https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hrad-grabstejn-znovu-ozije-mezinarodnim-dobrovolnickym-projektem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Hrad Grabštejn znovu ožije mezinárodním dobrovolnickým projektem

2. července 2018 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Tereza Lepková, tel: +420 777 122 171
V letošním roce se na hradě Grabštejn opět uskuteční tradiční mezinárodní dobrovolnický projekt (workcamp), jehož hlavním úkolem je pomoc s údržbou okolí hradu. Mladí nadšenci, kteří chtějí svůj volný čas aktivně využít prací pro druhé, se zde setkají v termínu od 9. do 22. července 2018. Projektu se zúčastní dobrovolníci z Čech, Francie, Mexika, Nizozemska, Ruska, Španělska a Turecka.

Hlavním úkolem letošního workcampu je zvelebení zahrady kolem hradu. Na dobrovolníky čekají práce jako vysekání náletových dřevin a rostlin, případně úklid zahrady a jiných prostor hradu. Kromě pracovní činnosti budou mít dobrovolníci dostatek času i na vzájemné seznamování a poznávání regionu. ,,Pro účastníky jsme si připravili pestrý volnočasový program plný her, výletů do přírody a jiných aktivit, které přispějí ke sdílení různorodosti našich kultur," uvádějí vedoucí workcampu Tereza Lepková a Martin Votava.

Hrad Grabštejn stojí na skalnatém kopci na území obce Chotyně u Hrádku nad Nisou. Postaven byl pravděpodobně ve 13. století. Ve století 16. prošel rozsáhlou přestavbou a získal tak svou dnešní renesanční podobu. V 50. letech 20. století, kdy se na hradě usídlila Československá lidová armáda, začalo postupné chátrání hradu. Restaurování bylo zahájeno po roce 1988 a obnova byla z větší části dokončena v roce 2010, práce menšího rozsahu se zde provádějí dodnes. Pro veřejnost byl hrad zpřístupňován postupně od roku 1993.

Nezisková organizace INEX-SDA, pod jejíž záštitou je workcamp pořádán, se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Martin Votava

Ilustrační fotografie (workcamp na Grabštejnu v roce 2017):
https://drive.google.com/drive/folders/19J3ZG0brni7tAHA9MlJwFzmgJPU2bp3P?usp=sharing
Tereza Lepková, tel: 420 777 122 171 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist