Hynek Trojánek "> Hotovost v ústavě nebude. Sankce za její odmítání by však měly začít platit co nejdříve - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hotovost-v-ustave-nebude.sankce-za-jeji-odmitani-by-vsak-mely-zacit-platit-co-nejdrive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Hotovost v ústavě nebude. Sankce za její odmítání by však měly začít platit co nejdříve

17. února 2023 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Senát zamítl iniciativu senátorky Jitky Chalánkové, která navrhla zakotvit právo na platbu v hotovosti v ústavě. Podle právníků z organizace IuRe se tak otevírá prostor pro novelu zákona o oběhu bankovek a mincí, zvláště když právě tuto cestu nově podpořil svým doplňkovým usnesením i Senát. Tato novela by nově měla přinést pokutu pro ty, kdo odmítnou hotovost přijmout.


Vedle pokuty by novela měla také vyjasnit, na koho se povinnost přijímat hotovost vztahuje a kde jsou možné výjimky. Novela je připravována na základě podnětu organizace IuRe (Iuridicum Remedium), který byl přijat a následně podpořen Radou vlády pro lidská práva již v roce 2021. Nyní je tato cesta podpořena i usnesením Senátu, který se většinově shodl na tom, že je třeba problém řešit zákonem, byť nepodpořil jeho řešení na ústavní úrovni.

“S přípravou novely se dle vyjádření ministerstva financí čekalo do té doby, než bude návrh senátorky Jitky Chalánkové vypořádán. Věříme tak, že nyní již práce na úpravě zákona, k jehož přípravě se vláda zavázala už loni ve Výhledu legislativních prací vlády pro léta 2023–2025 a který přinese jistoty pro lidi platící hotovostí, nic nebrání,” říká právník IuRe Jan Vobořil.

Organizace IuRe upozorňuje na problémy s odmítáním hotovosti dlouhodobě. Na právní bitvu za ochranu hotovosti aktuálně vybírá prostředky v crowdfundingové sbírce. Na některých místech již nelze hotovostí platit vůbec. Příkladem může být třeba zrušení možnosti hotovostního placení sociálního pojištění na pokladnách v roce 2020. Jindy je platba hotovostí nevýhodná. Například lístky na MHD ve Znojmě vyjdou při platbě hotovostí až dvakrát dráž. Právě na důsledné pohlídání legislativy včetně výjimek, na jejichž zavádění lze očekávat velký tlak ze strany vlivných podnikatelských svazů i některých orgánů státní správy, vybírá IuRe od veřejnosti peníze.

Ochranu hotovosti řeší IuRe v rámci širší kampaně Právo na analog, dle které by lidé neměli být nuceni do využívání digitálních nástrojů. Zástupci IuRe kritizovali na podzim roku 2022 i zavádění povinných datových schránek. Kvůli těm si nyní lidé masově ruší živnosti.
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist