https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hrad-ryzmburk-budou-opravovat-dobrovolnici-z-celeho-sveta-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Hrad Rýzmburk budou opravovat dobrovolníci z celého světa

7. srpna 2017 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Lucie Horáková, tel: 777 343 214
Hrad Rýzmburk se ve dnech 13. - 26. 8. 2017 stane dějištěm mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Dvoutýdenní akce, jejíž iniciátorem je město Osek, se po úspěšné loňské spolupráci s neziskovou organizací INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) bude konat již podruhé. Hrad Rýzmburk ležící poblíž Oseku získalo město teprve před třemi lety a chce památku, která je nyní spíše zříceninou, uvést do lepšího stavu.

Historický význam Rýzmburku je nepochybný: „Hrad byl založen již ve 13. století a rozloha zastavěné plochy byla původně větší, než je tomu u Karlštejna“, říká Ing. Benda, který se jako stavební inženýr místního úřadu o opravy stará. Cílem letošního workampu je obnovit přístupovou stezku k hradu, opravit a očistit hradní zdivo, ořezat nálety a též sekundovat archeologům při jejich práci.

Renovační dobrovolnický projekt letos přilákal dobrovolníky z Německa, Běloruska, Srbska, Ruska, Francie, Itálie, Španělska, Japonska a také Česka. Za svoji práci dostanou ubytování, stravu a spoustu nových zážitků, zkušeností a výklad o historii hradu. Ve volném čase se pak skupina dobrovolníků z celého světa může těšit i na tradiční Oseckou pouť, návštěvu cisterciáckého kláštera a výlety do okolí hradu. ,,Workcampů se účastníme již po několikáté i v roli vedoucích a letos nás přilákala právě renovační práce na hradě Rýzmburk a krušnohorská oblast, kterou ještě nemáme dobře prozkoumanou“, uvádí vedoucí workcampu Lucie a Dominik původem z Olomouce a Frýdku-Místku.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

autor: Lucie Horáková
Ilustrační fotografie z minulého ročníku projektu (archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWeUhmY2lkbkZycVU/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWMll5bmwtWXFsUjA/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWOG9CWjg4cVE3Mjg/view?usp=sharing
Lucie Horáková, tel: 777 343 214 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist