsou u nás na pokraji vyhubení;
navrhuje rozšířit území, kde se může těžit dřevo, o 5 500 hektarů lesa, který byl doposud ponechaný přírodě. V roce 2010 tvořilo území ponechané divočině a turistům 30 % rozlohy národního parku. Ministr Chalupa jej navrhuje nikoliv postupně, krok po kroku rozšiřovat (jak je běžné v ostatních národních parcích), ale naopak zmenšit na pouhých 22 % [2]. Dřevorubcům tak obětuje například vzácné podmáčené lesy na rašeliništích kolem Kvildy, oblast Ptačího potoka v Modravských slatích, kaňon Křemelné nebo prales na Smrčině.

Podle nezávislého průzkumu [5] jsou více než dvě třetiny lidí v České republice proti výstavbě nových turistických středisek v národním parku na Šumavě.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Loni bránili lidé kácení přímo u Ptačího potoka a demonstrovali před ministerstvem životního prostředí. Tam se ale o osudu šumavské přírody ve skutečnosti vůbec nerozhodovalo. Chceme ukázat na jedno z míst, odkud vedou k Šumavě chapadla.“

„Skupinu podnikatelů a politiků kolem Pavla Dlouhého pojí společný zájem na prosazení kontroverzních komerčních projektů, které hrozí zničit nejcennější části šumavské přírody. Ochranu jejích zbytků pak chtějí v národním parku postavit do role popelky.“

„Návrh zákona, který ministr Chalupa přichystal, otevírá národní park developerům na úkor přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a mamutí stavby v srdci Šumavy.“

Poznámky:

[1] Náhled „mapy kmotrovy rodiny“ v samostatné příloze, na vyžádání k dispozici i ve vyšším rozlišení.

[2] http://www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/1/article/chalupa-navrhuje-zakonem-vpustit-na-sumavu-developery/?tx_ttnews%5BbackPid%5D=6&cHash=5aebb20f08

[3] http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/132185-schwarzenberg-sumava-je-souboj-blaznu-a-zlodeju/

[4] http://respekt.ihned.cz/c1-46492450-kmotr-z-panstvi-hluboka
a http://zpravy.idnes.cz/do-hlubocke-restaurace-hubert-jezdi-vlivni-politici-jednat-o-zakazkach-1m8-/domaci.aspx?c=A111125_1690534_budejovice-zpravy_mav

[5] Kompletní průzkum ke stažení na: www.hnutiduha.cz/uploads/media/vyzkum_sumava2011.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist