Jaromír Bláha "> Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hnuti-duha-prosazuje-reformu-lesniho-zakona
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona

26. října 2005 | Hnutí DUHA
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Hnutí DUHA – symbolicky na holině vykácené v lese na Vyškovsku – zahajuje celostátní kampaň za reformu lesního zákona, která by zajistila šetrné hospodaření v české krajině.

Špatné hospodaření je příčinou častých případů hynutí lesních porostů, ke kterým v posledních letech došlo na jihu Moravy, na Opavsku, v Orlických horách, ve středních Čechách i jinde. Ekologická organizace proto usiluje o změny v lesním zákoně, které by zajistily:
• zákaz holosečného kácení na plochách přes 0,3 hektaru;
• přípustný podíl druhu stromu na výsadbě nejvýše o 10 % větší než v přirozené druhové skladbě pro dané místo;
• v lesích ve vlastnictví státu ponechávat nejméně deset stromů na hektar k dožití a zetlení – na soukromých a obecních pozemcích alespoň pět stromů.

Oficiální měření ukazují, že zdravotní stav českých lesů zůstává špatný a v posledních letech se dokonce opět zhoršuje [1]. Zpráva vládních expertů už v roce 2001 upozornila, že příčinou je změna chemického složení lesní půdy v důsledku holosečného kácení, výsadby umělých smrčin a ztráty živin: "Nešetrná snaha o maximální produkci…významně přispívá ke špatnému stavu lesních ekosystémů." [2]

Způsobují to hlavně umělé monokultury, které jsou také náchylnější na škůdce a výkyvy počasí. Přirozené složení českých lesů tvoří především duby, buky a jedle. Správný podíl smrku činí pouze 11 %. Přesto se u nás dodnes sází více smrčin než všech listnáčů dohromady. Ačkoli vládní experti upozornili, že na holosečně vykácených plochách dochází k "rychlému rozkladu humusu" a živiny jsou deštěm "zpravidla vyplavovány…[z]tráty [lesní půdy]…mohou být značné", každý rok těžbou vzniká přes 15 000 hektarů holin.

Lesům škodí také totální odstraňování dřeva při těžbě. Žádné stromy zde nezůstávají k zestárnutí a zetlení, což lesní půdu připravuje o důležité živiny.

Hnutí DUHA bude v příštích měsících reformu prosazovat na příslušných ministerstvech, lobbovat v Poslanecké sněmovně a mobilizovat podporu veřejnosti pro opatření, která zajistí šetrné hospodaření v lesích. Kampaň je pro začátek naplánována na jeden rok. Umožňuje ji finanční podpora Nadace Partnerství.

Podrobný informační list o zdravotním stavu českých lesů, jeho příčinách a navrhované reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/lesni_zakon.pdf

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
"Přestože exhalace z elektráren a chemiček výrazně poklesly, české lesy zůstávají nemocné. Hlavní příčiny špatného zdravotního stavu jsou pokračující výsadba umělých smrčin a holosečné kácení. Je opravdu neuvěřitelné, že ačkoli umělé smrčiny jsou náchylnější na škůdce a výkyvy počasí, dodnes se sází více smrků než všech listnáčů dohromady. Každý rok vzniká patnáct tisíc hektarů vykácených holin, které způsobují rozklad lesní půdy pod slunečním zářením a odplavování živin deštěm. Nutná je reforma lesního zákona, která by zajistila výsadbu místních druhů stromů a omezila holosečné kácení."

Kontakt:
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, telefon 723 189 554, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Výsledky měření, které každoročně organizuje ministerstvo zemědělství (Monitoring stavu lesa v České republice 1984-2003, Ministerstvo zemědělství/Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Praha 2004).

[2] Hruška, J., et Cienciala, E. (eds.): Dlouhodobá acidifikace a nutriční degradace lesních půd – limitující faktor současného lesnictví, Ministerstvo životního prostředí, Praha 2001. Podrobná zpráva několika desítek expertů z různých výzkumných ústavů se zabývá příčinami chřadnutí lesů. Její zpracování zadala vláda v roce 2000 kvůli častým případům odumírání lesních porostů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist